Zákonodárci Malty, nejmenší země Evropské unie, v úterý odhlasovali legalizaci marihuany pro osobní užití. Z Malty se tak stala první země Unie, která k podobnému kroku přistoupila.
Podle maltského deníku Times of Malta přijal maltský parlament zákon s názvem „zodpovědné užití marihuany“ v poměru hlasů 36 pro a 27 proti. Zákon, který podpořila vládnoucí strana Labor Party of Malta, umožňuje držení, nákup a pěstování marihuany soukromým osobám.
Malťané mají možnost si sami vypěstovat až čtyři rostliny a mohou současně marihuanu pro osobní využití i nakupovat. Na veřejnosti u sebe ale mohou mít maximálně sedm gramů rostliny, v domácí zásobě pak až padesát.
Dopad to má navíc nejen na ty, kdo si chtějí jointa zapálit, ale i na ty, kdo za to byli v minulosti potrestáni. Lidé se záznamem trestním rejstříku za držení marihuany mohou nyní požádat o jeho vymazání.
Boris Jordan, miliardář a předseda konopné společnosti Curaleaf se sídlem v americkém Massachusetts věří, že Malta tím prolomila evropské ledy a budou po ní následovat i další země. Jeho společnost, zabývající se výrobou a distribucí výrobků z konopí, má desítky poboček po celém USA a v současnosti expanduje do evropských zemí, jako je Velká Británie, Německo, Itálie, Španělsko či Portugalsko.
„Evropa jde dopředu mnohem rychleji než USA,“ tvrdí Jordan. „Je neuvěřitelné, jak jsou Spojené státy v tomto ohledu zpátečnické,“ dodává. V USA je marihuana na federální úrovni stále zakázaná. Třicet šest amerických států ji však na svém území legalizovalo alespoň částečně, k využití například v medicíně.
V Evropě se k dekriminalizaci marihuany a některých jiných drog uchýlilo třeba Nizozemsko nebo Portugalsko, Malta je však první zemí, která přijala zákon regulující celý konopný trh. Například známé „coffee shopy“ v Amsterodamu jsou technicky stále ilegální, holandská vláda je však toleruje za předpokladu, že dodržují přísná pravidla.
Namísto speciálních lékáren, které prodávají konopné výrobky v Americe, plánuje Malta zřídit neziskové marihuanové kluby. Každý klub bude moci mít 500 členů a každý člen si bude moci v rámci jednoho nákupu pořídit maximálně sedm gramů. Celkové nákupy za měsíc pak nebudou smět přesáhnout limit padesáti gramů.
Po vzoru Malty se na reformu konopných zákonů chystají i další evropské země, mezi nimi například Německo, Itálie nebo Lucembursko.