Ve spojení s šestým ročníkem žebříčku The Midas List Europe (seznam 25 nejlepších venture kapitálových investorů v Evropě a v Izraeli), který vydává Forbes ve spolupráci s TrueBridge Capital Partners, vám s potěšením představujeme letošní top desítku nejvýnosnějších společností pro investory z tohoto seznamu.
Vzhledem k aktuální situaci je celkem pochopitelné, že z letošního ročníku se na burzu dostala pouze jedna společnost z letošního seznamu, protože IPO je v poslední době stále vzácné. Stejně tak je stále vzácnější varianta fundraisingu, na hony vzdálena vcelku snadnému vydělávání peněz, tak jak jsme to mohli vídat v posledních dvou letech.
Avšak i přes výrazné poklesy se v posledních letech objevila nová generace výjimečných podnikatelů a společností. Svou neutuchající sílu také ukázaly dlouho zavedené podniky. Zdá se, že esa z letošního seznamu – přestože některá se mají co ohánět – jsou připravena čelit neustálým výzvám, které mají před sebou.
Zde je top 10 společností, které vynesly své investory na seznam Midas List Europe roku 2022. Uvedené výčty investorů ze seznamu nezahrnují všechny investory ve společnosti.
1) Stripe
Společnost Stripe letos pokračovala ve své jízdě jako jedna z nejvíce ceněných soukromých firem na světě a již pátý rok v řadě se umístila v top desítce. Na prvním místě se nicméně usadila poprvé a toto prvenství je o to cennější, že jde o jedinou soukromou společnost, která kdy tuto pozici zastávala.
Přestože spoluzakladatelé společnosti Stripe John a Patrick Collisonovi dlouhodobě odmítají komentovat nebo se zavázat k IPO, zůstává tento provozovatel platební brány klíčovým holdingem pro evropské investory a stále vykazuje značné výnosy.
Společnost nijak nezpomaluje: během tohoto roku docházelo k neustálým aktualizacím produktů, oznámením o partnerství a iniciativám k rozšíření trhu.
V nedávných měsících společnost Stripe vyhlásila, že přední evropské společnosti, pařížským maloobchodníkem La Redoute počínaje a pojišťovací společností Irish Life z Dublinu konče, budou ke správě plateb svých zákazníků využívat jejich platformu.
Stripe demonstroval svůj celosvětový dosah také v Thajsku, dále v Japonsku, kde prohloubil své investice a nabídku rozšířil i v Mexiku.
Kdo z Midas List Europe 2022 zainvestoval nejvíce:
Tom Stafford, DST Global, celkově 5. příčka
2) DoorDash
V záplavě evropské konkurence všech společností pro rozvoz a logistiku zůstala přesto firma DoorDash v čele tohoto stále rozšířenějšího oboru a pokračovala v pronikání na evropský trh. Začala akvizicí finského startupu Wolt v červnu 2022.
Navzdory nedávnému propouštění, zahlcenému oboru a skutečnosti, že poptávka po rozvozu se po pandemii poněkud omezila a nastalo zpomalení trhu, se DoorDash i nadále zaměřuje na růst a spolupracuje s předními potravinářskými společnostmi a maloobchodníky po celém světě.
Zvyšuje i tlak na dodávání jiného než potravinářského zboží a v posledním čtvrtletí vykázal v USA meziroční růst osmdesát procent hrubé hodnoty objednávek mimo restaurace. Jen čas ukáže, jestli DoorDash zvládne zopakovat svůj americký úspěch i na zahraničím trhu.
Kdo z Midas List Europe 2022 zainvestoval nejvíce:
Rahul Mehta, DST Global, celkově 20. příčka
3) Roblox
Roblox zůstává jedním z nejuznávanějších jmen v herním sektoru, a i nadále zaznamenává působivé hodnoty v zapojení uživatelů.
Letošní úspěchy kalifornské společnosti dokazují, že tato platforma má skutečnou sílu a je více než jen trendem poháněným pandemií. Ve svém posledním prohlášení o výnosech společnost uvedla, že nejrychleji rostoucí demografickou skupinu zákazníků představují lidé od 17 do 24 let.
Roblox na zářijovém setkání s investory nastínil, že se po vzoru Meta a dalších rozhodla rozšířit svou platformu o virtuální realitu a novou sadu funkcí a zážitků.
Kdo z Midas List Europe 2022 zainvestoval nejvíce:
Neil Rimer, Index Ventures Europe, celkově 15. příčka
4) UiPath
UiPath je společnost zabývající se automatizací procesů. Využívá metody umělé inteligence k vytváření robotů, kteří umožňují společnostem automatizovat některé administrativní úkoly.
V důsledku jejího IPO z dubna 2021 její hodnota raketově vzrostla na 29 miliard dolarů, a přinesla tak pěkné výnosy pro své rané investory, jako jsou Accel, Index Ventures a Seedcamp.
I když dřívější ohromující hodnota společnosti za poslední dva roky spadla, společnost stále zůstává jedním z lídrů v nejmodernějším odvětví umělé inteligence a má za sebou miliony realizací pro největší jména v oblasti technologií.
V průběhu roku 2022 oznámila tato rumunská společnost nově dohodnutá partnerství s Lenovo, Neostella, Microsoft a dalšími. Vzhledem k tomu, že digitální transformace jde na celém světě kupředu a společnosti se snaží zautomatizovat nákladné procesy, pro podnikání společnosti UiPath tu bude do budoucna mnoho příležitostí, jak se ukázat.
Kdo z Midas List Europe 2022 zainvestoval nejvíce:
Philippe Botteri, Accel, celkově 8. příčka
Carlos Eduardo Espinal, Seedcamp, celkově 19. příčka
Luciana Lixandru, Sequoia, celkově 10. příčka
5) Checkout.com
Poskytovatel online platebních služeb Checkout.com se poprvé ocitá v žebříčku nejhodnotnějších společností pro investory z The Midas List Europe.
Společnost se sídlem v Londýně, založena v roce 2009 jako Opus Payments, čerstvě získala kapitál v hodnotě čtyřicet miliard dolarů, čímž více než zdvojnásobila svou valuaci z předchozího roku a stala se jednou z největších soukromě vlastněných fintech společností na světě.
Checkout.com poskytuje celou řadu produktů a služeb, které podnikům všech velikostí umožňují přijímat a zpracovávat platby online, včetně kreditních a debetních karet, elektronických peněženek a bankovních převodů.
Během investičního kola D společnost zveřejnila, že již léta funguje v černých číslech, a přilákala nakonec působivý seznam investorů. Mimo jiné Altimeter, Dragoneer, Tiger Global, Ribbit Capital, Coatue Management a další.
Investovali také Tom Stafford z DST Global a Ophelia Brown z Blossom Capital, kteří se letos umístili na 5., respektive 23. místě seznamu The Midas List Europe. V nedávném rozhovoru pro Sifted poznamenal zakladatel a generální ředitel Guillaume Pousaz, že ho nepokojné trhy nijak nevyvedly z míry a s uvedením své společnosti na burzu příliš nespěchá.
Kdo z Midas List Europe 2022 zainvestoval nejvíce:
Ophelia Brown, Blossom Capital, celkově 23. příčka
Tom Stafford, DST Global, celkově 5. příčka
6) Gojek
Gojek se v roce 2021 spojil se společností Tokopedia, dalším z vysoko hodnocených indonéských startupů, a společně vytvořili GoTo. Je jedinou společností na letošním seznamu nejhodnotnějších společností pro investory, která v roce 2022 vstoupila na burzu.
V březnu 2022 debutovala sloučená společnost na burze cenných papírů v Jakartě a získala 1,1 miliardy dolarů. Šlo letos o jednu z mála IPO na celém světě a byl to obrovsky významný milník pro rychle rostoucí ekonomiku jihovýchodní Asie.
Společnost Gojek byla založena v roce 2009 a zpočátku se zaměřovala na přepravu klientů. Díky brzkému zafinancování od DST Global a dalších se služba rozšířila o donášku jídla, platby a řadu dalších služeb.
Vše vyústilo ve sloučení s Tokopedií a vytvořila giganta jihovýchodní Asie, který nabízí služby z oblasti přepravy a logistiky, ale také životního stylu a zábavy, finančních služeb a e-commerce.
Po fúzi se vedení sloučené společnosti ujal spoluzakladatel a generální ředitel firmy Gojek Andre Soelistyo a vybudoval z ní platformu, která má ve třetím čtvrtletí roku 2022 hrubý objem transakcí přes deset miliard dolarů. V roce 2023 budou investoři především hledět na to, aby Gojek splnil svůj slib, že v příští roce nebude ve ztrátě.
Kdo z Midas List Europe 2022 zainvestoval nejvíce:
Rahul Mehta, DST Global, celkově 20. příčka
7) Spotify
Spotify pokračuje i v roce 2022 ve své krasojízdě v top 10 nejhodnotnějších společností pro investory z Midas List Europe a objevuje se tu už pátý rok v řadě. V letech 2018 až 2020 se dokonce drželo na prvním místě.
Tato stockholmská platforma pro streamování hudby je možná nejvšudypřítomnější evropskou společností v současné generaci. Každý měsíc službu využije 450 milionů uživatelů a k říjnu 2022 měla 190 milionů prémiových předplatitelů.
Čísla jsou ještě působivější s ohledem na výrazný pokles streamovacího trhu. Spotify překonalo své vlastní odhady růstu počtu uživatelů a předplatitelů a za poslední čtvrtletí vykázalo svůj historicky největší růst ve 3. čtvrtletí.
Spotify i nadále využívá rostoucí popularitu podcastů a audioknih a na letošním výročním setkání investorů oznámilo, že se společnost bude snažit stát se „světovou platformou pro tvůrce“.
Miliony umělců, spisovatelů, hudebních a knižních vydavatelství, studií a dalších tvůrců budou moci na platformě spravovat, zpeněžit a propagovat své projekty u více než jedné miliardy uživatelů.
Za tímto účelem společnost v průběhu letošního roku oznámila uzavření řady akvizic: platformy pro analýzu podcastů Podsights a Chartablem, audioknižní společnost Findaway a Heardle, aplikaci pro hudební kvízy.
Společnost Spotify také opět potvrdila svůj závazek k bezpečnosti uživatelů platformy tím, že v říjnu koupila dublinskou společnost Kinzen, startup zabývající se online ochranou a bezpečností.
Kdo z Midas List Europe 2022 zainvestoval nejvíce:
Fredrik Cassel, Creandum, celkově 6. příčka
Klaus Hommels, Lakestar, celkově 7. příčka
Pär-Jörgen Pärson, Northzone Ventures AS, celkově 9. příčka
Sonali De Rycker, Accel, celkově 14. příčka
8) Monday.com
Vývojář softwaru Monday.com se rychle stal jednou z nejcennějších izraelských společností a v letošním seznamu je nováčkem.
Společnost, založená v roce 2014 Mannem a Eranem Zinmanovými původně pod jménem dapulse, pomáhá týmům mít přehled v projektech, přidělovat úkoly jednotlivcům i skupinám a řídit pracovní postupy.
V červnu 2021, nedlouho před poklesem technologických akcií, vstoupila společnost na burzu Nasdaq, hodnocená přibližně na sedm miliard dolarů. Přestože byl SaaS ekosystém poklesem zasažen, Monday.com byl přesvědčen o úspěchu svých dlouhodobých plánů v Evropě i svém domácím regionu a nadále se soustředil na vlastní růst.
Společnost v průběhu roku 2022 pokračovala v dosahování výrazných výsledků a vyrovnaným způsobem postupně rostla a zároveň snižovala ztráty. V minulém roce společnost Monday.com otevřela regionální pobočky v New Yorku a Londýně a rozšířila svůj tým v Tokiu.
Interní studie společnosti z tohoto měsíce oznámily, že většina osob s rozhodovacím právem v USA, Velké Británii a Austrálii plánuje v příštím roce zvýšit rozpočet na software. Monday.com se zdá být ve skvělé pozici, aby významnou část těchto plánovaných výdajů ukořistila pro sebe, a pokračovala tak v přísunu zisku svým investorům.
Kdo z Midas List Europe 2022 zainvestoval nejvíce:
Avi Eyal, Entrée Capital, celkově 3. příčka
9) Figma
Když softwarový gigant Adobe v září 2022 oznámil, že za dvacet miliard dolarů koupí přední webovou platformu pro participativní webdesign Figma, způsobilo to značný poprask.
Akvizice představovala pro původní investory obrovskou a neočekávanou výhru a vynesla Dannyho Rimera z Index Ventures Europe na první místo letošního Midas List Europe.
Společnost Figma v roce 2012 založili Dylan Field a Evan Wallace, spolužáci z Brown University. Roky zůstávala relativně neznámou společností, v únoru 2019 byla oceněna v sérii C na méně než 500 milionů dolarů. To vše se změnilo s rozmachem distančního participativního webdesignérství a během pandemie se zájem násobil.
Díky sadě uživatelsky přívětivých návrhářských nástrojů se Figma rychle stala důležitým hráčem, umožňujícím návrhářům a vývojářům bezproblémovou spolupráci.
Podle vyjádření Fielda Figma zůstane i jako součást Adobe nezávislá. Mateřská společnost na ni bude dohlížet a pomůže jí urychlit přechod na systém zaměřený na předplatné.
Vzhledem k tomu, že společnost Adobe zaplatila více než padesátinásobek očekávaného ARR společnosti Figma pro rok 2022, je zřejmé, že Adobe považuje společnost Figma za klíčovou součást své další strategie.
Kdo z Midas List Europe 2022 zainvestoval nejvíce:
Danny Rimer, Index Ventures Europe, celkově 1. příčka
10) Adyen
Stejně jako její protějšek Stripe se i nizozemská online platební společnost Adyen pohodlně usadila v žebříčku Top 10 seznamu nejhodnotnějších společností pro investory Midas List Europe. Pandemický trend směrující stále více k e-commerce Adyen hodně pomohl.
Společnost totiž poskytuje zákulisní platební infrastrukturu předním technologickým gigantům jako Uber, Spotify a Netflix. Společnost předpokládá, že bude i nadále těžit ze zvyšujícího se odklonu od hotovosti směrem k plynulejším integrovaným platbám.
V roce 2019 vstoupil Adyen na burzu Euronext. Přestože její akcie meziročně klesly o více než 42 procent, dařilo se jí mnohem lépe než většině fintech akcií. Společnost pokračuje v rozšiřování svého hlavního produktu a v letošním roce oznámila nové integrované finanční nabídky, zaměřené na malé a střední podniky.
Adyen také rozšiřuje seznam svých důležitých partnerských společností jako Instacart, Uniqlo a Amazon Japan. Z pohledu spotřebitelů zavedla společnost Adyen Android terminály pro prodejny a bezdotykového placení pro zákazníky iPhone.
Díky tomu rozšířila svou přítomnost v mobilních platbách, protože v době ústupu pandemie jsou spotřebitelé přitahováni zpět do kamenných obchodů.
Kdo z Midas List Europe 2022 zainvestoval nejvíce:
Jan Hammer, Index Ventures Europe, celkově 2. příčka