„Jsme jako Uber pro sociální péči,“ popisuje Marek Sacha svůj česko-britský startup Cera. Platforma, prostřednictvím které si můžete online objednat sestřičky, doktory nebo pečovatele pro seniory, teď získává investici ve výši 320 milionů dolarů, v přepočtu téměř osm miliard korun. Jde zatím o vůbec největší investici v oblasti péče o seniory v celé Evropě.

Tuhle investici Marek Sacha, kterého jsme do našeho výběru 30 pod 30 zařadili už před pěti lety, jako by předpověděl. „Daří se nám a máme ambiciózní, až agresivní cíle,“ sebevědomě prohlašoval v rozhovoru pro Forbes. Muž, který má za sebou dráhu konzultanta v McKinsey a působil jako první CEO online supermarketu Tomáše Čupra, měl však svou sebedůvěru podloženou čísly.

Startup, který před sedmi lety zakládal spolu s britským doktorem Benem Maruthappuem, členem globálního výběru 30 pod 30, a který magazín Wired vyhlásil jako jednu z nejlepších zdravotnických inovací roku 2016, vyrostl jen za poslední tři roky stonásobně.

Nová investice, z níž jedna polovina půjde do vývoje, druhá na pokrytí dluhů společnosti, umožní Ceře navýšit svoje kapacity z patnácti na 100 tisíc pacientů denně.

Společnost chce také investovat do dalších ošetřovatelských služeb, telezdravotnictví a doručování receptů. V domácím prostředí tak startup, který zatím působí ve Velké Británii a Německu, pomáhá pečovat o takové množství pacientů, které odpovídá asi padesáti plným nemocnicím.  

Největší podíl na nové investici má stávající investor, americký healthcare vehikl Kairos HQ. Na palubě je však i řada dalších investorů jako Vanderbilt University Endowment, Schroders Capital nebo Jane Street Capital. Do startupu investovalo v jeho začátcích i české Credo Ventures.

V příštích dvou letech chce Cera expandovat do Spojených států i rozšiřovat svoje působení v Evropě. Podle spoluzakladatele a současného CEO startupu Bena Maruthappua je však nejdřív na řadě rozvoj na německém a britském trhu, kde má Cera zatím pouze jednociferný tržní podíl. „A podíváte-li se na stoupající věkovou křivku nejen v Británii, je zřejmé, že potenciál růstu je každým rokem pět až deset procent,“ říká Marek Sacha.