Třetí pondělí v lednu má už několik let pověst nejdepresivnějšího dne v roce. Aby taky ne, když Vánoce máme za sebou a místo toho nás čeká jen práce a všudypřítomné šedo, které má do zimní pohádky daleko.

Fenomén tzv. Blue Monday je podložen vědeckými výzkumy a dostane vás i v případě, že dnes máte dobrou náladu – v tu chvíli jste totiž za exota. S utápěním v depresi „na povel“ ale počkejte, není totiž výzkum jako výzkum!

Třeba ten, za kterým stojí psycholog Cliff Arnall, má původ u jedné cestovní kanceláře, která potřebovala nakopnout klesající prodej zájezdů. Chmury a blbá nálada se samozřejmě lépe snášejí na písčité pláži v Karibiku než v open spacu v kancelářském komplexu, a tím pádem nejlepší způsob vypořádání se s depresí je koupit si zájezd někam k moři. Cestovka si mohla mnout ruce…

Souvisí ale nejdepresivnější den v roce jenom s marketingem? Může a nemusí. Pravdou zůstává, že leden zrovna nevede žebříček nejveselejších měsíců. Vánoce už jsou dávno za námi, člověk musí znovu naběhnout do práce a jediné, co z blýskavé vánoční atmosféry zbylo, je prázdná peněženka a skříň plná oblečení, do kterého se po záplavách bramborového salátu nevejdete.

Ten pocit dobře známe. | Repro Paws

S novým rokem navíc začíná nechvalně známá vlna předsevzetí. Ta je navíc letos umocněná začátkem nové dekády, kdy mají všichni pocit, že teď je ten správný čas přestat pít, kouřit, začít cvičit, víc číst a zkrátka se konečně stát svým dokonalým já.

Ale ruku na srdce, je začátek roku vážně tím nejlepším obdobím na obrat o 180°? Pokud se opravdu rozhodnete vstoupit do nového roku lepší a se zatnutými zuby žvýkáte jednu nikotinovou žvýkačkou za druhou, davy nadšenců (nebo cvoků, záleží na úhlu pohledu) dusající lednovým blátem ve fungl novém, minulý týden koupeném sportovním oblečení vám na náladě nepřidají.

Ranou z milosti je blížící se daňové přiznání.

A funguje to i naopak: pokud třeba dlouhodobě cvičíte a najednou se vaše fitko zaplaví odhodlanými lidmi, kteří zaberou váš oblíbený trenažér, máte chuť celou instituci novoročních předsevzetí spálit.

Vaší náladě všechny zabít nepřidá ani počasí. Venku je sice zima, po sněhu ale není ani památky, je šero, stmívá se snad v poledne a jaro s optimistickým příslibem rozkvetlé přírody je v nedohlednu. K tomu všemu má každý ve svém okolí minimálně tři lidi, kteří ze střední Evropy utekli za teplem a na sociální sítě právě přidávají jednu fotku z Bali za druhou.

Tričko vystihující lednové rozpoložení řady z nás

Ranou z milosti je pak blížící se daňové přiznání. Není proto divu, že cítit se každé třetí pondělí v lednu pod psa je zcela pochopitelný stav. Co tedy s ním?

Tip jedné mé známé na zavedení „vínového ledna“ rozhodně není pro každého. Trochu konvenčněji působí klasické návody na lepší náladu jako vydat se na vzduch (viděli jste to počasí?!) nebo si udělat radost nějakou drobností (po vyúčtování Vánoc?!).

Rozhodně ale pomůže vypnout sociální sítě a přestat se užírat závistí nad fotkami z prosluněných pláží, případně si škodolibě říct, že je tam určitě zrovna hlava na hlavě. Předsevzetí taky nechte plavat – ruku na srdce, kolikrát se vám nějaké podařilo splnit?

Mnohem větší smysl má počkat s ním na dobu, kdy se na něj budete cítit opravdu připravení, a aktuální stres ze selhání nahradit radostí z kousku čokolády. Nebo ze skutečnosti, že nejdepresivnější den v roce je už více než z poloviny za vámi…