Pokud jde o Pentu, byly oči veřejnosti v posledních týdnech upřeny především na dokončovanou Masaryčku. Investiční skupina jedenáctého nejbohatšího Čecha Marka Dospivy však posouvá dál i další své velké projekty.

Hotová je první etapa výstavby v lokalitě Nová Waltrovka v pražských Jinonicích, kde je k pronájmu čtyřiadvacet tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch.

V první etapě Penta Real Estate konkrétně dokončila a zkolaudovala dvě kancelářské budovy Metalica a Legatica a ke kolaudaci má blízko také osm desítek bytů v rezidenční části projektu.

Dokončená je též promenáda, která bude v budoucnu dělit kancelářskou a rezidenční část a už teď umožňuje spojení mezi Jinonicemi a Radlicemi. To vše zatím dosáhlo investice přibližně 2,45 miliardy korun.

Podobu nových budov navrhl atelier M1 architekti, který se držel především industriální historie areálu, v němž se vyráběly motocykly, automobily nebo letecké motory. Kancelářím a recepcím tak dominují válcované plechy, železo, surový beton a masivní dřevo.

Podle ředitele pro komerční výstavbu Penta Real Estate Pavla Streblova je o kancelářské prostory v nových budovách zájem, přičemž polovina z nich už je pronajata. Mezi první nájemce patří skupina DRFG nebo soukromé centrum plastické chirurgie Juraje Payera.

Největším nájemcem retailových prostor se stal Penny Market, v provozu je kavárna Kofínno, v plánu je i nové bistro. Na jaře 2024 rozšíří paletu služeb také řetězec fitness center Max Fitness, který v Nové Waltrovce otevře svoji desátou pobočku.

Další etapy výstavby na Nové Waltrovce budou patřit rezidenčním budovám v severní polovině areálu se čtyřmi stovkami dalších bytů a s obchody. Kompletně bude lokalita hotová v roce 2027.

Celkem bude v Nové Waltrovce zhruba 460 bytů a výstavba dalších etap má začít na jaře příštího roku. V projektu je také místo na novou školu, sportoviště a hřiště, ale i restauraci a pivovar v objektu původní slévárny, kterou hodlá Penta zrekonstruovat a v nové čtvrti ponechat.

Už za několik dní, konkrétně 16. listopadu, se v rámci Nové Waltrovky otevře také budova hotelu Zleep patřící do řetězce Deutsche Hospitality. Ta se nachází na pomezí Nové Waltrovky a předchozího projektu Waltrovka, na který Penta navazuje. Hotel nabídne 166 pokojů.

„Hotel Zleep má všechny předpoklady k úspěchu díky skvělé dopravní dostupnosti jak do centra města, tak na letiště. Bude profitovat i z obchodní klientely ze sousedních kancelářských budov,“ říká David Musil, ředitel Penta Real Estate pro rezidenční výstavbu a hospitality.

Blízko dokončení má také druhý Pentou budovaný hotel The Cloud One v Hybernské ulici, který stojí na opačném konci Masarykova nádraží než Masaryčka, s níž ho bude v budoucnu propojovat park na zastřešení nástupiště. Ten by měl být otevřen v prvním čtvrtletí příštího roku.