Ani světoví miliardáři nejsou imunní vůči koronaviru. Více než polovina z nich je meziročně chudší. Vyplývá to z nového žebříčku nejbohatších lidí světa, který dnes zveřejnil Forbes. Lidí s majetkem více než jedna miliarda dolarů, což je vstupenka na každoroční seznam, je globálně 2095. Meziročně je tak žebříček o 58 pozic kratší. Forbes odhadoval majetek k 18. březnu letošního roku, takže se do něj už naplno propsal celosvětový pokles burz. Celkové jmění nejbohatších lidí světa je osm bilionů dolarů, meziročně o 700 miliard dolarů méně.

Nejbohatším člověkem na světě zůstal již potřetí v řadě Jeff Bezos, zakladatel obchodu Amazon. A to i přesto, že v rámci rozvodu připadlo jeho bývalé manželce MacKenzie Bezos celých 36 miliard dolarů. Jmění Jeffa Bezose letos Forbes odhaduje na 113 miliard dolarů. Druhý je zakladatel Microsoftu Bill Gates následovaný rodinou Bernarda Arnaulta (luxusní říše LVMH), která poprvé v historii odsunula na horší než třetí pozici investora Warrena Buffetta. Nejbohatší ženou světa je Alice Walton, dědička maloobchodního impéria Walmart. V žebříčku je také dalších 240 žen.

Turbulence kvůli koronaviru se přitom nevyhnuly ani Čechům. Nejbohatší Čech Petr Kellner sčítá ztráty ve své splátkové říši Home Credit, která patří k největším poskytovatelům spotřebitelských půjček v Číně. Zásah koronavirem tak přišel už na počátku roku, kdy si v Evropě dopady boje s nemocí ještě nikdo neuměl představit. Pochopitelně na odhad Kellnerova jmění dopadl také pokles cen akcií firem, které vlastní, jako je například telekomunikační O2. Na druhou stranu Petr Kellner v žebříčku nejbohatších lidí světa letos s majetkem 14,9 miliardy dolarů (meziročně o 0,6 miliardy dolarů méně) obsadil 68. místo, což je historicky jeho nejlepší umístění. Jinak řečeno, ostatní miliardáři chudli více.

Druhým v Česku je pro letošek realitní magnát Radovan Vítek, jehož jmění Forbes odhaduje na čtyři miliardy dolarů. Pomohly mu rekordní výsledky z loňského roku a to, že valuace jeho skupiny CPI Property Group, která je rozkročená po celé střední Evropě, není závislá na cenách akcií.

Skokanem roku se stal nejmladší z českých dolarových miliardářů Daniel Křetínský. Ten zatím krizi ustál a díky loňským investicím do energetiky a retailu (německá skupina Metro AG a francouzské Casino) se v žebříčku posunul z pátého na třetí místo. Vládci Energetického a průmyslového holdingu (EPH), z hlediska výroby elektrické energie šesté největší energetické skupiny v Evropě, pomáhá fakt, že krize na energetiku tolik nedolehla. Navíc většina kontraktů EPH na dodávky energií je uzavřena na několik let dopředu s pevně stanovenými výkupními cenami. Podobně profitoval u energetiky také Pavel Tykač, odhad jehož jmění Forbes meziročně neměnil.

Naopak Andrej Babiš, český premiér a beneficient svěřenských fondů, v nichž je zaparkovaný holding Agrofert, si meziročně opět pohoršil. Poprvé v historii je mezi českými dolarovými miliardáři až na čtvrtém místě. Jeho říše Agrofert je sice vzhledem ke svému zaměření (potraviny, chemie a zemědělství) vůči současné krizi hodně imunní, většinu výnosů ale realizuje v českých korunách, a ve světovém žebříčku dolarových miliardářů se tak v případě Andreje Babiše projevilo výrazné oslabení české koruny v poslední době.

Karel Komárek zůstává na kótě 3,1 miliardy, stejně jako loni. Jeho byznys sice posílil, ovšem koronavirový propad na burze se týkal i řecké loterijní společnosti OPAP, kde drží největší podíl a která má v jeho jmění ze všech firem největší váhu. Akcie OPAP se na aténské burze propadly oproti lednu o polovinu. Tím se „vymazala“ rostoucí ziskovost zbytku lotejní skupiny Sazka Group i technologické části začleněné v holdingu KKCG.

Předplatné Forbesu Šťastná

Zchudl i Pavel Baudiš, jeden ze dvou zakladatelů původně antivirové společnosti Avast. Jeho majetek se oproti minulému roku nepatrně ztenčil. Ještě na konci ledna to přitom vypadalo, že se dostane nad hranici dvou miliard dolarů – akcie Avastu na londýnské burze byly na rekordní výši (550 pencí), jenže pak se objevila kauza se sdílením uživatelských dat, a když se akcie začaly zotavovat, přišla pandemie a pád až téměř k upisovací hodnotě (250 pencí). Ten mimochodem o vstup mezi dolarové miliardáře připravil druhého ze zakladatelů Avastu Eduarda Kučeru.

Portfolio osmého nejbohatšího Čecha Marka Dospivy při sestavování žebříčku zatím následkům krize odolávalo, meziročně přidal 100 milionů dolarů a jeho jmění odhaduje Forbes na 1,1 miliardy dolarů.

Češi s majetkem za více než miliardu dolarů

Jméno a  pořadí mezi Čechy Původ
majetku
Hlavní
firmy
Pořadí ve světovém žebříčku Majetek v 
mld. USD (meziroční vývoj)
1. Petr
Kellner
Finance,
telco,
reality
Home Credit, O2, Cetin, PPF Banka 68 14,9 
(-0,6 mld.)
2. Radovan Vítek Reality CPI Property Group 451 4,0
(+0,5 mld.)
3. Daniel
Křetínský
Energetika EPH 565 3,4
(+0,5 mld.)
4. Andrej Babiš Zemědělství, potraviny, chemie Agrofert 616 3,2
(-0,3 mld.)
5. Karel Komárek Loterie,
energetika
Sazka Group 648 3,1
(beze změny)
6. Pavel Tykač Energetika Sev.en
Energy
1513 1,4
(beze změny)
7. Pavel Baudiš IT Avast 1730 1,2
(-0,2 mld.)
8. Marek Dospiva Investice Penta
Investments
1851 1,1
(+0,1 mld.)