Londýnské sídlo, které vlastnila saúdská královská rodina, už si nekoupíte – s cenovkou více než čtyři miliardy korun si letos nového majitele již našlo. Přesto zoufat nemusíte, pokud si chcete na léto pořídit dům nebo byt v zahraničí. Absurdně drahých realit nabízí západní Evropa více než dost.

Od bytů v těch nejžádanějších lokalitách po zámky na romantických březích francouzských vod. Luxusních bydlení jsou plné katalogy realitek. Za které pak žádají ty zcela nejvyšší částky?

Miliardový výhled na Hyde Park, Velká Británie

v přepočtu 5,21 miliardy korun

info Foto se souhlasem Sotheby

Kdyby byl člověkem, stál by tento byt na 84. příčce v našem žebříčku nejbohatších Čechů. Tak drahý je tento mezonetový penthouse nacházející se v ikonickém komplexu One Hyde Park v Londýně. Čím si však takto vysokou cenovku zasloužil?

Rozhodně nejde o žádné 1 + kk. A není to ani průměrný český byt, kterých by člověk musel spojit nejméně 24, aby dosáhl jeho necelých 1700 metrů čtverečních.

Na promyšlení, zda je byt velikosti menšího zámku pro vás, ale máte dostatek času – na trhu je už od dubna roku 2021.

Prodává ho britský developer, miliardář a politik Nick Candy, který stál za výstavbou komplexu. Podle svých slov se chce bytu zbavit, protože ho týdně stojí v přepočtu na českou měnu devadesát tisíc korun, přestože v něm tráví jen asi dvacet dnů v roce.

V případě prodeje přijde Candy o soukromé kino, dvě pracovny, pět ložnic, 21 metrů dlouhý bazén, golfový simulátor, saunu i místnost pro uložení 750 lahví vína.

Platí se tu ale i za sousedy, kteří jsou stejně exkluzivní jako celý komplex. Byty si zde koupili například nejbohatší muž Ukrajiny Rinat Achmetov, australská popová hvězda Kylie Minogue nebo bývalý katarský premiér šejk Hamad.

Palác v kopcích u Cannes, Francie

v přepočtu tři miliardy korun

info Foto se souhlasem Knight Frank

O dvě miliardy korun levnější, ale zároveň o 1300 metrů čtverečních větší je nejdražší dostupná nemovitost na francouzské Riviéře. Její součástí je devět ložnic, dvanáct koupelen a na pozemku o rozloze dva a půl hektaru překážková dráha v korunách stromů, soukromé jezero a tenisový kurt.

Palais Vénitien neboli Benátský palác nechal postavit saúdský miliardář Emad Khashoggi a nedaleko festivalového města Cannes stojí od roku 1999. Inspiroval se především byzantskou a benátskou architekturou, která palácem prostupuje od sloupů zvenčí až po stoly uvnitř.

Majitel přitom nechal dům automatizovat, takže dnes má centrální systém pro ovládání osvětlení, hudby a klimatizace. Kromě enormní ceny zahrnující i plný vinný sklep se zámek může pochlubit i rolí ve francouzském filmu Möbius.

Mayfairovský byt v Londýně, Velká Británie

v přepočtu 2,53 miliardy korun

info Foto se souhlasem Knight Frank

Tento třípatrový apartmán se nachází naproti slavnému hotelu Ritz a Green Parku v prestižní londýnské čtvrti Mayfair. S osmi sty metry čtverečními a dalšími 260 metry na venkovních terasách je jedním z největších bytů v britské metropoli.

Je navržen tak, aby z něj byl výhled na úchvatné okolí, a proto je vybaven velkými okny od podlahy až ke stropu. Jeho výhodou jsou také dvě parkovací místa, která se v této lokalitě shánějí jen těžko.

K samotnému apartmánu patří také wellness centrum s pětadvacetimetrovým bazénem, posilovna, soukromé kino a dvě prádelny. Všechna tři podlaží jsou propojena kruhovým schodištěm.

U moře na Ibize, Španělsko

v přepočtu dva a půl miliardy korun

info Foto se souhlasem Kathome Consulting Inmobiliario

Patnáct set metrů čtverečních obytné plochy a celkem 1,6 hektaru pozemku je k mání na španělském ostrově Ibiza. V místě proslulém divokými večírky se nachází tato vila s patnácti ložnicemi a dvaceti koupelnami.

Co ji však činí jedinečnou, je sestava lidí, kteří ji navštívili. Patří mezi ně nejlépe placený sportovec světa fotbalista Cristiano Ronaldo, britská zpěvačka a herečka Rita Ora i barbadosko-americká zpěvačka Rihanna.

Dům u Buckinghamského paláce, Velká Británie

v přepočtu 2,23 miliardy korun

info Foto se souhlasem Savills

Zpět do Londýna, kde se nachází i další z nejdražších rezidenčních realit. Ta kromě jedenácti ložnic a patnácti koupelen nabízí i pět šaten, tři místnosti pro personál, bar i knihovnu. Stejně jako většina z ostatních zmíněných sídel v tomto seznamu má i ona soukromé kino a bazén.

Nedaleko bydliště britské královské rodiny vznikl v roce 1904 Selwyn House, který mezi lety 1980 a 2011 sloužil sklářství Pilkington. Až v roce 2011 se z něj stal obytný dům a dnes čeká na nového majitele.

Tomu nabídne kromě bohaté historie i zajímavé sousedství – vedle tři sta metrů vzdáleného Buckinghamského paláce přímo sousedí s domem Bridgewater House, který dříve vlastnila anglická šlechta, a s palácem svatého Jakuba, který nechal postavit král Jindřich VIII.

Sídlo v centru Londýna, Velká Británie

v přepočtu 1,94 miliardy korun

info Foto Adrian Burke

Dalším londýnským kouskem je nově zrekonstruovaný dům na ulici Portland Place. Postavil ho v roce 1775 neoklasicistní architekt a interiérový designér Robert Adam a dodnes obsahuje mnoho z jím vybraných prvků.

Chlubit se tak může prvotřídním nábytkem, krásným mramorem, ručně malovanými tapetami a řemeslnými lustry. Kousek od něj se také táhne ulice Marylebone High Street, známá svými butiky a řemeslnými kavárnami.

Lodě i formule, Monako

v přepočtu 1,88 miliardy korun

info Foto se souhlasem Dream Immo Properties

Neobvykle skromný, ale o to nápadnější cenou je tento dům v Monaku. Město, které je známé vysokým počtem miliardářů, na cenách nemovitostí nijak netroškaří.

A tak za necelé dvě miliardy korun přišlo na trh těchto pět ložnic, jedna koupelna, ale také jen jedno parkovací místo, a to ještě uvnitř domu. Podle všeho se platí hlavně za výhled, který je ovšem pohádkový.

Z balkónu čtyřpodlažního domu je vidět nejen ikonický přístav, ale také část trati závodu formule 1.

Pět podlaží v Londýně, Velká Británie

v přepočtu 1,79 miliardy korun

info Foto se souhlasem Sotheby

Štuková fasáda, vysoké stropy a deset ložnic. Kormě toho také vstupní hala obložená mramorem, francouzská okna do zahrady a pracovna obložená mahagonem. Tak vypadá další z luxusních londýnských domů na prodej.

Poctu mramoru dal architekt výraznou – obložil jím také krby i podlahu v kuchyni. V rezidenci se nachází rovněž herna s kulečníkovým stolem nebo vinný sklípek a sauna.

Bellagio v Andalusii, Španělsko

v přepočtu 1,75 miliardy korun

info Foto se souhlasem Engel & Völkers Golden Mile

Dnes je vila Bellagio na prodej, zatím však slouží turistům, kteří si ji mohou pronajmout. Je však na novém majiteli, aby rozhodl, jak s jejími třinácti ložnicemi a šestnácti koupelnami po případné koupi naloží.

Za její výstavbou stál architekt Jesús del Valle a za nejlepší design roku 2022 získala ocenění „Premios Macael“, které mu osobně udělili španělský král Felipe VI. a královna Letizia.

Srdcem budovy je velkolepý salon přecházející do velké kryté terasy. Na ni navazuje jídelna pro čtrnáct osob, finská sauna, třináct apartmánů a krytá parkovací místa pro celkem 42 aut.

Designérský Londýn, Velká Británie

v přepočtu 1,64 miliardy korun

info Foto se souhlasem Savills

A naposledy do Londýna. Hlavní město Spojeného království je drahých rezidencí na prodej plné, a jednou z nich je i 5 Whistler Square.

Tu navrhlo studio PDP a zahrnulo do ní soukromé wellness centrum s bazénem, parní lázně, saunu i venkovní prostory s balkonem a zahradou inspirovanou Středomořím.

K ceně přispívá i designový nábytek – zakřivená „hadí“ pohovka ze sedmdesátých let minulého století od Ueliho Bergera, židle „Razorblade“ od Henninga Kjaernulfa či skříní od společnosti Halstock korunovaných bílým mramorem Macaubus.