skip to main content

Na planetě neexistuje luxusnější předmět, než je tenhle vůz. Kolik Čechů si ho dopřeje?

3 minuty čtení

V týhle zemi je málo Rolls-Royců. Možná vás tohle tvrzení překvapí, ale je to prostě fakt. V Česku je zaregistrováno 394 aut s touhle aristokratickou značkou.

Každý rok k nim přibude dalších plus minus dvacet, někdy dvacet pět dalších. Je to hodně, nebo málo u auta, jehož cenovka začíná někde na osmi milionech korun a nekončí nikde?

No, jak se to vezme. Rolls-Royce prodal loni na celém světě rekordních 5586 aut, což znamená růst téměř o padesát procent a nejvíc ve 117leté historii firmy. Covid očividně v zákaznících probudil hluboko zasutou pravdu – život je krátký.

V Evropě se prodá plus minus pětina z tohohle množství, počítejme pro zjednodušení tisíc aut. Na Česko pak připadnou pouhá dvě procenta tohohle čísla. Pravda, je to víc, než kolik činí podíl obyvatel Česka na celkové populaci Evropy.

Ale nemůžu si pomoct, je to pořád málo. A to mimo jiné proto, že je v naší zemi 32 200 dolarových milionářů! To je jeden celý Kolín nebo Znojmo. V globálním žebříčku nejbohatších lidí světa máme devět jmen a další nejspíš přibudou už brzy.

A tak málo Rolls-Royců? Ani ne čtyři stovky? I jeden jediný sultán Haji Hassanal Bolkiah z Bruneje jich má v garáži 600! Rakušané jich mají v jediném muzeu v Dornbirnu na rakousko-švýcarských hranicích sedmdesát! No tak, Češi, seberte se!

Takových peněz se tu točí a tak málo odvahy na nejlepší auto na světě? Rolls-Royce je skoro univerzální etalon úspěchu. Tohle auto si může dovolit skutečně jen ten, kdo něco velkého dokázal – od těch pár zlosynů, kteří taky jezdí autem s Emily ve znaku, abstrahujme.

A v tom může být ten problém – zatímco v Americe nebo v Asii se lidé úspěchem rádi pochlubí, v Evropě už míň, o Česku nemluvě. Ukázat se v Rolls-Roycu chce asi větší odvahu. Bylo by to ale tak skvělé!

Reklama

Tak nepřehlédnutelné auto, tak nepřehlédnutelný důkaz úspěchu je přece skvělá motivace! Koukni, I made it! Ty můžeš taky! Ještě viditelnější úspěch je, když člověk jezdí v Rolls-Royce Phantom, králi všech Rolls-Royců světa. Největší, nejdelší, nejpohodlnější, nejtišší, nejluxusnější.

Nic lepšího a opulentnějšího na čtyřech kolech na světě není. Možná spíš patří do světa nejluxusnějších letadel a jachet než mezi auta. Možná je to nejluxusnější předmět na celé planetě. Rolls-Royce přitom až k absurdnosti dotahuje možnosti, co všechno si do auta objednat.

Palubní deska může být z hrušky z vaší zahrady. Může ji speciálně pro vás namalovat váš oblíbený umělec, pokud bude chtít – tak jako to třeba v Jižní Africe udělala slavná umělkyně Esther Mahlangu.

Na stropě se můžou blýskat hvězdy v konstelaci, jakou měl vesmír v den vaší svatby, rozvodu nebo vítězství Slavie nad Spartou – podle vašeho gusta. Můžete mít na sedadlech hedvábí či nejjemnější bambusovou látku místo kůže.

Za bratru čtyřicet tisíc eur si můžete do phantoma udělat set na whisky nebo piknikovou sadu… Můžete prostě cokoli. V Evropě si ročně koupí nejvyšší řadu Rolls-Royce Phantom tak sto lidí. Kolik jich bude letos v Česku? Každý rok přibude u nás v průměru pět phantomů.

Bude to letos podobné? To je na vás. Rok 2022 je těžký. Ale… život je bohatý. A taky krátký.