Takový úspěch tady dlouho nebyl. Revitalizace pražských náplavek, které navrhl architekt Petr Janda, se dostala mezi čtyřicet nejlepších staveb v Evropě.

V konkurenci celkem 532 staveb projekt vybrala sedmičlenná porota mezinárodní soutěže EU Mies Award. Tu vyhlašuje španělská Nadace Miese van der Rohe spolu s Evropskou komisí.

„Vzhledem k tomu, že architektura nemá celosvětové ocenění srovnatelné třeba s filmovými Oscary, je tato cena, která zahrnuje celou Evropu, pro stavbu českého architekta zřejmě nejvyšší dosažitelné ocenění,“ komentoval s radostí Petr Janda ze studia Brainwork.

Revitalizace pražských náplavek, jejichž nejvýraznějším prvkem je využití ještě nedávno uzavřených kobek, které se jako oči otevírají k řece, byla dokončená na podzim 2019. Z opomíjeného prostoru se rychle stal oblíbený středobod města.

Architekt upozorňuje, že ocenění je hodnotné hlavně pro Prahu i pro celou Českou republiku. „Ukazuje to, že není marné zabývat se pečlivou a ambiciózní revitalizací veřejných prostor a nezapomínat přitom na propojení jejich obsahové aktivace s citlivou a zároveň odvážnou architekturou přinášející dříve opuštěným místům autentickou a nezaměnitelnou identitu,“ věří Petr Janda.

Nominace mezi 40 nejlepších evropských staveb je nyní o to cennější, že nejde jen o výběr za poslední dva roky, jak tomu běžně v této soutěži bývá. Kvůli pandemii nyní porota vybírala mezi realizacemi z posledních tří let. Mimochodem už samotné národní nominace pro širší výběr vnímají architekti jako ocenění.

23. 10. 2019. Praha, náplavka, kobky, revitalizace, galerie, kavárna, FORBES

Český projekt se naposledy dostal do užšího výběru Mies Award v roce 2009, tehdy to bylo díky ocenění in memoriam architekta Davida Kopeckého a jeho kolegů za rodinný dům v Černošicích.

Právě v roce 2009 navrhl shodou okolností Petr Janda hlavní motiv náplavky formou doplnění vstupů do kobek pomocí eliptických oken a začala se desetiletá cesta k jejich konečné realizaci.

Jakou roli bude nominace mezi čtyřicet nejnadějnějších staveb z Evropy mít pro další fungování a zakázky studia Brainwork, se podle něj prý nyní nedá odhadnout.

„Jestli nám to otevře dveře, po pravdě nedokážu odhadovat, řetězení vlivů v architektuře v našem případě není takto lineární a určitá širší rozpoznatelnost naší práce v mezinárodním kontextu se tak rýsuje delší dobu. Byli bychom samozřejmě velmi rádi, kdyby si nás vážili i doma, kam velkou část své energie intenzivně směřujeme,“ říká Petr Janda.

Tomu se ovšem už díky samotné revitalizaci náplavek podařilo navázat spojení s americkou firmou Rainolds, která vyrobila speciální skla pro kobky.

Kdo nakonec cenu za současnou architekturu Miese van der Rohe 2022 získá, se ukáže v půlce dubna. Jako vítězové se ale už dnes mohou cítit autoři všech čtyřiceti projektů včetně Petra Jandy.