K akciím se, zejména v posledních dvou letech, vyjadřují zástupy lidí, ale jen nepatrnému zlomku z nich se opravdu vyplatí naslouchat. Jedním z nich je neoddiskutovatelně investor Ondřej Tomek. Muž, který díky akciím dokázal své jmění, získané prodejem portálu Centrum.cz, více než zdesetinásobit, využil aktuální paniky na trzích k nákupům.

„Nakupovali jsme dost, v rámci budování portfolia pro dalších pět až deset let,“ hlásí Tomek. A pro Forbes své obchody přiblížil. Tohle je několik titulů, které aktuálně dokupoval:

Shopify

Platforma, která komukoli umožňuje stát se během chvilky e-commerce obchodníkem, dlouhodobě rozděluje investorský svět. Medvědům se nelíbí zpomalující růst, konkurence i valuace, býci věří v nenaplněný potenciál. Podle Tomka má Shopify každopádně velkou budoucnost, a tak při ceně 800 dolarů, což je zhruba 55 procent pod historicky nejvyšší hodnotou, dokupoval.

Aktuálně se titul pohybuje okolo 965 dolarů, což je pro býčí tezi stále atraktivní cenovka.

Crowdstrike

Pro tuzemské investory méně nápadná kalifornská společnost je velkým jménem na poli kybernetické bezpečnosti. A pozoruhodně roste. Během méně než pěti se vyhoupla ze 400 klientů na 13 tisíc, přičemž 98 procent klientů její služby na bázi předplatného obnovuje. Tržby firmě meziročně opakovaně rostou vysokým dvojciferným tempem.

Za posledních šest měsíců její akcie odepsaly třicet procent.

Palantir

Dříve nenápadná a tajnůstkářská datová společnost spjatá s proslulým kontrariánem Peterem Thielem, později jeden z oblíbenců spekulantů na Redditu. A taky titul, který za posledních dvanáct měsíců odepsal téměř 60 procent.

Amazon

Impérium Jeffa Bezose je na letošním seznamu favoritů mnoha investičních společností od Goldman Sachs po JPMorgan. Během ledna akciový titul s tickerem AMZN zažil vůbec nejhorší týden za poslední čtyři roky, když sedm dní stačilo na odepsání dvanácti procent.

Před výsledky za čtvrtý letošní kvartál, které firma představí 3. února, už také opatrně varoval CEO Andy Jassy s odkazem na polámané dodavatelské řetězce, vzrůstající náklady na logistiku i pracovní sílu. Celkově – z dlouhodobého pohledu – však podle Tomka stojí internetový obr na silných nohách.

Airbnb

Byznys populární ubytovací a zážitkové platformy byl ze zřejmých důvodů během posledních dvou let pod velkým tlakem. Firma má ale zároveň ohromně silnou značku, pohybuje se na obřím bilionovém trhu a za poslední kvartál se pochlubila téměř 70procentním meziročním nárůstem tržeb, což může indikovat otočku směrem vzhůru.

Titul za poslední měsíc odepisuje „nasdaqových“ deset procent a aktutálně se obchoduje okolo hranice 150 dolarů.

Adyen

Nizozemská platební společnost se obchoduje na burze v Amsterdamu, a tak může být pro značnou část investorů nenápadná. Za první polovinu loňského roku jí nicméně vzrostly tržby o polovinu na 445 milionů eur, ziskovost se dokonce zdvojnásobila a objem peněz, který přes ni protekl, se vyhoupl na 216 miliard eur.

„Jedna z těch zajímavějších a méně známých firem,“ podotýká Tomek, který využil příležitost k nákupu.

Tesla

S firmou, kterou rozhodně netřeba popisovat, má Ondřej Tomek bohaté zkušenosti. Začal nakupovat v roce 2012 za cenu okolo sedmi dolarů a dlouhodobě přikupoval – často při propadech a naposledy před začátkem pandemie.

Před rokem z pozice pro změnu couval, nicméně Muskova automobilka (pořád ještě automobilka?) jeho pozornost opět zaujala. „Máme zprávy o záměrech, které podle nás mohou být v následujících třech až sedmi letech úplně přelomové,“ doplňuje investor.

To sám Elon Musk se nedávno nechal slyšet takto: „Co se týče priority jednotlivých produktů, je pro nás letos na prvním místě vývoj humanoidního robota jménem Optimus.“

Groupon

Potkali se u Grouponu. Tak by se dala s trochou nadsázky popsat aktuální situace, v níž se na straně akcionářů firmy, která svého času inspirovala ke vzniku Slevomat, objevili Ondřej Tomek a Jan Barta.

Druhý zmíněný, ovládající se svou partou kolem Pale Fire Capital v Grouponu skoro 10 procent, jde dokonce do role aktivního investora, který se chce podílet na velké otočce. Bartovi se líbí obrovská zákaznická základna, ale i podíl ve firmě SumUp, který Groupon drží. Ten může mít teoreticky i miliardovou hodnotu v dolarech.

„U všech titulů zvažujeme, jak firmě věříme na následujících deset let. Groupon beru jako sázku na příští rok až dva,“ upřesňuje Tomek, známý pro svůj dlouhodobý akciový přístup.

A když už jsme zmínili Jana Bartu, připomeňme, že jeho akciové tipy leží v energetice. „Jestli to chcete hrát konzervativně, kupte si BP nebo Shell,“ uvedl na svém Twitteru.