Startup xAI, který se zaměřuje na umělou inteligenci a který loni založil druhý nejbohatší člověk světa Elon Musk, získal od investorů dalších šest miliard dolarů (zhruba 136 miliard korun). Peníze hodlá využít k uvádění svých prvních produktů na trh, k rozvoji infrastruktury a k urychlení vývoje nových technologií.

„V příštích týdnech toho budeme mít k oznámení více,“ napsal v reakci na zprávu o získání nového kapitálu Musk.

Zpráva neupřesňuje, na jakou částku nejnovější zvýšení kapitálu celou společnost xAI ohodnocuje. Podle dřívějších zpráv médií by to mělo být zhruba osmnáct až čtyřiadvacet miliard dolarů (409 až 545 miliard korun).

Musk je mimo jiné šéfem podniku na výrobu elektromobilů Tesla a majitelem internetové společnosti X. Společnost xAI loni v prosinci představila chatbota Grok, kterého trénuje na textech zveřejňovaných na sociální síti X.

Společnost xAI se snaží konkurovat firmě OpenAI, která vyvinula populární chatovací systém ChatGPT. Musk se v roce 2015 podílel na založení firmy OpenAI, v roce 2018 však odstoupil z její správní rady.

Letos Musk firmu OpenAI a jejího generálního ředitele Sama Altmana zažaloval. Tvrdí, že opustili původní misi firmy, kterou bylo vyvíjet umělou inteligenci ve prospěch lidstva, ne pro zisk.