Česká kotlina? Letos by si zasloužila přejmenovat spíš na Czech Valley, stačí se podívat na soupisku velkých startupových exitů českých zakladatelů. Nikdo z nich to sice zatím nedotáhl na bájného jednorožce s valuací přes miliardu amerických dolarů, částky s devíti nulami nicméně padaly požehnaně – i když zatím jen v korunách. Kdo komu co prodal a jak to bude dál, si můžete připomenout v téhle rekapitulaci top pěti letošních českých exitů.
Memsource: Potichu k miliardě
Deset let stavěli David Čaněk a jeho tým pěkně potichu a mimo zájem médií startup, který nabízí cloudovou platformu pro automatizaci a lepší efektivitu překladů. Do světla reflektorů se Memsource dostal až letos v létě, kdy v něm slavná investiční společnost Carlyle Group, spravující aktiva za více než 215 miliard dolarů, koupila majoritní podíl za více než miliardu korun. „Bez velkých investorů, bez velkých fanfár ke světovému úspěchu,“ komentoval úspěch Memsource investor Ondřej Fryc z Reflex Capital.
S kapitálem v zádech roste chuť, a tak se od léta Memsource poohlíží po vlastním zajímavém soustu. „Máme teď prostředky na akvizice, a tak se díváme po vhodné technologické firmě v našem oboru, kterou bychom mohli koupit, cílíme na Evropu i USA,“ vysvětloval Forbesu na podzim Čaněk. Zakladatel Memsource i po prodeji svého podílu ve firmě zůstává. „Investice od Carlyle Group je o kontinuitě, nic nebalíme, naopak nás čeká jízda,“ dodává.
Integromat: Miliardy přitekly z Německa
Představte si, že za vás někdo každé ráno stáhne důležitá data z Google Analytics a přeleje je do zprávy na Slacku, kterou rozešle všem relevantním příjemcům. Tak přesně tohle dělá automatizační platforma Integromat z Prahy, která propojuje aplikace jako Gmail, Dropbox, Facebook nebo Slack (a pětistovku dalších služeb, které by spolu jinak nedokázaly komunikovat) a převádí mezi nimi data.
Sedm let k tomu Integromat navíc zvládá být v černých číslech, bez dluhů a s kontinuálně rostoucími tržbami a pěknými zisky, což se zalíbilo německému Celonisu a firmu na podzim koupil za víc než dvě miliardy korun. Pod německým gigantem bude Integromat dál fungovat jako nezávislý brand, ve firmě zůstávají i dva ze šesti českých zakladatelů.
Socialbakers: Konec dobrý, všechno dobré
Když už si všichni mysleli, že jsou za zenitem, vytasili se letos v září Socialbakers s parádním prodejem americké společnosti Astute. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, ale podle informací Forbesu jde o jednotky miliard korun, což představuje jeden z nejúspěšnějších českých technologických exitů vůbec.
Podíly prodali všichni akcionáři, a to včetně zakladatele Jana Řežába, který držel 20 procent a poslední roky se na chodu firmy prakticky nepodílel. „Věřím, že příležitosti se nám nyní zdvojnásobily. Jsme opravdu super excited z toho, co je před námi,“ komentoval prodej člen představenstva Socialbakers Nikola Pantovič.
Rodina Řežábových si navíc už letos připsala ještě jeden pěkný exitový zářez. Hongkongská společnost Animoca totiž v červenci za víc než sto milionů korun koupila projekt Gamee, který založila Janova manželka Božena Řežáb spolu s Miroslavem Chmelkou, Janem Částkou a Lukášem Stiborem. Animoca za Gamee zaplatila čtyři miliony eur a další až jeden milion eur je ve hře v případě, že firma splní cíle v tržbách a ziskovosti.
ShipMonk: Americký sen
Honza Bednář svůj americký sen sice postavil na Floridě, ale jeho ShipMonk to díky českému rodokmenu taky dotáhl na naši soupisku. Bednář už dlouho otevřeně říkal, že firmu staví na prodej – a první vlaštovka přiletěla letos na začátku prosince. Společnost Summit Partners koupila minoritní podíl v ShipMonku za 6,3 miliardy korun, což celou firmu ohodnotilo vysoko přes 15 miliard.
„Je to masakr, ten proces jsme odstartovali před osmi měsíci s Goldman Sachs a od té doby jsem byl v jednom kole, vůbec jsem se nemohl soustředit na byznys… Ale stálo to za to,“ popisuje Bednář, který se mimochodem díky téhle transakci bezpečně zařadil mezi stovku nejbohatších Čechů.
Webnode: Belgičané a lidovka z Brna
Dvanáct let na trhu a 40 milionů uživatelů, kteří si díky jejich šabloně udělali blog, svůj první web anebo jednoduchý e-shop. Vizitka brněnského Webnode si na sklonku letošního roku připsala ještě jeden podstatný dovětek – od začátku prosince je totiž Webnode součástí belgického webhostingového gigantu team.blue.
Detaily transakce strany nezveřejnily, ale podle informací Forbesu jde o obchod v řádech jednotek miliard korun. „Je pro mě velmi důležité, že team.blue řídí nekorporátní lidé, kteří podporují i nadále startupového ducha Webnode a firemní kulturu orientovanou primárně na lidi,“ dodává k transakci Vít Vrba, zakladatel Webnode, který skrze svůj devět let starý švýcarský vehikl Novira Investment vlastní podíly i v rozjetých startupech Reservio, Survio nebo Smartlook.