O víkendu vytvořil Elon Musk na svém Twitteru anketu, v níž se široké veřejnosti ptal, zda má prodat deset procent svých akcií Tesly. Pro něj typicky svérázným způsobem tak reagoval na aktuální debatu nerealizovaných zisků, které jsou podle některých, možná mírně zmatenějších občanů cestou, jak se vyhýbat daním.

Musk zároveň předestřel, že se výsledkem ankety bude řídit, ať už dopadne jakkoliv. Osmapadesát procent hlasujících na Twitteru se vyslovilo pro prodej, a tak se nyní očekává, že strůjce Tesly prodá akcie v hodnotě zhruba dvaceti miliard dolarů, z čehož zaplatí přibližně čtyři miliardy dolarů daň.

Takže stručně: Nejbohatší člověk planety nechal o svém vůbec největším prodeji akciového balíku ve své firmě rozhodnout uživatelstvo Twitteru. Zkuste se mentálně přenést pět let zpět… Nic, co by se tomuto byť blížilo, nebylo v té době ani myslitelné.

Co bylo ještě nedávno šílenství, je dnes nicméně standard.

Přes všechen humorný aspekt je pod Muskovými příspěvky pochopitelně i celá řada výtek. Většinou jde o drobnější akcionáře, kteří si stěžují, že podobné chování titul poškozuje a zrazuje důvěru, kterou do něj vložili.

Jako by si snad Elon Musk nepostavil značnou část své aury právě na excentrickém chování. Jako by snad na komunikační mantře „Fuck everyone, udělám si to po svém“ nepomohl titul vytáhnout do bezprecedentních výšin. Jako by mu snad jeho viralita nehrála do karet. Jaký závan prehistorického myšlení!

Někteří si zkrátka odmítají připustit, že žijeme v nové době. Je příliš rychlá, neuchopitelná a nepochopitelná.

Vždyť blue-chip akcie robustních a vydělávajících firem mnohdy stagnují, zatímco kryptoměny míří stabilně vzhůru a pseudokryptoměny, chcete-li shitcoiny, v jednu chvíli doslova raketově vyletí o stovky tisíc procent, aby následně volným pádem stratosféru opustily. A tak pořád dokola.

Do toho tu investoři pumpují miliony dolarů do algoritmem generovaných rozpixelovaných jpeg obrázků a náctiletí spekulanti nakupují nemovitosti za Ethery.

Well, jestli jste posledních dvacet let investovali do S&P 500, Intelu a Chevronu, tak se v tom vyznejte!

Ve chvíli, kdy se starý svět pokouší zjistit, co že to je ten Dogecoin, frčí ve světě novém už dávno nástupce Shiba Inu a někde mezi Redditem a Twitterem se rodí další nepochopitelná věc, která oboje zadupe do země a na pár týdnů vytapetuje média.

Investiční, respektive spekulativní svět dnes tepe frekvencí TikToku, kdy nový den znamená nový trend a novou příležitost.

Ono to přejde a svět se vrátí do starých pořádků. Tam, kam patří. K fundamentu. Tohle napadne leckoho…

Ale vskutku? Nevyrostla nám tu náhodou generace, která o svých investicích rozhoduje na sociálních sítích a fórech? Ta, která uskutečňuje obchodní příkazy na gamifikovaných aplikacích? Pro kterou slovo fundament ztratilo význam, případně ho nikdy ani nemělo?

A nemáme tu s těmi inflačními očekáváními okolo sedmi procent zaděláno na situaci, kdy už ani akciový index investory neuspokojí, a tak budou raději ve velkém stále více přecházet do světa kryptoměn, které tak prorazí další a další pomyslné stropy?

Nečeká nás příští rok něco – optikou let dřívějších – ještě šílenějšího? Nebudeme si ještě častěji říkat, že to není normální?

A nebude to náhodou TEN nový normál?