Obě patří mezi uznávané postavy lokální výtvarné scény, ale až dosud se jejich profesní cesty neprotnuly. Spojuje je nejen generační blízkost, ale také schopnost uspět v rozličných oborech.

Josefina Bakošová je scénografkou, návrhářkou a také polovinou tvůrčího dua Ester&Josefina. Více o jejich aktivitách si můžete přečíst například v aktuální Forbes Woman.

Veronika Velčovská Jiroušková studovala na jedné z nejprestižnějších uměleckých škol světa – londýnské Central Saint Martins. Jako designérka tvořila výlohy například pro pražský butik Hermés, vídeňskou pobočku španělského módního gigantu Zara či pro Pietro Filipi, ale také pravidelně spolupracuje s Designblokem, Lasvitem nebo galerií Křehký.

„S Veronikou jsme se potkaly v našem ateliéru, kde s námi sdílela místnost. Zaujal mě obraz, který vytvořila: byl abstraktní, připomínal květinu. Toužila jsem po něm, a tak jsem ho vyměnila za šaty,“ vzpomíná na prvopočátek spolupráce Josefina Bakošová.

Květiny jsou návrhářčinou velkou vášní, nechala se jimi inspirovat během tvorby kolekce Simple. Když pak zjistila, že obdobnou inspiraci má i její sousedka designérka, rozhodly se společně vytvořit celoplošný tisk látky.

Místo honosných šatů na červený koberec ale vznikl župan, který střihově vychází z japonského kimona. Doplněn páskem i kapsami působí natolik elegantně, že vás bude svádět k nošení na veřejnosti.

„Často hledáme nové, fantastické a originální tam někde venku, ale přitom si ani nevšimneme toho nezajímavějšího, co se skrývá na dosah, ale je zároveň utajeno našim pohledům,“ komentují designérky své rozhodnutí navrhnout právě župan.

Kampaň, ve které se v roli modelky představila jedna z nejžádanějších českých architektek mladé generace Lenka Míková, nafotila fotografka Hana Knížová, která pracovala například pro legendární britskou návrhářku Stellu McCartney.