Finská letecká společnost Finnair žádá pasažéry, aby se s příručními zavazadly nechali zvážit. Doufá, že se jí tak lépe podaří určit vzletovou hmotnost svých letadel.

Ačkoli je vážení dobrovolné, vyvolal požadavek na sociálních sítích vlnu odporu, píše německý týdeník Der Spiegel.

Finské aerolinky shromažďují data do studie. S dobrovolným vážením firma začala od tohoto měsíce a chce s ním pokračovat do května.

Více z tématu
Pražské letiště odbavilo letos už 11,7 milionu lidí. Překonalo loňská čísla
Ryanairu klesla vytíženost letadel. Firma vede spor s prodejci letenek
Primoco se daří. Český výrobce dronů přechází na hlavní trh pražské burzy

K výpočtu skutečné letové bilance potřebují aerolinky znát údaje o hmotnosti paliva, odbavených zavazadel, nákladu, cateringu, vody a cestujících, uvádí Finnair. Lze k tomu sice použít zprůměrované údaje od leteckých úřadů, ty však mohou být méně přesné.

Na sociálních sítích se oznámení Finnairu nesetkalo s kladným ohlasem. Někteří uživatelé uvedli, že jsou krokem aerolinek zděšeni a obávají se, že zejména cestující s nadváhou by se mohli cítit stigmatizováni.

Jedna uživatelka se proti požadavku ohradila a napsala, že s Finnairem cestovat nebude, protože nechce, aby ji „zatracená letecká společnost“ zostouzela, že je tlustá.

Podle mluvčí Finnairu se vážení na letišti ve finské metropoli Helsinkách zúčastnilo zatím asi pět set cestujících. Na váhu si stoupali se svými batohy, taškami a s pojízdnými kufry.

Letecká společnost zdůrazňuje, že cestující se nemusejí obávat, že by údaje o jejich hmotnosti zveřejnila. Shromážděné hodnoty podle ní nejsou nijak propojeny s osobními údaji zákazníků.

Celkovou hmotnost cestujícího a jeho příručního zavazadla vidí údajně pouze zaměstnanci u váhy.