Milujete cestování a v zaměstnání jste shodou okolností dostali home office na neurčito? Pak neváhejte ani minutu, vezměte nohy na ramena a vyrazte na Bermudy, Barbados či Antiguu a Barbudu.

Nejenže tam máte větší pravděpodobnost úspěšně se vyhnout koronavirové nákaze, ale zároveň tam naleznete veškeré potřebné zázemí pro svoji práci a v neposlední řadě rovněž dokonale zrelaxujete. Zkrátka win-win situace za všech okolností.    

Ruku nahoru, kdo sní o zaměstnání, které lze vykonávat na dálku z pohodlí plážového lehátka s výhledem na blankytně modré moře a s vychlazeným drinkem v ruce. Počítat netřeba, bude nás nejspíš vícero.

Dobrou zprávou je, že vzhledem k aktuální epidemiologické situaci není taková představa skutečnosti až tolik vzdálená. Vlastně pro to stačí udělat jen velmi málo – zaplatit řádově několik stovek dolarů za vyřízení potřebných formalit, zabookovat letenku, pobalit pár košil, kraťasy a žabky a vydat se na cestu.

Bermudy

Míst, kde se vaše plány setkají s naprostým pochopením ze strany příslušných úřadů, je v současnosti celá řada. Jedním z nich jsou například Bermudské ostrovy, jež se nacházejí zhruba tisíc kilometrů východně od pobřeží Spojených států amerických ve vodách Atlantského oceánu.

Bermudské ostrovy | Foto Unsplash

I když se rozkládají na pouhých 54 kilometrech čtverečních, věcí k vidění je tu více než dost. Křišťálově čisté moře, všudypřítomné palmy i překrásné růžové pláže – to vše jsou důvody, proč by se věhlasné souostroví mělo stát na několik měsíců vaším příštím domovem.

Abyste zde mohli po celý jeden rok pobývat a nadále vydělávat peníze, na něž jste zvyklí, musíte si nechat za 263 dolarů (necelých šest tisíc korun) vystavit certifikát, v jehož rámci stvrdíte, že jste zaměstnancem některé z firem sídlících mimo území Bermud, studentem vysoké školy nebo že máte stálý a nepřetržitý příjem – úřady se tak chrání před tím, abyste svou přítomností na ostrovech brali práci místním.

Jakmile bude vaše žádost posvěcena, můžete se nastěhovat. Se sháněním ubytování a vhodných pracovních prostor vám zdejší autority rády pomohou a v případě zájmu vám rovněž poskytnou i soukromý elektromobil, v němž se můžete svůj nový dočasný domov kdykoli vydat prozkoumat.

Od loňského jara zaznamenaly úřady na Antigui a Barbudě pouze 160 případů nákazy covidem-19.

Kromě vlastní maličkosti můžete s sebou na Bermudy vzít také zbytek rodiny a domácí mazlíčky. Dětem bude umožněno navštěvovat zdejší státní i soukromé školy, abyste tak vy sami měli možnost soustředit se na práci. Zkrátka a dobře, jedná se o nabídku, která se neodmítá.

Barbados

Je libo místo Atlantského oceánu raději Karibik? Pak je ideální destinací pro vaše digitální nomádství ostrov Barbados, jenž doslova překypuje zdánlivě nekonečnými bílými plážemi, které jsou z jedné strany lemovány vysokými palmami a ze strany druhé úžasně průzračným mořem.

Také zde se můžete na celých 12 měsíců usadit a vykonávat svoji běžnou pracovní činnost. Jednotlivce vyjde vyřízení potřebného víza na dva tisíce dolarů, pokud byste s sebou chtěli vzít i rodinu, pak to bude o tisícovku víc.

Ostrov je veřejně přístupnou wi-fi prošpikován skrz naskrz, takže omrzí-li vás po čase práce z pláže, můžete si sbalit vše potřebné a přemístit se do některé z přilehlých restaurací, kaváren či všudypřítomných parků.

Barbados | Foto Unsplash

O vaše ratolesti se podobně jako na Bermudách postarají ve škole – ať už státní, či soukromé –, a problém dokonce nebude, ani pokud během oněch 12 měsíců z ostrova na určitou chvíli odjedete a poté se sem znovu vrátíte. Na Barbadosu vám totiž vyjdou vstříc téměř za každých okolností.

Antigua a Barbuda

A ještě jednou Karibik. Několik málo set kilometrů na sever od Barbadosu leží Antigua a Barbuda, další z mnoha souostroví tvořících Commonwealth, jehož hlavou státu je britská královna Alžběta II. Rozkládá se na bezmála 450 kilometrech čtverečních a trvale ho obývá zhruba 100 tisíc lidí.

Že se i tentokrát jedná o nefalšovaný kus tropického ráje, je zřejmé již na první pohled. Naleznete tu vše, co byste od takového místa čekali. Pláže s bílým pískem, překrásné modré laguny, v nichž je vody akorát tak po kolena, majestátní útesy, a dokonce i pestrý podmořský svět plný zajímavých a mnohdy i poněkud zvláštních tvorů.

Kritéria nutná k tomu, abyste se stali úspěšným žadatelem o pracovní vízum, jsou sice v případě Antiguy a Barbudy o něco přísnější – musíte vydělávat v přepočtu alespoň 50 tisíc dolarů ročně – na oplátku však budete mít možnost zde setrvat nikoliv pouze jeden, ale rovnou dva roky. Což rozhodně není na škodu.

Antigua a Barbuda | Foto Unsplash

Poplatek za vyřízení víza vyjde na 1500 dolarů pro jednoho, dva tisíce pro páry a tři tisíce pro rodiny s dětmi. Co je však doslova k nezaplacení, je fakt, že na světě není příliš mnoho jiných míst, kde byste byli od koronavirové pandemie dále než právě tady. Od loňského jara totiž místní úřady zaznamenaly pouze 160 případů nákazy covidem-19.

Nakonec se sluší podotknout, že Bermudské ostrovy, Barbados a Antigua a Barbuda nejsou ani zdaleka jedinými zeměmi zaslíbenými fenoménu digitálního nomádství.

Ve snaze podpořit ochromený cestovní ruch nabízejí podobnou možnost například i na Mauriciu, Kajmanských ostrovech, v Dubaji či pro Čechy v ne až tak vzdáleném, zato o to netradičnějším Estonsku.