Léto pomalu odchází a s ním končí také každoroční blockbusterová sezona. Letos jí komerčně vévodilo především pokračování zavedených značek a očekávané hity, jako byl druhý Doctor Strange, nový Thor nebo Jurský svět. Výrazně pak překvapil Top Gun: Maverick, jenž navázal na téměř čtyřicet let staré pokračování a lámal rekordy v návštěvnosti. 

Ty, kteří jsou už unavení z nekonečných remaků a pokračování, možná potěší zpráva, že mezi nejúspěšnější letní snímky se zařadil také originální a umělecky ambiciózní horor Nene režiséra Jordana Peela, rozporuplný thriller Bullet Train nebo třeba Černý telefon, který je sice literární adaptací povídky, ale aspoň je to první (a povedený) pokus, ne recyklát. 

Filmová zábava v kinech a na streamovacích platformách ale samozřejmě nekončí. A letos se máme na co těšit. Ať už se jedná o mainstreamové kousky, nebo o náročnější umělecká díla, na podzim bude mít každý co sledovat. 

Příjemným překvapením je, že se do výběru dostaly i dva české filmy. Domácí kinematografie má letos kvalitou výjimečně silný rok se snímky jako Arvéd, Banger nebo Kdyby radši hořelo. A zajímavých českých filmů nás letos čeká ještě několik. 

To nic, drahá (v kinech od 22. září)

Olivia Wilde je známá především jako herečka z mnoha hollywoodských filmů nebo seriálu Dr. House. Teď ale přichází s druhým snímkem, který režírovala, a už teď se jedná o jednu z největších filmových událostí roku.

Hvězdně obsazený film, v hlavní rolích s Florence Pugh a Harrym Stylesem, se odehrává v padesátých letech v Americe a pojednává o manželském páru, který žije ve zdánlivě idylickém sousedství. Bydlejí tu všichni zaměstnanci firmy Victory Project, která přísně tají, co vlastně dělá. Natáčení filmu provází četné kontroverze. Minimálně z traileru to ale vypadá, že navzdory tomu se bude jednat o originální psychologický thriller, jakých mnoho nevychází.

Blondýnka (na Netflixu od 23. září)

Nový film novozélandského režiséra Andrewa Dominika, který stál třeba za dokumenty o Nicku Caveovi, pojednává o životě legendární hollywoodské hvězdy Marilyn Monroe.

Kdo zná Dominikovu filmovou tvorbu detailněji, ví, že se bude jednat o nevšední zážitek, který rozhodně neuhne ani z temných aspektů hereččina komplikovaného života. Marilyn si zahraje Ana de Armas, ale ve filmu se objeví třeba také Adrien Brody. 

Trojúhelník smutku (v kinech od 6. října)

Letošní vítěz Zlaté palmy na festivalu v Cannes byl od kritiků ze všech stran ověnčen superlativy. Píše se o tom, že je to umělecký, ale přesto velmi přístupný film, který si užijí cinefilové i běžní diváci.

A navíc je to komedie. Satirická a chytrá, která zkoumá mocenské vztahy a společenské role. Ostatně režisér Ruben Östlund už jednu Zlatou palmu má, a to za svůj poslední snímek Čtverec, o němž by se dalo říct vlastně to samé co o Trojúhelníku, takže není důvod nevěřit, že nás čeká skutečně vtipná a podmanivá plavba na luxusní lodi, po které se bude procházet třeba Woody Harrelson. 

Black Panther: Wakanda nechť žije (v kinech od 10. listopadu)

Asi nejočekávanějším filmem tohoto podzimu je pokračování příběhu o jednom ze stěžejních superhrdinů komiksového gigantu Marvel. První díl je ostatně mezi dvacítkou nejúspěšnějších filmů všech dob, a tak není divu, že od něj studia mají velká očekávání, co se týče návštěvnosti.

Poté, co před dvěma lety tragicky zemřel představitel hlavní role, se děj pokračování soustředí na královny fiktivní země Wakanda, které území po smrti předešlého krále chrání před světovými mocnostmi. Ty chtějí království zneužít ve svůj prospěch.

Trailer je vizuálně poutavý, ale co se týče děje dost abstraktní. Jisté ale je, že půjde o velkolepou podívanou. Doufejme, že taky zábavnou i po stránce příběhu a nejen akce.

Světlonoc (v kinech od 6. října)

Druhý celovečerní film mladé režisérky Terezy Nvotové zaznamenal výrazný úspěch v zahraničí, když získal ocenění Zlatý leopard na velkém mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu.

Pro český film je to obrovská výhra, ale není to až takový šok pro ty, kteří viděli už první snímek Nvotové, syrovou a formálně nekompromisní Špínu pojednávající o traumatu ze znásilnění. V ní prokázala nepochybný řemeslný talent a citlivost pro temné látky.

Světlonoc z obrazově evokativního traileru a podle popisku působí jako drsný folkový horor, v němž se mísí povídačky o čarodějnicích s reálnou noční můrou. Po úspěchu Slunovratu může jít o další ambiciózní děsivou podívanou jako ze staré školy. 

Běžná selhání (v kinech od 13. října)

Dalším českým filmem, který by vám rozhodně neměl uniknout, jsou Běžná selhání, která budou mít oficiální světovou premiéru příští týden na mezinárodním festivalu v Benátkách, kde budou také soutěžit. Snímek natočila rumunská režisérka Cristina Grosan a napsala jej česká scenáristka Klára Vlasáková, která je známá také jako publicistka a spisovatelka.

Ukázka moc neprozrazuje, ale ve výsledku právě proto vyznívá lákavě. Půjde o příběh tří žen, jejichž už tak komplikované životy ovlivní zvláštní přírodní jev. Zaujme také přítomnost jakéhosi psího robota, která dává tušit, že se můžeme těšit na sci-fi prvky. 

Black Adam (v kinech od 20. října)

Dalším superhrdinským spektáklem, který se bude na podzim rvát o naši pozornost, je příběh Black Adama z komiksové stáje DC, jenž je obdařený silou egyptských bohů.

Ve světě filmu společnost DC Comics kvalitou i komerčními výsledky poněkud pokulhává za trh drtícím Marvelem, ale občas se objeví výjimky, které se jim nadmíru povedou. Jako třeba letošní Batman, který sklidil nadšené reakce kritiků.

V titulní roli jako Black Adam se objeví populární hvězda Dwayne Johnson alias The Rock, jehož charisma by snímek mohlo utáhnout, i kdyby se vyloženě nepovedl. Ve vedlejších rolích se ze známějších herců objeví třeba Pierce Brosnan.

Moonage Daydream (v kinech od 15. září)

Jediný dokument na seznamu je velkolepý a přes dvě hodiny dlouhý film o legendárním hudebníkovi Davidu Bowiem. Moonage Daydream měl českou premiéru už na festivalu v Karlových varech, ale do oficiální distribuce se dostává až teď v září.

Režisér Brett Morgen strávil čtyři roky v soukromém Bowieho archivu, kde nalezl doposud neviděné záběry, ale taky osobní deníkové audio záznamy, které si zpěvák sám sobě nahrával. V dokumentu tak Bowie především promlouvá sám o sobě, čímž nám ukazuje svou nejintimnější stránku, kterou jsme možná doposud neměli šanci poznat.

Avatar 2 (v kinech od 15. prosince)

Pokud budeme operovat s tím, že zima začíná až 21. prosince, tak technicky vzato druhý Avatar vstoupí do českých kin ještě na podzim. A tím pádem na tomto seznamu prostě nemůže chybět. Je už dopředu jasné, že se tou dobou nebude pomalu mluvit o ničem jiném. První díl je dodnes nejvýdělečnějším filmem všech dob a svého času způsobil mánii.

Od té doby ale uběhlo dlouhých třináct let. Technologie i trendy ve světě blockbusterů se od roku 2009 výrazně proměnily a je otázkou, jestli po takové pauze bude Avatar schopný vzbudit znovu zájem starých a hlavně nových nejmladších fanoušků. Jednalo se sice v čase vydání o naprostý fenomén, ale výraznější stopu Avatara v popkultuře v současnosti nevidíme. Snímek tak trochu zapadl.

Ukázky nicméně vypadají vizuálně nádherně a režisér James Cameron nám už dlouhé roky slibuje působivý podmořský svět, jaký jsme ještě na plátně neviděli. Nezbývá než se nechat překvapit, jestli půjde opět o historický milník, nebo jen příliš ambiciózní, ale nakonec průměrný film, na který jsme čekali zbytečně dlouho.