Yahoo, Twitter, Google. Pokud jde o velká jména, český designér Robin Raszka ví, jak se dělá byznys. Prvnímu zmíněnému gigantu prodal před lety startup za třicet milionů dolarů, od Twitteru dostal na podzim zajímavou investici do svého projektu Facemoji, se třetím jmenovaným zástupcem big techu teď poslal tuhle startupovou raketu rovnou do vesmíru.

Facemoji, které se letos přejmenovalo na Alter, koupil do svého portfolia Google. Podle zdrojů Forbesu mělo jít o částku vyšší než dvě miliardy korun.

Raszka, který Alter jako jeden ze zakladatelů a CEO budoval přes pět let, by se tak zařadil mezi nejúspěšnější exity českých zakladatelů po bok otců Productboradu, Socialbakers, Twista nebo nenápadného Integromatu.

Rodák z Třince postavil Alter jako startup na digitální avatary, které rozpohyboval pomocí umělé inteligence. Avataři tak v reálném čase zrcadlí váš výraz a pohyby tváře i těla. Vy zívnete, zasmějete se nebo zamračíte, váš avatar taky. Můžete ho pak použít místo sebe na videích, v online hrách nebo třeba v metaverzu.

„Avataři jsou budoucnost toho, jak se propojujeme online,“ je přesvědčený Raszka. Proto taky Alter umožňoval avatary vybavit různými doplňky ve formě NFT – třeba značkovou kabelkou nebo oblečením od některého z návrhářů, kteří už pronikli do digitální ekonomiky a web3 byznysu.

Na rozdíl od Memoji od Applu nebo Bitmoji na Snapchatu se Raszkův startup budovaný v New Yorku nespecializoval jenom na jednu platformu nebo sociální síť – byl původně nástrojem pro developery, jak avatary zabudovat do her, aplikací, operačního systému nebo softwarové platformy.

Před rokem ale díky investici od Twitteru, který se tehdy podílel na seedovém investičním kole za „pouhé“ tři miliony dolarů, rozjela firma spolupráci s big techem. „Máme v pipeline i další kolaborace s FAANG společnostmi,“ řekl tehdy Raszka Forbesu v narážce na zkratku užívanou pro giganty Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Google.

„Kolaborace“ s Googlem se po deseti měsících proměnila v jeden ze startupových dealů roku. Akvizice Alteru proběhla v tichosti už v létě a dokončená byla v srpnu, teprve teď Google informace o koupi českoamerického startupu potvrdil. Podobně tajemný je i Raszka. Informaci o prodeji startupu, který založil společně s Jonem Slimakem, Forbesu potvrdil. Částka, za kterou Alter prodali, je ovšem neveřejná.

Tým vývojářů Alteru, který je rozprostřený od Česka přes Španělsko, Venezuelu a Filipíny až po Spojené státy, teď přešel pod Google, stejně jako Slimak. Oproti tomu Raszka si teď dává od byznysu s digitálními avatary pauzu.