Nejen čím dál větší počet Čechů, ale i nejbohatší lidi světa láká pro mnohé stále hodně tajemná balkánská země Albánie. Čerstvým příkladem je zjevení v tamním přístavu, kam dorazila nejdražší superjachta světa Flying Fox, která bývá spojována s nejbohatším mužem planety Jeffem Bezosem.

Téměř 140 metrů dlouhá superjachta i s helikoptérou na palubě za celkem půl miliardy dolarů zakotvila v přístavu albánského letoviska Saranda, nacházejícího se na dohled řeckému ostrovu Korfu.

Snímky modrobílého korábu se začaly už během středečního odpoledne objevovat na sociálních sítích. „Nic tu není k vidění, to jen Jeff Bezos s jeho jachtou si dávají oraz v Sarande v Albánii,“ komentoval jeden z uživatelů na sociální síti Twitter a přidal fotky.

Flying Fox je nejdražší jachtou na světě. Byla postavena holandskou společností Oceanco v roce 2019 v německé loděnici Luurssen v Brémách, pluje pod kajmanskou vlajkou a je uzpůsobena pro pětadvacet hostů plus asi padesát členů posádky. Na palubě je například wellness, kino, potápěčské centrum, kosmetický salon a dva heliporty s helikoptérou.

Otázkou ovšem zůstává, zdali je sám nejbohatší muž na palubě plavidla. Ještě v úvodu týdne by novináři zachycen v soukromém tryskáči na letišti v Los Angeles se svou údajnou přítelkyní Lauren Sanchéz.

Není jisté ani to, že mu luxusní koráb opravdu patří. Amazon, který Jeff Bezos s majetkem dosahujícím na téměř 200 miliard dolarů založil a odkud pochází většina jeho bohatství, totiž zprávu v minulosti rotující ve světových médiích odmítl jako nepodloženou.

Letos v květnu si však dle časopisu Stone Jeff Bezos jednu takovou jachtu za téměř 500 milionů dolarů od firmy Oceanco objednal. A pravdou je, že dovolená na jachtě patří k oblíbeným kratochvílím nejbohatšího muže světa. 

Nejbohatší muž světa Jeff Bezos.

Flying Fox byla před několika dny spatřena u Sicílie, několik stovek kilometrů vzdálené od Sarandy. A zdá se, že návštěva superjachty v Albánii má pragmatické důvody. Podle všeho se tam chystá na delší cestu. Během čtvrtečního dopoledne se totiž kolem ní začalo sjíždět hned několik cisteren s palivem, což potvrdila i reportáž albánské televize Top Channel.

„Luxusní superjachta připlula do Albánie, aby zde doplnila levné palivo, provedla úklidové služby a vylila odpadové nádrže,“ uvádí televize.

Ramba
Vydání Forbesu Ramba

Tankovat v Albánii je výhodné, jelikož země snížila spotřební daně na pohonné hmoty pro zahraniční turisty plavící se po Středozemním a Jaderském moři.

Albánci, přestože je jejich ekonomika na vzestupu, patří stále k nejchudším v Evropě s průměrnou měsíční mzdou v přepočtu kolem deseti tisíc korun. Teď tak mají jedinečnou příležitost se zblízka pokochat luxusem, který si užívají nejbohatší lidé světa a který je jim na hony vzdálený. Pronájem takové jachty stojí kolem tří milionů dolarů denně.

Středozemní moře obecně patří k oblíbené destinaci světových miliardářů. Letos se sem se svou superjachtou Artefakt vydal i zakladatel Blackberry Mike Lazaridis.

U Sardinie byla nedávno spatřena 142 metrů dlouhá jachta Sever ruského miliardáře Alexandra Alexandroviče Mordašova a na dovolenou k přímořskému italskému městečku Positano zamířil se svou jachtou Al Mirqab za 250 milionů eur i katarský emír Tamīm bin Hamad Āl Thānī.