Jeff Bezos a Elon Musk, dva z nejbohatších mužů planety, se dostali do dalšího veřejného sporu ohledně jejich vesmírných byznysů. Tentokrát se hádají o satelitní internet.

Nejnovější bitva se rozhořela jen týden poté, co Bezosova Blue Origin podala federální žalobu na vládu Spojených států za uzavření kontraktu s Elonem Muskem o budoucím přistání na Měsíci.

Tentokrát Bezos pod hlavičkou Amazonu poslal rozhořčený dopis adresovaný americké Federální komisi pro komunikaci (FCC) s obviněním, že plány Muskovy SpaceX na síť satelitů Starlink porušují pravidla pro satelitní nasazování. 

Je dobré připomenout, že dceřiná společnost Amazonu Kuiper Systems, která není součástí Blue Origin, je hlavní konkurencí Muskova Starlinku. Byla založena v roce 2019 jako satelitní internetová konstelace, která bude schopná poskytovat širokopásmové připojení k internetu z vesmíru.

Na druhé straně Muskův Starlink aktuálně testuje zkušební verzi svého satelitního připojení v USA, Velké Británii, Kanadě, Německu, ve Francii a v dalších devíti zemích.

6. října 2020. Diváci sledují start rakety Falcon 9 od SpaceX z rampy 39A v Kennedyho vesmírném centru. Raketa na palubě nese šedesát satelitů Starlink.

Starlink drží oproti Amazonu značnou výhodu v podobě více než sta tisíc satelitních terminálů, které SpaceX žertovně pojmenoval Dishy McFlatface a které již odeslal koncovým zákazníkům. Přijímače mají být schopny klientům poskytnout internet s rychlostí stahování přibližně padesát megabitů za vteřinu. 

Kuiper Systems získaly povolení k vybudování vlastní satelitní konstelace na nízké oběžné dráze Země minulý rok. Podle oficiálního prohlášení slibují vybudovat „spolehlivé a dostupné širokopásmové připojení v těch komunitách, kde je zatím dostupné málo či vůbec“. Amazon má v plánu do projektu Kuiper investovat více než deset miliard dolarů.

Elon Musk chce však využít svou výhodu „prvního příchozího“. Pro svou druhou generaci satelitů navrhl dva možné systémy a způsoby dopravy na oběžnou dráhu a následně požádal o povolení FCC vybrat si později ten z nich, který bude pro samotnou realizaci nejvhodnější (a nejlevnější).

Rozdíl mezi dvěma navrhovanými řešeními je jen v tom, jak Starlink nakonec dopraví plánovaných třicet tisíc satelitů na místo určení. První počítá s novou opakovaně využitelnou raketu Starship, která má být ideální pro dopravu těžkého nákladu, ale to jen za předpokladu, že už bude k dispozici. V opačném případě plánuje Musk k transportu satelitů použít menší, ale prokazatelně spolehlivou raketu z řady Falcon 9, která už úspěšně absolvovala více než sto misí.

Amazon však není, jemně řečeno, se současným stavem spokojen. A například prezident konzultační a výzkumné společnosti TMF Associates Tim Farrar Bezosovu rozčarování rozumí.

Jeff Bezos

„SpaceX popsala dva možné systémy a požádala o povolení vybrat si později. Vzhledem k tomu, že volba konkrétního systému určitě ovlivní, jaký systém zvolí a možná i navrhne sám Amazon, je pochopitelné, že jsou nespokojení,“ napsal do e-mailového vyjádření pro Forbes. 

Amazon ve svém dopise pro FCC píše: „Novátorský přístup SpaceX požádat o současné povolení dvou vzájemně se vylučujících systémů je v rozporu jak s pravidly FCC, tak s veřejnou praxí. Tím, že nechává téměř všechny důležité detaily nerozhodnuté, ať už jde o výšku, sklon, a dokonce i konečný počet satelitů, žádost SpaceX naprosto nesplňuje parametry potřebné ke schválení,“ stojí v dopise.

Musk zareagoval na Twitteru v pátek: „Vypadá to, že Bezos odešel do důchodu, aby se mohl na plný úvazek věnovat novému zaměstnání – sepisování žalob proti SpaceX.“ To však není úplně přesné. Zatím žádná žaloba vznesena nebyla, dopis pro FCC je pouhou stížností. Mluvčí Kuiper Systems na žádost o komentář neodpověděl.

Amazon ostatně není jedinou společností, která má problém s přístupem SpaceX k nasazování svých Starlink satelitů. Server Spacenews v červenci informoval o tom, že federální odvolací soud zamítl pokus satelitní společnosti Viasat zamezit SpaceX v dalším rozšiřování své Starlink kolekce.

Bývalý americký viceprezident Mike Pence a prezident Donald Trump sledují start SpaceX rakety Falcon 9.

A jak už jsme zmínili, není to za poslední dobu první roztržka mezi SpaceX a Amazonem. První z vesmírných sporů obou miliardářů se týkal uzavření kontraktu mezi NASA a SpaceX na vybudování programu Artemis, který má za cíl další přistání na měsíci. Hodnota kontraktu je 2,89 miliardy dolarů.

NASA původně přislíbila udělit kontraktů více, avšak později vedení vesmírné agentury změnilo názor a v dubnu přisoudilo jediný kontrakt právě SpaceX. Bezos a jeho Blue Origin napadli rozhodnutí u amerického Vládního úřadu pro odpovědnost s odůvodněním, že NASA „všechny tři žádosti ohodnotila nerozumně a neodůvodněně“. Avšak americká vláda nařčení rázně odmítla s tím, že NASA měla pro své rozhodnutí dobré důvody a má naprosté právo udělit pouze jeden kontrakt.

V reakci na to Blue Origin na počátku srpna zažaloval americkou vládu a v oficiálním vyjádření, které má Forbes k dispozici, uvedl: „Pevně věříme, že problémy v zadávání i přidělování zakázek musí být prošetřeny, aby bylo možné znovu nastolit spravedlnost a zajistit bezpečný návrat Ameriky na Měsíc.“