Hřebíky, které zrezly v trávě, prázdné ulity, ale i fiktivní květiny ze sci-fi románů. To jsou tvary a předměty, které inspirují šperkařku Danu Bezděkovou. Její tvorba se vyznačuje přísnými liniemi, nápadnými prvky a důrazem na strukturu a povrch materiálů.

Nikdy si nedělá skici. Technické zpracování, tvar či detail šperku, to vše vniká pouze v mysli. Když je hotovo a promyšleno, usedá do dílny a začíná tvořit. Šperk je pro ni vším, jeho ztvárněním vyjadřuje vztah ke světu, lidem, ale i k sobě samé.

Na výsluní českého designu se její šperky drží již několik desítek let a ve své práci pokračuje neúnavně dále. Prostřednictvím tradičních zlatnických technik pracuje především se zlatem, stříbrem a drahými kameny. Velmi ráda ale experimentuje s materiály, kterých by se ostatní zalekli.

Do šperku vložila například jedovatou rtuť. Pracovala s nerezí, plastem, 3D tiskem nebo corainem – uměle vytvořeným kamenem. Do hladkých kovových ploch otiskává svůj způsob života.

„Mám ráda strohý a minimalistický šperk, který na lidském těle vnímám jako jeho součást. Pouze jednoduché tvary nerozptylují osobnost nositele. Šperk je jako parfém, to je myslím nejlepší přirovnání. Když ho nosíme, stává se součástí nás samotných a přestáváme ho vnímat. Parfém tak cítí jen okolí, vy pouze ve chvíli aplikace,“ vysvětluje Bezděková svůj přístup.

Její práce ale rozhodně strohá není, má v sobě poetiku obyčejného dne a nalezených pokladů, často s velmi zajímavou strukturou. Nejpatrnější je důležitost povrchů v kolekci Printi. Ta se skládá ze šperků, které vznikly otiskem struktur běžných nebo nalezených předmětů. Kopírují tak povrch hřebíku, rezavé trubky či síť reproduktoru.

„Někdy mám pocit, že vidím krásu tam, kde ani není. Ale to mě baví. Ráda vyzdvihnu vlastnosti obyčejných věcí vzácným kovem, briliant vetknu do rzi a rtuť jsem vložila do náhrdelníku,“ říká šperkařka a dodává: „Krásné mi připadají technické přístroje, vášnivě ráda přemýšlím o budoucnosti, strojích a postupech, které ještě nikdo nepoužil.“

Nejdůležitějším atributem jejích šperků, které navrhuje pro denní nošení, je pohodlnost. Všechny testuje spolu se svou dcerou a teprve, když si je jistá, že náušnice jsou dostatečně lehké a ani hranaté prsteny na prstech nepřekážejí, je spokojená. Jak sama říká, je perfekcionistka. „Všechny své šperky vytvářím sama, občas s obavami vyhledám pomocníky, ale nakonec veškerá tvorba prochází mýma rukama,“ svěřuje se Bezděková.