Zatímco v Evropě a Americe povinné roušky vnímá většina jako nutné zlo, v Japonsku není nošení roušek žádná novinka. A v době, kdy roušky začal nosit i zbytek světa, tam jsou opět o kousek napřed.

C-Mask japonské firmy Donut Robotics je chytrá rouška, která zvládá za svého majitele posílat zprávy, telefonovat nebo překládat do jiných jazyků, aniž by se musel vůbec dotknout telefonu.    

Přestože nejvýstižněji se dá vynález popsat jako rouška, není to tak úplně přesné označení. Ve skutečnosti jde o jakési „rozšíření“ ochranné pomůcky, které si na klasickou zdravotní roušku nasadíte.

Může to znít trochu nepohodlně, ale pak se začnou dít divy: pomocí bluetooth C-Mask prostřednictvím aplikace spárujete s telefonem a pak už můžete diktovat textovky nebo poznámky, vytáčet a provádět hovory, a pokud vás přes masku ostatní neuslyší, můžete její pomocí svůj hlas zesílit jako megafonem. Podle Donut Robotics tak můžete díky roušce „zůstat v kontaktu i během pandemie“.

Kromě toho maska zvládne i překládat celkem do devíti jazyků. Donut Robotics přitom plánují v budoucnu přidat další funkce, spojené hlavně s rozšířenou a virtuální realitou.

Nejprve firma v září uvede roušky na domácí trh, kde si jeden z prvních 5 tisíc kusů budou zájemci moct koupit v přepočtu asi za osm stovek. Evropa a Severní Amerika si budou muset pár dalších měsíců počkat.