Fotbaloví nadšenci se dočkali. Mistrovství Evropy je sice už pár dní v plném proudu, dnes konečně ale poprvé vyběhla na trávník také česká reprezentace, která se postavila Skotsku.

Ptáte se, proč by vás zápolení zpocených a nagelovaných chlápků mělo zajímat? Protože fotbal je byznys. Stále větší. Na chvíli proto odhlédněme od toho, že na šampionátu rozhodují branky a body, a poměřme jeho účastníky penězi.

Od doby, kdy si Brazilec Neymar před čtyřmi lety vynutil odchod z Barcelony do PSG za neuvěřitelných šest miliard korun, se fotbalový trh zbláznil.

Největší hvězdy už nestojí desítky milionů eur, ale stovky. A tím se zvedá také rozdíl mezi českými hráči a absolutní špičkou starého kontinentu. Posuďte sami. Utkání začíná.

Fotbal, EURO, Evropa

Sestavy jsou tvořeny na základě současných hodnot hráčů. Nemusí tak zcela odrážet jejich aktuální výkonnost či pozice, na nichž běžně nastupují.

Data pocházejí z fotbalovou veřejností respektovaného serveru Transfermarkt, jehož kvalifikované odhady ovšem nemusí být vždy úplně přesné a směrodatné.

O definitivních přestupních částkách rozhoduje vždy momentální situace na trhu a míra ochoty klubů otevřít své pokladny.

Jsou nicméně i evropské hvězdy, které se na evropském šampionátu nepředstaví – ať už vinou zranění, či proto, že se jejich národní reprezentace na turnaj nekvalifikovaly.

Patrně nejvíce hodnotného hráče, který zůstal doma, představuje norský střelec Borussie Dortmund Erling Haaland, jehož cena se odhaduje na necelé tři miliardy korun.

Z Čechů uteklo Euro slávistům Ondřej Koláři (rekonvalescence) a Lukáši Provodovi (zranění), jejichž hodnota je odhadována na 200, respektive 150 milionů korun.