Když se řekne kůže, korzet nebo harness, mnoha lidem se vybaví něco spojeného s BDSM praktikami. Viktoria Dohnal se svojí značkou Derza, která se právě na kožené doplňky soustředí, ale dokazuje opak. Její kousky se nosí na rodinný brunch i na pracovní schůzku. 

Klíč k tomu, aby výsledný outfit nepůsobil vulgárně, je podle Viktorie hlavně použitá kůže. Derza používá tu certifikovanou, rostlinně barevnou italskou useň, kterou odebírá od českého dodavatele.

Produkty vyrábí v Brně ve spolupráci s firmou Procházka Carbon Luggage, se samotným designem Viktorii pomáhá umělkyně Natalie Perkof.

Všechny produkty se navíc šijí klientkám na míru, díky čemuž perfektně sedí a zároveň se zamezí nadprodukci a plýtvání živočišným materiálem. 

Takový produkt pak Viktorie radí kombinovat kontrastně – výrazný korzet (který však provedením připomíná spíše široký pásek, nestahuje a nemá kostice) se tak perfektně hodí právě na pouzdrové šaty nebo vypasovaný oblek.

Tedy k outfitům, které jsou běžnou pracovní uniformou. „Naše produkty mají provokovat, stále však musí být elegantním kouskem vhodným i do kanceláře,“ říká Viktorie. „Žádná z našich klientek nikdy nedostala v práci žádnou námitku, i přesto, že z toho často mají obavy.“ 

Právě takový doplněk však dokáže nejen v práci posílit sebevědomí, vnitřní sílu a ženskost nositelky. „Klientky často sahají po našich produktech právě v dny, kdy je čeká důležitá prezentace nebo meeting. Dodají jim odvahu,“ říká Viktorie.

Zmiňuje i případy, kdy si ženy, které se korzetů oblečených na běžném outfitu zatím zdráhají, přesto doplňky Derza do práce berou. Korzet však oblékají pod oblečení právě z toho důvodu, aby jim dodal sebevědomí a zpevnil držení těla.

Viktoria radí obléct kožený harness nebo korzet i ke sportovním outfitům: „Džíny, tenisky, bílé triko a klasický korzet pod prsa je moje uniforma,“ směje se.

Jako další tip uvádí možnost obléct harness i přes kabát nebo trenčkot. Nejlíp ale podle ní produkty vypadají v kombinaci s velmi romantickými kousky, jako jsou dlouhé šaty, sukně, květinové vzory nebo krajka. 

Viktoria založením značky Derza v roce 2021 volně navázala na svou profesi koučky pro ženy.

„V odvětví osobního rozvoje se pohybují přes osm let. Vždycky jsem chtěla podporovat ženy a pomoct jim v boji se sebevědomím a sebepřijetím. A mou největší odměnou je, když vidím, jak se naše klientky v produktech Derza cítí dobře,“ říká Viktoria. 

A ačkoli Derza oslaví teprve druhé narozeniny, tým v čele s Viktorií toho stihl už opravdu hodně. Po uvedení prvního produktu, což byly harnessy, záhy navázali právě s korzety, které značku nejvíce zviditelnily.

Po korzetech se začali soustředit i na další kožené produkty, například sukně nebo šátky. Posledním přídavkem do nabídky jsou kousky, se kterými kožené doplňky můžete vkusně kombinovat.

Ceny harnessů se pohybují okolo tří tisíc korun, u korzetů se to liší dle konkrétních požadavků, zpravidla je to ale v rozmezí dvou a devět tisíc korun. Sukně stojí od čtyř tisíc a k dostání je ve čtyřech barevných provedeních. 

Modely také vyneslo několik českých celebrit a influencerů, například zpěvačka Monika Bagárová nebo hudebník Adonx. 

Přitom všechno začalo s pouhou padesátitisícovou počáteční investicí, která se vrátila za čtyři měsíce. „Měli jsme to štěstí, že jsme začali před Vánoci a Valentýnem, což jsou na prodej nejlepší měsíce. Prodáme klidně i čtyřicet modelů měsíčně,“ vysvětluje Viktoria.

V showroomu a prodejně, která se nachází přímo v srdci Prahy na Senovážném náměstí, tak můžete najít i saka, sukně, hedvábné košile nebo šperky. Svůj ateliér využívá Viktorie také pro pořádání soukromých eventů pro klienty.

„Jsem ráda, když nás klienti přijdou navštívit do showroomu. Nejen, že si mohou produkty prohlédnout, a nekupovat tak zajíce v pytli, ale také vidí, že se jedná o velmi luxusní, minimalistický prostor. A navíc poznají mě a zjistí, že jsem normální slušně vystupující žena,“ směje se Viktoria.