Ještě před několika měsíci ji za hranicemi rodného Běloruska neznal skoro nikdo. Dnes se setkává s nejdůležitějšími politiky světa, kteří slibují jejímu hnutí podporu. Světlaně Cichanouské přitom nejvíc chybí její obyčejný život, vaření a čas s dětmi. Kdo je žena, která vyhlásila válku diktátorovi Alexandru Lukašenkovi?

„Obyčejná kvočna domácí“. Těmito slovy častovala současná oficiální běloruská reprezentace osmatřicetiletou vystudovanou filoložku, která v letošních běloruských volbách vyzvala šestatřicet let vládnoucího Alexandera Lukašenka. 

Manželka Sergeje Cichanouského, opozičního blogera, který byl uvězněn letos v květnu, se rozhodla sama kandidovat na prezidentku své země poté, co to stát znemožnil jejímu muži.

Spojila se s volebními štáby Viktara Babaryky a Valeryje Capkaly, kterým tamní úřady kandidaturu rovněž zakázaly, a zrodila se nejzajímavější postava běloruské revoluce.

„Jsem introvert a ráda se držím zpátky. Nikdo by ode mě nečekal, že se do souboje o prezidentské křeslo zapojím, nakonec ani já. Ale když autority znemožnily registraci mému manželovi, musela jsem rychle vymyslet, jak bych mu pomohla. S nikým jsem nic neprobírala, na rady nebyl čas. Zkusila jsem to sama a náš lid mě podržel,“ vzpomíná v rozhovoru pro YouTube kanál ruské opoziční novinářky Iriny Schikhman.

Platilo u nás, že Sergej je hlavou rodiny. Je velmi charismatický, rozhodný. Opak mě,“ svěřila se několikrát médiím Světlana Cichanouská.

V Bělorusku stále vládne velmi tradiční uspořádání ženských a mužských rolí, a tak Světlana Cichanouská až dosud rezignovala na svou kariéru tlumočnice z angličtiny a němčiny a věnovala se dětem. Zatímco její manžel Sergej energii napřel nejdříve do své produkční společnosti a poté se stal populárním youtuberem.

Když narazil na byrokratické obstrukce okolo stavby domu, začal natáčet videa o problémech běžných Bělorusů. Světlana zůstávala doma se starším synem, který se narodil nedoslýchavý, a mladší dcerou. „Platilo u nás, že Sergej je hlavou rodiny. Je velmi charismatický, rozhodný. Opak mě,“ svěřila se několikrát médiím Světlana Cichanouská.

Kouzlo její osobnosti tak bylo zprvu nenápadné, ale o to intenzivnější. Když se stala symbolem běloruské opozice, musela se podle svých slov za chodu naučit vystupovat před davy, mluvit na kameru, a také se jinak líčit a oblékat.

Nejvíc na vůdkyni běloruské opozice zapůsobilo setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou

„Dřív jsem vůbec make-up nepoužívala, také jsem příliš neprožívala své oblečení. Ale v mém štábu mi naštěstí radí a vymysleli jsme společně image, která odráží můj charakter, ale zároveň působím na schůzkách s Angelou Merkel nebo Emmanuelem Macronem reprezentativně,“ řekla během kontaktů s médii ze svého exilu v Litvě.

Nejvíc ale na vůdkyni běloruské opozice zapůsobilo setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, kde se s protokolem obklopujícím ty nejvyšší státníky setkala poprvé, a zároveň Cichanouská podle svých slov „jednala tváří v tvář jiné ženě“.

Alexander Lukašenko sice v letošních prezidentských volbách oficiálně zvítězil, ale na to, že byly zmanipulované, upozorňují neutuchající protesty.

„Nejtěžší pro mě bylo, když mi autority ukazovaly fotky zmlácených zadržených demonstrantů a tvrdily mi, že jsem za to zodpovědná,“ svěřila se Světlana Cichanouská. Svůj lid ale podporuje i na dálku, také prostřednictvím YouTube videí, ve kterých Bělorusy vyzývá k tomu, aby svůj boj za svobodu v žádném případě nevzdávali.

Ať už současná situace v Bělorusku dopadne jakkoliv, je už teď jasné, že probíhá nejen na úrovni politické, ale také společenské. Otěží změn se chopila žena, které prý nejvíc chybí zase vařit pro svoje děti.

Možná i kvůli nedostatku předchozích ambicí je Cichanouská motivována více než kariérní soutěživostí. Kupředu ji žene smysl pro pravdu a povinnost a také víra, že se jejímu lidu nakonec dostane svobody.