V kyjevských ulicích plných nervózního očekávání, na rozbombardovaných dopravních tepnách Charkova, mezi ruinami toho, co býval Mariupol, nebo v nejrůznějších krytech a sklepeních. Tam všude je spousta práce pro techniky, kteří se snaží udržet při životě internetové připojení Ukrajiny.

Ať už pracují pro telekomunikačního giganta Kyivstar, který zajišťuje internetové připojení polovině celé čtyřicetimilionové Ukrajiny, nebo pro menší firmy, jako je společnost Triolan, která obsluhuje asi milion lidí. Všichni řeší stejný problém – jejich digitální infrastruktura se ocitla na mušce ruských raket i hackerů. 

Obrázky zničeného vybavení, které Forbesu poskytla společnost Kyivstar, mluví za vše. Navzdory těžce prostupnému terénu, ohořelým datovým centrům, zákazům vycházení, nedostatku světla, a především hrozbě smrti, která neustále visí ve vzduchu, technici internetové připojení neúnavně opravují, aby mohli občané Ukrajiny zůstat v kontaktu se svými blízkými i s okolním světem. Ukrajinská vláda je za to nazvala „neviditelnými hrdiny“ války. 

Kanceláře telekomunikační společnosti Kyivstar v obléhaném městě Mariupol. Infrastruktura společnosti se stala terčem ruských útoků, i nadále se však daří udržovat internetové připojení aktivní.

Spolu s tím, jak jejich technici každý den riskují životy ve snaze udržet Ukrajinu online, jednotlivé konkurenční společnosti začaly spojovat své síly. Minulý týden spustili internetoví poskytovatelé Kyivstar, Vodafone a Lifecell „národní roaming“, který klientům umožňuje využívat služeb konkurenčního poskytovatele, pokud zrovna jejich připojení zaznamená výpadek.

Spolupracují také s policisty při pátrání po operátorech, kteří pomáhají s internetovým i mobilním připojením ruským okupantům. V minulém týdnu například ukrajinské tajné služby zadržely hackera, který Rusům poskytoval mobilní připojení. Podle prohlášení na sociální síti Telegram hacker okupantům zprostředkoval více než tisíc telefonátů za jediný den, spousta z nich byly telefonáty mezi armádními veliteli na Ukrajině a ruským vedením v Moskvě. 

Podle zdroje z jedné telekomunikační společnosti hacker použil poměrně častý trik, kdy dokázal zprostředkovat telefonický hovor na Ukrajinu ze skrytého čísla a zároveň obejít všechny překážky či dodatečné poplatky telekomunikační společnosti.

Ukrajinské orgány prohlásily, že se jim podařilo chytit hackera, který pomáhal Rusům s přístupem k telekomunikační infrastruktuře v zemi.

Ačkoli i bomby jsou velmi efektivním nástrojem v rušení spojení všeho druhu, nepřátelé Ukrajiny očividně považovali za nutné pokusit se odstřihnout tamní obyvatelstvo od zbytku světa i za pomoci hackerů. V minulém týdnu se jim například povedlo přehodit informační systémy Triolanu do továrního nastavení. Byl to již druhý takový útok od počátku války, první přišel hned v první den invaze, 24. února.

Oba útoky měly za následek masivní výpadky internetového připojení. Společnost se snaží připojení co nejrychleji obnovit. „Pracujeme na obnovení připojení. Další poskytovatelé mají také problémy, jejich rozsah však nedokážeme odhadnout,“ prohlásil zaměstnanec Triolanu.

Podle portálu NetBlocks, který mapuje výpadky internetu na Ukrajině, se na začátku měsíce stala cílem útoku i další z menších telekomunikačních společností, firma Vinasterisk. Forbesu se však bohužel s žádným ze zaměstnanců společnosti Vinasterisk nepodařilo spojit.

Také Viasat, poskytovatel satelitního internetového připojení na Ukrajině, se stal na konci února terčem hackerského útoku, který vyřadil některé služby z provozu. Útok se však zatím nepodařilo dát do souvislosti s ruskou invazí.

Ostatní telekomunikační společnosti zatím své služby poskytují a žádné větší omezení provozu v důsledku hackerských útoků nehlásí. Dohromady se jim z velké části daří kybernetické útoky odrážet a materiální škody na infrastruktuře rychle opravovat.

Datové centrum Kyivstar po útoku. Technici zabývající se opravou telekomunikační infrastruktury byli ukrajinskou vládou označeni za hrdiny.

„Útoky na telekomunikační společnosti stále probíhají. Některé z nich za sebou mají velmi sofistikované zdroje,“ prohlásil Matt Olney, ředitel oddělení hrozeb kybernetické divize v Cisco Talos. Olneyho tým pomáhá ukrajinským společnostem s ochranou proti kybernetickým útokům již osm let od ruské anexe Krymu. 

„Hodnotit současnou situaci je vzhledem k tempu jednotlivých operací velmi obtížné, ale některé atributy těch útoků jsou dost znepokojivé, jako například úroveň utajení nebo míra porozumění interním systémům a systémové architektuře ze strany útočníků. Zatím se však společnostem daří útoky odrážet, zejména díky vzájemné spolupráci a pomoci vlády,“ dodává Olney.

Ani ukrajinská vláda, ani jednotlivé společnosti žádný z útoků definitivně nepřisoudily vojenským ani zpravodajským agenturám. Situace je v současnosti totiž tak nepřehledná, že se dokonce zdráhají z útoků obvinit Rusko, ačkoli je to samozřejmě jasný podezřelý číslo jedna.

„Není pochyb o tom, že se náš protivník pokusil zaměřit na všechny poskytovatele internetu,“ prohlásil Victor Zhora, místopředseda ukrajinské Státní služby pro speciální komunikaci a ochranu informací. „Žádnou větší škodu se mu však způsobit nepodařilo,“ dodal Zhora.

Telekomunikační společnosti jsou ohledně odrážení útoků ruských hackerů podobně optimistické. „Všechny moderní války jsou hybridní. Kybernetické útoky a dezinformace jsou jen dalším typem zbraní,“ prohlásil Jurij Prokopenko, ředitel kybernetické bezpečnosti v Kyivstar. Jeho společnost vykázala za rok 2020 příjmy ve výši 850 milionů dolarů a může si tak dovolit do obrany investovat víc než jiné firmy.

„Naše společnost je schopna reagovat na jakoukoli kybernetickou hrozbu. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu navíc Kyivstar přijal další zásadní opatření směrem ke zvýšení bezpečnosti. Naši zaměstnanci pracují z různých měst na Ukrajině i v zahraničí a používají zabezpečené vybavení a komunikační kanály. Naše síť je chráněna před všemi známými i neznámými kybernetickými hrozbami. Osobní údaje zaměstnanců Kyivstar, stejně jako našich předplatitelů a zákazníků, jsou spolehlivě chráněny,“ ujišťuje Prokopenko.

„Tahle válka je pravděpodobně první válkou v historii, kdy je zachování komunikačních kanálů tak důležité. A je to nejspíš jeden z důvodů, proč se Ukrajině i nadále daří této agresi vzdorovat,“ prohlásil Zhora na tiskové konferenci. 

Se stejným klidem a vytrvalostí, s jakou čelí leteckým útokům a bombardování, bude muset Ukrajina dál vzdorovat i na poli kybernetické bezpečnosti.

Část odborné veřejnosti se ostatně podivuje nad dosavadní zdrženlivostí Rusů v této kybernetické části války. Útoky se však začínají množit. Podle společnosti Check Point se průměrný počet útoků na jednu ukrajinskou organizaci napříč všemi odvětvími od počátku konfliktu zvýšil o dvacet procent.

A netýká se to jen Ukrajiny. Hackerské pokusy směrované na vládní organizace po celém světě za stejnou dobu vzrostly dokonce o 21 procent.