Investiční společnost EP Group miliardáře Daniela Křetínského zvýšila svou předběžnou nabídku na převzetí firmy International Distributions Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail. Nová nabídka firmu ohodnocuje na 3,5 miliardy liber (přes sto miliard korun), oznámila ve středu společnost ID.

Daniel Křetínský, podle žebříčku Forbesu druhý nejbohatší Čech, už ve společnosti ID vlastní podíl 27,56 procenta prostřednictvím svého podniku VESA Equity Investment.

Vylepšený návrh ohodnocuje jednu akcii IDS na 3,7 libry. Ve srovnání s cenou akcií před zveřejněním původní nabídky to představuje prémii sedmdesát tři procent. IDS uvedla, že plánuje akcionářům návrh doporučit, pokud skupina EP Group předloží oficiální nabídku v této celkové hodnotě.

IDS v dubnu odmítla nabídku Křetínského, která činila 3,2 libry na akcii. Odůvodnila to tím, že je výrazně podhodnocená a neodráží budoucí vyhlídky firmy.

Společnost IDS zahrnuje dva podniky, a to mezinárodní balíkovou síť General Logistics Systems se sídlem v Amsterodamu a Royal Mail v Británii.

Společnost Royal Mail se v posledních letech potýkala s problémy. Uškodily jí stávky zaměstnanců, incident v oblasti kybernetické bezpečnosti, pokuty od regulačního orgánu Ofcom za nesplnění cílů v oblasti doručování a také ztráta 360letého monopolu na doručování balíků z poštovních poboček.

Agentura Reuters už dříve upozornila, že do případné transakce by se mohla vložit britská vláda. Zákon o národní bezpečnosti a investicích totiž dává ministrům větší pravomoc rozhodovat o transakcích týkajících se kritické infrastruktury.