Investiční horečka stoupá. Český startupový svět má za sebou výjimečný rok. Rekordní. Nikdy předtím do něj investoři nenalili tolik peněz, ještě nikdy tuzemské firmy neviděly takové dealy. Letos do Česka přicválal i první jednorožec a nenápadná popelka všem vytřela zrak. Co dalšího se ve startupovém univerzu událo v pohádkovém roce 2021?
7,5 miliardy pro Rohlik.cz: Vstupenka do prestižní stáje
Napřed Tomáš Čupr napsal novou kapitolu české startupové historie, když se svým Rohlíkem letos v březnu získal historicky největší investici: pět miliard korun. V květnu pak pustil do světa legendární tweet – emotikon jednorožce. A na začátku prázdnin, prvního července, to přišlo. Rohlík oznamuje, že v rámci financování získal dalších sto milionů eur, tedy přibližně 2,5 miliardy korun. Bum, druhá největší investice do českého startupu v historii.
Rohlík to ohodnotilo na jednu miliardu eur a z oblíbeného online supermarketu, který už není jenom český, ale taky maďarský, rakouský a německý, se stal jednorožec. A z Tomáše Čupra, kterému i po všech investičních kolech stále zbylo přes padesát procent firmy, je mimochodem 26. nejbohatší Čech.
2,2 miliardy pro Rossum: Z nenápadné popelky rekordmanem
Pohádkový jackpot trefil letos na konci října startup Rossum, který teprve před čtyřmi lety založila trojice doktorandů z ČVUT. V investičním kole vedeném prestižním VC fondem General Catalyst vybral Rossum pěkně kulatých sto milionů dolarů. To dělá v přepočtu téměř 2,2 miliardy korun a taky třetí největší investici, kterou tuzemský startupový svět kdy viděl.
Byznys postavený na umělé inteligenci vycvičené k tomu, aby za lidi četla a přepisovala do databází faktury a další nudné dokumenty, dlouho vypadal nenápadně a o Rossumu po počátečním haló nebylo skoro dva roky vůbec slyšet.
Zakladatelé Tomáš Gogár, Petr Baudiš a Tomáš Tunys ale ukázali, že další potenciální jednorožec se dá budovat velmi potichu. A kromě třetí největší investice v české historii si připsali ještě jeden rekord: vůbec nejvyšší částku, jakou se kdy českému startupu podařilo vybrat v rané fázi budování firmy.
1,5 miliardy pro Productboard: Všichni nejlepší investoři
Málokterý český startup má skromnějšího šéfa. A málokterý také míří v globálním kontextu výš. Productboard vedený Hubertem Palánem je technologický klenot, který v dubnu v rámci investiční kola (Series C) vybral 72 milionů dolarů, tedy přes 1,5 miliardy korun.
Financování vedl fond Tiger Global Management, který dříve podpořil firmy jako Airbnb, Yandex, Uber, LinkedIn nebo Coinbase. Kola se zúčastnili také stávající investoři jako Index Ventures, Kleiner Perkins či Sequoia Capital. Bez nadsázky tak lze říct, že je Productboard objevil v té nejvybranější investorské společnosti.
1,4 miliardy pro ShipMonk: Dvě trefy za dva měsíce
Na přelomu loňského a letošního roku se nejmladší český self-made miliardář Jan Bednář rozhodně nenudil. Napřed (ještě v prosinci 2020) prodal minoritní podíl ve svém logistickém impériu ShipMonk investiční společnosti Summit Partners, a to za parádních 290 milionů dolarů (přes 6,3 miliardy korun), potom během pouhých 58 dní skóroval znovu.
Od investorů z Periphas Capital získal na konci letošního ledna dalších 65 milionů – v přepočtu 1,4 miliardy korun. Ty mají ShipMonku pomoct nastartovat mezinárodní expanzi, posílit strategická partnerství s přepravci a zdokonalit technologické zázemí.
440 milionů pro Twisto: Dobrat peníze a hurá na exit
Firma na odložené platby patřící zakladateli Michalu Šmídovi hned v lednu nabrala investici ve výši 440 milionů korun. Šlo o kombinaci přímých investic a venture debt financování – tedy úvěru určeného rostoucím startupům, aby se nemusely vzdávat podílu. Mezi investory přibyla nově společnost Zip, fintech kotovaný na australské burze a jeden z předních světových hráčů v oblasti odložených plateb.
Letos v květnu pak od protinožců přišla překvapivá zpráva. Společnost Zip nakonec celé Twisto koupila za 89 milionů eur, tedy zhruba 2,3 miliardy korun. Akvizice je pro Australany způsob, jak se prosadit na evropském trhu, kde mají velké plány. Twisto tak teď pod značkou Zipu expanduje na západ a chce konkurovat švédskému jednorožci Klarna, nejhodnotnějšímu evropskému fintech startupu.
370 milionů pro Resistant AI: Druhý zářez Michala Reháka
20. říjen by měl být vyhlášený Dnem českých startupů. Ve stejný den jako bombastickou investici do Rossumu totiž solidní příliv kapitálu oznámila jiná mladá a ambiciózní česká firma Resistant AI.
Umělá inteligence, která odráží útoky hackerů a chrání instituce před finančními podvody, získala od fondu Google Ventures, londýnského Index Ventures, českých Credo Ventures a dalších celkem 16,6 milionu dolarů, v přepočtu 370 milionů korun.
Pro zakladatele Resistant AI Martina Reháka to je už druhý významný zářez ve startupovém univerzu. Před osmi lety to byl on, kdo společně s Michalem Pěchoučkem napřed vybudoval a pak prodal Ciscu firmu Cognitive Security, a zasloužil se o jeden z prvních velkých českých startupových exitů.
Že český startupový ekosystém letos pohltila investiční horečka, se ukazuje i v opačném gardu. S jídlem roste chuť a další miliardy se hrnou. A nejenom ze zahraničí. Za posledních pár měsíců v Česku totiž vzniklo hned několik nových fondů a projektů zaměřených na venture kapitál.
Příliv českých peněz do systému není zanedbatelný, třeba Enern, který v minulosti úspěšně investoval do Slevomatu, Rohlíku nebo Twista, letos v březnu otevřel nový fond Kaya VC se dvěma miliardami pro startupy v raných fázích.
Stovky milionů na podporu startupů si připravili i Michal Menšík a Zdeněk Šoustal ve svém novém venture studiu V-Sharp Alpha. Menšík, CEO logistického startupu DoDo, a Šoustal, majitel společnosti Reticulum a spolumajitel Accolade, v květnu oznámili, že chtějí investovat do nadějných projektů především z oblasti e-commerce, logistiky a finančních technologií.
Taky Jakub Havrlant přichází s novým investičním fondem. Jeho Rockaway na podzim oznámil, že do startupů chce poslat celkem 2,5 miliardy korun.
Nový fond Rockaway Ventures Fund s cílovou palebnou silou až sto milionů eur cílí na startupy ze střední a východní Evropy, které digitalizují tradiční průmysl a zároveň dělají společensky odpovědný a ekologický byznys.
Podle Andrey Lauren a Dušana Zábrodského, dlouholetých partnerů Rockaway, kteří v čele nového vehiklu stojí, se fond nebude bát do jednoho startupu nainvestovat rovnou několik stovek milionů korun.
A velké peníze má připravené i Akademie věd, respektive její megaúspěšný stroj na peníze, Ústav organické chemie a biochemie. Ten v rámci dohodnuté spolupráce mezi svým tuzemským biotechnologickým inkubátorem i&i Prague a Evropským investičním fondem pošle přes miliardu korun na startupy z oblasti přírodních věd, medicíny a biotechnologií, pocházející z akademických pracovišť v Česku i okolních zemích.
Takže na další zajímavé dealy se určitě můžeme těšit i v novém roce. PF 2022!