Investiční skupina Creditas nenápadného miliardáře Pavla Hubáčka během koronavirové pandemie odolává tlaku a za loňský rok dosáhla čistého zisku 714 milionů korun.

Dvaadvacátý nejbohatší Čech, který nedávno všechny své aktivity zastřešil právě skupinou Creditas (dříve Unicapital s vyčleněnou bankou) to přičítá konzervativní strategii, která je postavená primárně na finančních službách, developmentu a energetice. Nejvíce se dařilo právě developmentu a energetické divizi UCED, která patří mezi největší distributory elektřiny v Česku.

Jediný šrám je zisk jeho Banky Creditas, který se meziročně propadl o polovinu na 114 milionů korun. Zde je nicméně nutno říct, že situace v Hubáčkové bance kopíruje celý bankovní sektor a zhruba padesátiprocentní propad ziskovosti hlásí vesměs všechny domy od České spořitelny přes Unicredit až po menší banky typu Creditas.

Probíhající konsolidaci na českém bankovním trhu, reprezentovanou primárně námluvami Air Bank a Monety a akvizicí Equa Bank ze strany Raiffeisenbank, Hubáček sleduje, a pokud se objeví příležitost, nevylučuje možnost se jí zúčastnit. „Rádi bychom ale byli na straně kupujícího,“ dodává.

Celkově je však s uplynulým rokem miliardář původem z Olomouce spokojený. „Díky zodpovědnému přístupu k investičním projektům se nám dlouhodobě daří dosahovat růstu a vysoké návratnosti investic,“ říká k výsledkům své skupiny muž, který mimo jiné vlastní i karlovarský Grandhotel Pupp, kde právě probíhá rekonstrukce.

„Strategickou prioritou skupiny je do budoucna další růst naší banky, investice do energetiky a rozvoj nově vzniklé divize nájemného bydlení Creditas Real Estate,“ doplňuje dále Hubáček.

Právě v nájemném bydlení spatřuje velký nerozdělený koláč. Jeho idea je prostá – ceny nemovitostí se zejména v Praze dostaly na úroveň, která pro mnohé obyvatele není z hlediska vlastnictví dostupná. Oproti běžnému bydlení v nájmu, kdy například svůj investiční byt pronajímá fyzická osoba, chce Hubáček z pozice silného investora nabídnout systematičtější přístup a vyšší úroveň služeb.

Na tomto poli operuje už několik jmen českého byznysu, jako například Vítězslav Vala z koupelnářského impéria Siko. Ten dal vzniknout nájemnímu komplexu Luka Living a na další má nakročeno v bývalém domě odborových svazů, dnes pojmenovaném Radost.

Hubáček má v současnou chvíli v pohybu dva projekty, a to Loox Apartments na pražském Proseku a Rezidenci u Milosrdných na Praze 1, přičemž oba mají být hotové do dvou let a nabídnou přes stovku bytů.

„V plánu je postavit v následujících letech více než tisíc nájemních bytů, počítáme s celkovou investicí do deseti miliard korun,“ uzavírá Hubáček.