Co začalo před více než deseti lety jako závěrečná práce, se vyklubalo v sesterský byznys, kterému dnes duo Eliška a Dagmar Mertovy velí ze svého kamenného obchůdku na pražské Letné. Pracovní název SegraSegra zůstal značce dodnes a stejně tak i její klíčová myšlenka, kterou je vyrábět kvalitní a funkční městskou módu v duchu slow fashion

Obě vystudovaly stejnou vysokou školu, jedna z nich obor grafiky, druhá návrhářství. A přestože si od mala byly blízké, zásadním způsobem je spojila ještě o něco víc diplomová práce Dagmar, ve které měla vytvořit design neexistující oděvní značky.

Namyslela její koncept, sestra Eliška ušila pár vzorových oděvů a ukázalo se, že jako sourozenecké duo se skvěle doplňují.

O názvu nemusely dlouho přemýšlet. SegraSegra – tehdy ještě fiktivní značka – sklízela úspěch nejen u vyučujících. Na oblečení, které Dagmar začala po obhajobě práce nosit, se začali ptát spolužáci, a tak kromě triček brzy vznikly i první mikiny a šaty. 

Nepromokavý raincoat vyrobený z materiálu Nanomembrane

Z přivýdělku během studií se reálný byznys vyklubal ve chvíli, kdy mladší ze sester, Eliška, končila své studium s kolekcí oblečení šitou pro městskou cyklistiku. V té viděly sestry velký potenciál, proto v roce 2007 oficiálně založily firmu a začaly ušité oblečení prodávat na trzích.

Z malého školního projektu je dnes poctivá česká firma. Obě sestry se starají o její chod, šití oblečení předaly do rukou pečlivě vybraných českých švadlen v několika lokálních firmách. Menší módní doplňky vznikají přímo v letenském krámku, který zároveň slouží i jako dílna. Kromě Česka je navíc sortiment k dostání díky partnerům i v Německu nebo ve Švýcarsku.

Využíváme funkční vrstvy, používané spíš pro outdoor.

Z původního zaměření na městskou cyklistiku se nabídka vyprofilovala na funkční městské oblečení na každý den, k jehož výrobě jsou použity co možná nejkvalitnější materiály. 

„Využíváme funkční vrstvy, které běžně jiné značky používají spíš pro outdoorové účely. Stejný komfort ale zajistí i pro lidi žijící ve městě a jejich každodenní pohodlný život,“ říká Dagmar, která se ve firmě stará o marketing, sociální sítě a grafiku. „Oblečení dáváme městský vzhled a moderní design, aby se dalo nosit do práce i do přírody.“

Zakladatelky SegraSegra, Dagmar a Eliška Mertovy

Z využívaných materiálů jde například o Ventile® ze 100% bavlny, předchůdce známého Goretexu, vyvinutý během druhé světové války pro uniformy letců RAF. Díky speciálnímu způsobu tkaní bavlna při styku s vodou nabobtná a nepropustí skrz vodu, jde tedy o materiál zcela nepromokavý. 

Za zmínku stojí také Nanomembrane®, jehož výhoda tkví ve využití jakožto funkční membrána s vysokou paropropustností, která je zároveň nepromokavá a strečová. Tento materiál, který SegraSegra používá k výrobě svého originálního kabátu do deště, pochází přímo z Čech a je vyvinutý ve spolupráci s libereckou univerzitou. 

Kabát, uvedený teprve nedávno, je navíc doplněn materiálem Outlast® vyvinutým speciálně pro astronauty NASA. Díky jeho vlastnostem dokáže udržet mikroklima a podle potřeby chladit nebo naopak hřát. 

Vedle kvalitních materiálů sestry kladou důraz na výrobu v myšlence slow fashion – ekologická stopa výrobců na životní prostředí jim není lhostejná, proto samy využívají k výrobě kabátů a některých doplňků recyklované duše z kol. 

Nosicí raincoat značky Mama by Segra

Podobnou náhodou, jakou před více než deseti lety vznikla značka SegraSegra, se zrodila před pěti lety její odnož Mama by Segra. Její sortiment se zaměřuje, jak už název napovídá, na novopečené maminky. 

Vydání Forbesu Outsider

„Když se mi narodila první dcera, sháněla jsem funkční bundu, kterou budu moct nosit s dítětem v nosítku na břiše,“ vypráví Dagmar, co vedlo k založení druhé značky, která tu původní velmi rychle z hlediska tržeb dohnala. „Ségra mi tenkrát přešila jako první prototyp moji bundu. Neměly jsme žádné plány s tím pokračovat, ale kam jsem přišla, tam se mě ptali, odkud bundu mám, takže jsme začaly opět vyrábět ve velkém.“ 

Sestrám Mertovým se v posledním roce daří a na ten další mají přichystanou celou řadu novinek. „Na jaře chceme představit nepromokavou džínovinu, na které už delší dobu pracujeme, a máme v plánu pokračovat i v šití roušek,“ říká Eliška, která se stará o technickou stránku dílny, určuje střihy, kalkuluje oděvy a má na starost komunikaci se švadlenami. 

Jejich pokrevní vztah jim prý podnikání nijak nenarušuje. To přisuzují hlavně své výbušné povaze, díky které nemají problém si říct upřímný názor v případě nesouhlasu.

„Když je problém, tak se ho nebojíme vyndat na stůl a zařvat si,“ konstatuje Eliška. „Navíc se v práci dobře doplňujeme, protože jsme každá vystudovaly jiné zaměření.“