Už tři sta tisíc lidí uprchlo před válkou z Ukrajiny do Česka. A na obrovskou uprchlickou vlnu zareagoval i pracovní trh. Vedle aktivit úřadů práce nebo specializovaných webů, jako je například Ukrajinci.cz, mohou lidé z Ukrajiny hledat práci i přes velké pracovní portály.

„Poptávka ze strany lidí, kteří sem přicházejí, je velká. A není to jen kvůli přivýdělku, ale výraznou roli hraje i potřeba ukotvení se v naší společnosti. Uprchlíci chtějí být užiteční a chtějí se odpoutat od toho šílenství doma. Ekonomický rozměr je jedna věc, ale ten sociální je také důležitý,“ vysvětluje Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz.

Oba zmiňované portály umožňují nastavit si ve vyhledávání filtrování pozic vhodných pro lidi z Ukrajiny. A nabídek rychle přibývá. „Už první den, kdy jsme spustili možnost pozice označovat, přibývaly stovky nabídek, dnes máme na Jobs.cz nějaké dva tisíce takto označených pozic,“ říká Dombrovský.

Podle průzkumu Jobs.cz má zájem o zaměstnání Ukrajinců asi sedmdesát procent oslovených firem, a to i přesto, že si uvědomují limity, které to nese. Zatímco od pondělí už zákon, zvaný Lex Ukrajina, umožňuje uprchlíkům ucházet se o práci stejně, jako kdyby šlo o cizince s trvalým pobytem, zůstávají tu překážky v podobě jazykové bariéry a také problémy s uznáváním kvalifikace a vzdělání.

„To se týká zdravotnictví, právníků, konstruktérů. To jsou odvětví, kde lidé hodně scházejí a bylo by skvělé, kdyby se do nich mohli kvalifikovaní Ukrajinci zapojit,“ doplňuje Dombrovský.

Většina nabídek na pracovních portálech se týká méně kvalifikovaných prací, ovšem zastoupené jsou i kvalifikované profese. Firmy také vnímají, že do Česka zatím primárně přicházejí ženy s dětmi. „Zhruba třetina vystavených pozic pro uprchlíky jsou nárazové výpomoci, brigády a podobně,“ dodává Dombrovský.

Nabídky speciálně pro ukrajinské uprchlíky zobrazuje také platforma Alfréd. „V současné době překládáme jak web, tak naši aplikaci do ukrajinštiny, nabízíme zdarma inzerci i veškerou administrativní podporu pro firmy, které nabízejí práci pro válečné uprchlíky, a snažíme se být podporou pro všechny strany na pracovním trhu,“ shrnuje marketingová manažerka portálu Petra Turzová.

Podle ní aktuálně zaměstnavatelé nabízejí především stavební práce, pozice v hotelnictví nebo gastronomii, práci ve výrobě nebo úklidové práce. „Co se týče zájmu Ukrajinců, podle dat, kde si v profilu nastaví ukrajinštinu, můžeme vidět stoupající tendenci. Například minulý týden se zaregistrovalo přes čtyři sta uprchlíků. Samozřejmě děláme maximum k tomu, aby se o nás dozvědělo co nejvíce uživatelů,“ dodává Turzová.

Podle Michala Nováka z pracovního portálu Profesia.cz bude v následujících týdnech ze strany uprchlíků poptávka hlavně po lehčích pracích ve výrobě nebo zdravotnictví, pomocných pracích v gastronomii nebo po kancelářských pozicích, kde není potřeba dobrá znalost češtiny.

I na Profesia.cz je možné si nabídky filtrovat podle toho, zda jsou vhodné pro lidi z Ukrajiny. Navíc portál nabízí i možnost komunikovat v ukrajinštině v rámci telefonické podpory.

„Označovat nabídky práce jsme umožnili firmám minulý týden. Ze začátku označovaly převážně nabídky z oblasti informačních technologií, kde nebyla zásadním problém jazyková bariéra. Nyní již přibývají hlavně nabídky z výroby či gastronomie,“ doplňuje Novák.

Čeká se sekundární migrace

Od včerejška funguje také mezinárodní portál Workania.eu, který je přímo v ukrajinštině a zobrazuje na jednom místě pracovní nabídky z Česka, Slovenska a v budoucnu i z Polska. Konkrétně jde o nabídky z portálů Jobs.cz, Prace.cz, Profesia.sk a Pracazarogiem.pl.

„Očekáváme sekundární migraci ve střední Evropě právě za prací. Lidé teď třeba přijeli do míst se silnou ukrajinskou komunitou, ale může tam být málo pracovních příležitostí. A budou postupně odcházet za prací jinam,“ vysvětluje Dombrovský důvody založení agregátoru pracovních nabídek napříč státy.

Postupně by měl portál získávat nové funkce a také se pracuje na překladu pracovních nabídek do ukrajinštiny. „Drtivá většina personalistů zadává inzeráty v češtině, slovenštině nebo polštině, proto chystáme automatické překlady,“ dodává Dombrovský.

Za necelé dva týdny od doby, kdy začaly firmy na pracovních portálech označovat pozice jako vhodné pro uprchlíky, je nyní na Workania.eu kolem čtyř tisíc pozic. Výhledově se očekává, že se jejich počet bude pohybovat v nižších desítkách tisíc.

Nabídky zaměstnání pro uprchlíky z Ukrajiny se živelně sdílejí také na sociálních sítích. Na Facebooku inzerují lidé pracovní místa například ve skupinách SOS Ukrajina nebo Práce pro Ukrajince v ČR.