Zatímco ještě před deseti lety se nejoblíbenější kosmetické produkty světa daly jednoduše posuzovat podle žebříčků těch nejprodávanějších či výnosů kosmetických firem, s příchodem sociálních sítí se všechno změnilo. Firmy teď bojují nejen o prodeje, ale také o vliv. 

Jistěže sociální sítě mají vliv na každé odvětví byznysu, ale jak upozorňuje Rafael Schwarz, ředitel agentury Territory Influence, která se zabývá online a influencer marketingem, právě kosmetické značky vycítily jejich sílu a vliv mezi prvními a daly sociálním sítím důležitou roli ve svém marketingu. 

Díky tomu, že Instagram před necelým rokem a půl umožnil přímý prodej, stal se z něj obrovský e-shop, kde navíc „beauty“ patří k nejoblíbenějším tématům. Instagram sám ve své statistice uvádí, že 44 procent jeho uživatelů si tu něco nakoupí alespoň jednou týdně. Nejčastěji je to móda, doplňky do interiéru a právě kosmetika. 

Studie mezinárodní agentury Outform navíc potvrzuje, že když přijde na styl líčení, 42 procent mladých lidí ve věku 18 až 24 let se nechává ovlivnit tím, co vidí na sociálních sítích.

Svoji roli tu hrají i influenceři, které podle jiné studie Harvard Business School sleduje 62 procent žen, přičemž role influencerů a kosmetických značek se výrazně promíchala. Nejvlivnější jsou podle Schwarz videa na YouTube nebo Instagramu, jejichž autory už nejsou kosmetické značky, ale právě „obyčejní“ lidé. 

Tento fenomén ostatně vede až k tomu, že samotní influenceři zakládají vlastní kosmetické značky a lidé je milují. Tak například Kylie Cosmetics, kterou založila modelka a hvězda Instagramu Kylie Jenner, se v posledním Cosmetify Indexu, což je celkem podrobné zhodnocení nejoblíbenějších kosmetických společností i osobností, stala druhou nejvlivnější.

V praxi to znamená, že je druhým na sociálních sítích nejsledovanějším kosmetickým brandem na světě. Dnes jej sleduje 25,6 milionu lidí. 

Na prvním místě je Huda Beauty, značka prodávající make-up a líčení, která vznikla jen před deseti lety. Na Instagramu má 50,1 milionu fanoušků. Třetí místo si drží kanadská značka MAC s 24,4 milionu. Značkou s nejrychleji rostoucím vlivem je pak JLo Beauty zpěvačky Jennifer Lopez. Její zásah vzrostl meziročně o více než pět tisíc procent a její základna teď čítá 773 tisíc fanoušků.

Cosmetify pak také hodnotí nejoblíbenější kosmetiku v jednotlivých zemích světa, a to podle nejčastějšího vyhledávání v Googlu. Celosvětově tak vítězí Avon, který je jedničkou v Rusku, většině zemí Jižní Ameriky i v jižní Africe. Následuje Oriflame, který mají rádi v Mexiku nebo třeba ve Finsku, přestože doma v sousedním Švédsku raději kupují třetí v žebříčku Body Shop. 

Čtvrtý je Yves Rocher, který je údajně nejvyhledávanější nejen ve Francii nebo Itálii, ale také v České republice. To může souviset i s loňskou kampaní, kdy značka slavila třicet let na českém trhu. Ve Spojených státech vítězí Colour Pop, který je jinak v celkovém žebříčku až dvanáctý.

Pokud bychom se na oblíbenost kosmetických produktů podívali očima světových e-shopů s luxusním zbožím, jako je Net-a-Porter, Harrods, Harvey Nichols nebo Look Fantastic, najdeme zase úplně odlišné žebříčky. Některé produkty se ale v jejich seznamech toho nejprodávanějšího shodují.

Je to jednoznačně noční sérum Advanced Night Repair od Estée Lauder, přípravky na vlasy Olaplex, krém Cicapair značky Dr.Jart+, řasenka Pillow Talk Push Up od Charlotte Tilbury, hydratační krém La Mer a také vůně Baccarat Rouge 540 od Maison Francis Kurkdjian, která se podle zkušeností pražského concept store Ingredients stala bestsellerem i v Česku.

Kdybychom se ale podívali na žebříček nejhodnotnějších kosmetických značek světa, je v něm jen nepatrný zlomek z výše zmíněných. Na prvním místě je skupina L’Oréal, která má podle Brand Finance hodnotu 10,2 miliardy dolarů.

Následuje Gillette s hodnotou 7,5 miliardy dolarů a Nivea s 6,2 miliardy dolarů. Čtvrtý je Guerlain (5,69), pátá těsně Estée Lauder (5,68). Nejrychleji rostoucí značkou je v tomto ohledu dvacátý Yves Rocher.