Boj s pandemií je o rok později díky očkování snad na dobré cestě, ale pro vítězný potlesk tu ještě prostor není. Po měsících čekání na finální rozhodnutí opatření vlády a doufání v to nejlepší se většina velkých akcí znovu přesouvá na následující rok. Ten by měl podle organizátorů přinést to vůbec nejlepší z nejlepšího, aby svým skalním fanouškům, kteří dva roky drželi své lístky, dokázal, že toho nemusí litovat.

Teď je ale důležité s nimi neztratit kontakt a na další sezonu v plném proudu je náležitě připravit. Většina velkých festivalů, které za běžných okolností přivítají i třicet tisíc návštěvníků, se tak rozhodly uspořádat svou minimalistickou verzi. Na druhou stranu jim i v tomto rozsahu přinese trochu naděje, že život zase bude v pořádku. 

Na které velké malé hudební akce tedy můžete letos vyrazit? Tady je přehled. 

Metronome Prague (Warm-Up) 

Měl to být zatím nejlepší ročník a místo dvou dnů trvat tři. Ale bude až za rok. Metronome festival svůj hlavní program oficiálně přesunul na rok 2022. David Gaydečka, jeden ze spolupořadatelů festivalu, však tvrdí, že po dvou letech bude stát skutečně za to. 

Australská rocková hvězda Nick Cave, londýnské alt-popové duo Oh Wonder, několikanásobný držitel Grammy Beck – to je jen ukázka toho, v jakém rozsahu by se měl za rok Metronome odehrát. Další velká jména budou oznámena už na podzim. 

Aby ale čekání nebylo tak dlouhé, rozhodli se organizátoři v září uspořádat zmenšenou verzi oblíbené pražské hudební akce, kam ročně zamíří až 25 tisíc fanoušků. „Jako malou náhradu za slibovanou akci chystáme Metronome Prague Warm-Up pro asi osm tisíc lidí, takže velikost není ani poloviční v porovnání s normální situací,“ říká Gaydečka. 

Třídenní akce, která se uskuteční 10. až 12. září na holešovickém výstavišti, zatím není přímo propagovaná, ale zájem o ni je podle něho už teď velký. Hlavním tahákem je zatím první oznámený interpret – londýnská kapela Morcheeba. 

Další chtějí organizátoři oznámit ke konci července. „Součástí bude i důležitý projekt, který jsme chtěli zorganizovat už loni v rámci festivalu, a sice pocta zesnulému hudebníkovi Ivanu Královi,“ jmenuje další část náhradního programu. 

Vedle náhradního Metronomu pořádá skupina další menší akce, na které v létě mohou hudební fanoušci vyrazit za zábavou. Ve dnech 13. a 14. srpna to je například open air festival Krásný ztráty live, kde své nové album pokřtí zpěvák Michal Prokop a vystoupí skupina Laura a její tygři nebo Pražský výběr. 

„Akce je omezená na asi dva a půl tisíce diváků, ale vstupenky se zatím prodávají dobře i díky tomu, že festival je spíš pro věkovou skupinu čtyřicet plus, která je už relativně dobře proočkovaná,“ vysvětluje Gaydečka zájem. 

O něco později, 18. srpna, potom ožije Křižíkova fontána v Holešovicích, kde proběhne koncert na oslavu třiceti let od chvíle, kdy Československo po dvaceti letech opustili sovětští vojáci s názvem Třicet let bez okupantů: Pražský Výběr Symphony. 

„Spolu s hudebníky Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem na akci vystoupí i Český národní symfonický orchestr, který diriguje Steven Mercurio. Jako host zazpívá také Xavier Baumaxa,“ dodává. 

Rock for People (Hope)

Každoročnímu královéhradeckému festivalu také přistála nálepka „přesunuto na 2022“, ale fanoušci se přece jen dočkají malé náhrady. „Abychom jim vyplnili čas do příštího června, kdy přijde hlavní akce, pořádáme malý festival s přídomkem Hope, který má značit naději, že svět se skutečně vrací do normálu,“ říká ředitel festivalu Michal Thomes.

Uskuteční se 13. a 14. srpna v limitované kapacitě jen pro pět tisíc lidí, ale line-up kvůli tomu nebude o nic ochuzený. Na seznamu hostů, kteří původně měli být zároveň i hlavním tahákem akce, jsou dvě švédské kapely The Hives a Mando Diao. Nakonec se ale organizátorům podařilo dostat do Čech i vítěze letošního ročníku hudební soutěže Eurovize, italskou rockovou skupinu Måneskin, která podle všeho fanoušky táhne ještě víc.

Za rok se potom mohou návštěvníci těšit na komfortnější podmínky ve vylepšeném areálu a především pořádně nabitý program, ve kterém nebudou chybět velká jména slíbená už z loňského ročníku. Další potom chtějí organizátoři oznámit na konci léta. 

V rámci Rock for People jde letos o jedinou akci, ale bývalé vojenské letiště v Hradci Králové letos můžete navštívit i v rámci akce Léto v parku, která běží už od začátku července a bude trvat až do září. Tam v průběhu léta vystoupí oblíbené české kapely a interpreti včetně Tata Bojs, PSH, Mňága a Žďorp, Jaromíra Nohavici nebo skupiny Jelen.

Colours of Ostrava 

Náhradní termín: 13. až 16. července 2022. I ostravský festival plný barev každoročně konaný v industriálním areálu Dolních Vítkovic si musí na příliv fanoušků a pořádnou akci ještě rok počkat. O něco menší program si tu pro vás ale organizátoři přesto připravili. 

Za kvalitní hudbou a festivalovou atmosférou můžete v původním termínu 15.–17. července vyrazit na tradiční akci Czech Music Crossroads, kde letos vystoupí domácí i zahraniční kapely a v programu najdete také debaty nad aktuálními hudebními a kulturními tématy.

První původně festivalový den nahradí zase živý koncert finského elektronického hudebníka a producenta Axela Thesleffa, který proběhne v rámci série Hotspot v oblasti Dolních Vítkovic na místě, kde se ještě nikdy nehrálo a hrát už nebude. „Jde o ojedinělý projekt, na jehož záznam se budou fanoušci, na které nezbyde místo, potom moct podívat i na YouTube,“ říká k náhradní akci ředitelka Colours Zlata Holušová.

Beats for Love: limited edition

Největší hudební festival v Česku a na Slovensku také odsunul svůj hlavní program na příští rok, ale organizátoři v rámci mezí epidemiologických opatření zorganizovali alespoň sérii menších akcí s názvem Beats for Love: limited edition, které proběhnou během léta vždy v omezeném počtu pěti tisíc lidí. 

„První úspěšnou akci, která proběhla v řádném termínu festivalu, už máme za sebou. Přijeli k nám fanoušci z celého Česka, ale i Slováci a Poláci a máme z toho obrovskou radost,“ popisuje ředitel festivalu Kamil Rudolf. „Pátek a sobota byly vyprodané, v neděli úplně plno nebylo, ale už se těšíme na další na konci července.“

Podobnou minimalistickou verzi festivalu organizátoři uspořádali i loni pod názvem „Mini Beatsy“, které stejně tak byly několikanásobně menší než klasický festival. Letos bude ale hlavní rozdíl v tom, že kromě interpretů z Česka a Slovenska vystoupí i headlineři ze zahraničí. 

Samotný festival Beats for Love ve své typické podobě potom proběhne příští rok od 1. do 4. července.