Přemýšleli jste, že byste se nechali zlákat módní vlnou a investovali do vlastního NFT? Láká vás využít současné popularity non-fungible tokenů a sami zkusit štěstí s tvorbou vlastního tokenu? Problémem největších zavedených NFT tržišť dneška je mírná technologická bariéra, na druhé straně ale nejde o nic, co byste s pomocí Forbesu nezvládli překonat.

Pokud nehledáte konkrétní token vytvořený v rámci některého alternativního blockchainu, doporučujeme jít pro začátek s proudem a vsadit na etherovou síť a jedno z hlavních decentralizovaných NFT tržišť: OpenSea nebo v případě uměleckých tokenů Rarible.

My si celý proces ukážeme na prvním z nich. V obou případech jsou všechny obchody v reálném čase zapisovány do blockchainu, což je rozdíl oproti klasické burze, kde k zápisu dochází až v okamžiku výběru prostředků z burzy.

To má jeden nepříjemný důsledek. Protože zápis probíhá pro každý zrealizovaný obchod, není možné efektivně slučovat transakce a rozkládat zátěž v podobě vysokých transakčních poplatků mezi větší množství uživatelů. Je tedy potřeba se připravit na to, že se nejspíš plácnete trochu přes kapsu.

Nákup na OpenSea

Oproti klasickému nákupu kryptoměn na centralizované burze má pořizování NFT na veřejných tržištích jednu hlavní výhodu, která je zároveň slabinou celého systému. Nepotřebujete složité ověření své identity, jedinou podmínkou je propojit burzovní kontrakt se svou kryptoměnovou peněženkou podporující etherové transakce.

OpenSea dnes podporuje čtrnáct takových peněženek včetně služeb, jako je Dapper (který za uživatele platí transakční poplatky) nebo třeba Coinbase Wallet – nemá však smysl zabývat se zde všemi. Pokud chcete vsadit na jistotu, pak sáhněte po MetaMasku. Funguje jako rozšíření prohlížeče a mobilní aplikace a je již nějaký pátek považován za průmyslový standard.

Peněženku stačí stáhnout, nainstalovat a nabít etherem nebo další z podporovaných kryptoměn, třeba z vaší hardwarové peněženky nebo burzy. Následně je potřeba propojit její adresu s chytrým kontraktem na burze. Princip je úplně stejný, jako kdybyste posílali z kryptoměnové burzy na privátní kryptoměnovou peněženku ether nebo jiný digitální token – burzu však v tomto případě nahradí NFT tržiště.

Než pošlete prostředky anonymnímu autorovi, zkontrolujte tři základní poznávací znamení potenciálního NFT podvodu.

Nabití a propojení je otázkou několika kliknutí v pravém horním rohu obrazovky počítače, v mobilní verzi tržiště se může postup lehce lišit. OpenSea po vás nejspíše bude nejprve chtít, abyste provedli alespoň základní personalizaci profilu. Není to ale nic složitého. Hotovo? Směle na nákupy.

V horní liště tržiště klikneme na tlačítko „Explore“ a svět NFT tokenů máme jako na dlani. Nakupovat můžeme buď za fixní cenu, kterou si určil autor, nebo, v případě aukce, umístit vlastní nabídku a doufat, že to bude stačit.

Než se rozhodnete poslat prostředky anonymnímu autorovi, doporučuje se zkontrolovat cenovou historii, pokud nějaká je, a tři základní poznávací znamení potenciálního NFT podvodu. Tím prvním je nezvykle vysoká cena nově vytvořeného – mintnutého – tokenu. Pokud je cena vyšší než 0,08 etheru a není to opravdu hodně dobře zdůvodněné, jde nejspíš o past na hejly.

Dalšími ukazateli je instantní popularita umělce na sociálních sítích. Pokud donedávna neznámý projekt získal během dvou týdnů nebo ještě kratší doby padesát tisíc followerů na Twitteru či sto tisíc uživatelů na Discordu, tak se mu raději vyhněte širokým obloukem.

Vydání Forbesu Zázrak

Přestože lze narazit na řadu legitimních projektů s anonymními tvůrci, anonymita obecně také nepatří zrovna ke známkám velké důvěryhodnosti projektu.

Takže prověřeno? Super, stačí kliknout na tlačítko „Buy Now“ a provést checkout skrze okno, které vám v prohlížeči vyskočí. Před zmáčknutím tlačítka „Checkout“ je dobré znovu překontrolovat cenu – na rozdíl od kreditní transakce tu blockchainovou již po odeslání nelze vzít zpět.

OpenSea vás po odkliknutí nasměruje do vaší peněženky, kde čeká na potvrzení vypočítaný transakční poplatek. Stačí dát „Confirm“ a vybrané NFT je vaše.

Po dokončení transakce se bude zakoupený token nacházet ve vaší peněžence. Ověřit si to můžete třeba tak, že se na stránce tržiště vrátíte zpět do svého profilu a kliknete na položku „In-Wallet.“

Popsaný postup platí pro nákup za pevné ceny, v případě aukce je to ale velmi podobné. Po vybrání tokenu kliknete na tlačítko „Make Offer“, čímž zobrazíte stránku s detaily aukce. Vámi navrhovaná částka musí být vždy minimálně o pět procent vyšší než nabídka případného přihazujícího před vámi, v opačném případě ji tržiště neakceptuje.

V dalším kroku si zvolíte preferovanou kryptoměnu, ve které nabídku učiníte, a kromě samotné nabídky nastavíte ještě datum ukončení její platnosti. Pak jen čekáte, jak se prodejce rozhodne. Pokud vaši nabídku přijme, bude postup podobný, jako jsme popsali výše.

Pokud se vám zakoupené NFT omrzí, můžete jej vedle dalšího přeprodeje také někomu darovat. Na OpenSea je na to ikona „Transfer“, která se zobrazí po rozkliknutí vybraného NFT v menu „My Collections“ nebo přes vaši peněženku. V případě MetaMasku je potřeba kliknout na záložku NFT, najít daný token, zadat adresu obdarovaného a kliknout na tlačítko „Send“.

Vlastní tvorba NFT

Nákup máme za sebou, co si ale takhle ještě vyrazit vlastní non-fungible token a zkusit jej někomu prodat? Abychom s tím mohli začít, budeme opět muset mít nejprve peněženku nabitou nějakými prostředky. Ty v tomto případě nebudeme potřebovat na nákup, ale na krytí transakčních poplatků, které jsou hlavně v Ethereum síti poměrně vysoké.

První krok k úspěšnému vytvoření tokenu bude prosté kliknutí na menu „Create“ v levém horním rohu OpenSea. Přesměruje vás na stránku s formulářem pro vytvoření tokenu. Zde je potřeba nahrát provázaný soubor s obrázkem nebo multimediálním obsahem a zadat jeho jméno a popis, případně doplnit volitelné položky jako webový odkaz.

Pak se již stačí přesunout na spodní část stránky, znovu kliknout na tlačítko „Create“, nastavit prodejní cenu a zaplatit vypočítaný transakční poplatek.

Pokud chceme vytvořit celou sběratelskou kolekci, místo tlačítka create zvolíme menu „My Collections“ a zde klikneme na tlačítko „Create New Collection“. Opět nahrajeme obrázek a prostřednictvím editačních nástrojů tržiště se na kolekci patřičně vyřádíme.

Nové NFT do kolekce přidáme pomocí tlačítka „Add New Item“. Až na delší strávený čas je postup podobný jako v případě tvorby jednoduchého NFT. Kolekce nicméně skrývá větší potenciál pro využití funkcí, jako jsou zamčené objekty, které se odemknou pouze vlastníkům vašich NFT.

Může jít například o vstupenku na event nebo třeba další NFT token. Pak již stačí opět kliknout na „Create“ a je vymalováno – obzvlášť ve vaší peněžence. Pokud se chcete vysokým poplatkům za minting vyhnout, zkuste pro začátek vytvořit své první NFT nebo kolekci na méně populární síti Polygon.

Jak na prodej

Máme za sebou nákup i tvorbu tokenů, obojí nám pěkně provětralo peněženku a potřebujeme se nyní trochu zahojit. Co s tím? Vámi zakoupené nebo vytvořené NFT můžete na OpenSea velmi snadno nabídnout k prodeji.

Stačí si v položce vašeho profilu kliknout na ikonu profilového obrázku a zobrazí se vám kolekce NFT tokenů ve vaší peněžence. V levém dolním rohu se u každého tokenu nachází položka „More Options“, skrze kterou můžete tokeny zalistovat k prodeji prostřednictvím tlačítka „Sell“. Tlačítko vás přesune na stránku určenu k zalistování tokenu.

Zde je potřeba nastavit podmínky prodeje, tedy fixní cenu, případně možnost přihlásit se do aukce. Dále je tu možné nastavit dobu, po kterou bude NFT v nabídce, a dokonce jej zde můžete zarezervovat pro konkrétního kupujícího.

Úplně dole na stránce jsou pak popsané poplatky, které si OpenSea strhává. Standardně je to 2,5 procenta ze všech prodejů a v případě přeprodeje cizího výtvoru také desetiprocentní licenční poplatek splatný původnímu tvůrci. Následně vás tržiště vyzve k potvrzení transakce ve vaší peněžence a zalistování je hotovo.

Malá komplikace může nastat, pokud nabízíte NFT, které jste nezakoupili ani nevytvořili přímo na OpenSea. V takovém případě vás tržiště provede ještě krátkým procesem, kde potvrdíte OpenSea právo prodat dané NFT za vás.