„Vztahy se vyvíjejí, ale přátelství trvá.“

Byl to nadějný, upřímný citát z mimořádně silné a otevřené řeči, kterou pronesl princ William, vévoda z Cambridge, v závěru osmidenního turné po Karibiku. S manželkou Catherine postupně navštívili Belize, Jamajku a Bahamy a domů do Velké Británie se vrátili v neděli odpoledne.

Důležitých vět zaznělo během mimořádně náročné cesty plné desítek oficialit víc. A některé byly nečekané, neplánované a v kontextu událostí několika posledních let dokonce mnohdy převratné. Nečekané od prince Williama, nicméně silné od muže, který se jednou stane britským králem.

První zámořské turné tohoto typu, na které se členové britské královské rodiny vydali po dvouleté covidové pauze, mířilo na trojici států směřujících k možnému odpojení od Koruny. A tamní atmosféra i sympatie, nebo spíš často antipatie vůči pracujícím royals, tomu mnohdy odpovídají.

Barbados vyhlásil republiku loni v listopadu a Belize, Jamajka i Bahamy dávají stále silněji najevo svou touhu po úplné nezávislosti na Spojeném království. Příkladně na Jamajce má referendum o prohlášení republiky proběhnout dokonce ještě letos a je zřejmé, že může být pro republikány, jejichž hlas na ostrově v posledních letech mohutní přímo exponenciálně, referendem úspěšným.

O to více byla aktuální návštěva dvou z nejoblíbenějších členů britské královské rodiny ze strany médií a příznivců i kritiků Koruny sledována.

Samozřejmě nechyběly obvyklé body programu takové návštěvy: vévodský pár obdivoval místní kulturní dědictví i přírodní krásy, navštívil farmu na zpracování kakaa, přírodní rezervaci i oblasti tragicky zasažené nedávným hurikánem a účastnil se vojenské přehlídky.

Došlo také na sportování, ochutnávání místních specialit a dokonce i na jachtařský závod. Vévodkyně Catherine rozdávala úsměvy, tradičně se setkávala s dětmi a dospívajícími a navštívila několik vzdělávacích zařízení i institucí zaměřených na péči o mentální zdraví nezletilých, což je její velké téma.

Ne všude však byla dvojice, která je na starém kontinentě oslavována a v Asii přímo zbožňována, vítána s takovým nadšením, na jaké jsou jinde zvyklí. William a Catherine se vedle přátelsky naladěných příznivců monarchie samozřejmě setkávali i s odmítavými transparenty a otevřenou kritikou.

Pár dní před dlouho očekávaným „královským turné“ navíc některá politická uskupení jednotlivých států karibské oblasti veřejně vznesla oficiální žádost požadující po Británii rozsáhlé finanční reparace za staletí koloniálního otrokářství.

Nesnadnou situaci i atmosféru jejich návštěvy ovšem vévoda a vévodkyně z Cambridge zvládli diplomaticky a brilantně. Vsadili na svou největší sílu: přirozenost, autenticitu a oporu, kterou mají jeden v druhém. Princ William se zároveň rozhodl vystoupit se silnými proslovy. Během týdne, kdy procestovali karibské državy, jich zaznělo hned několik – a vnuk královny se v nich nebál veřejně otevřít i bolestná témata ze společné historie.

Vévoda z Cambridge využil královskou návštěvu Jamajky právě k tomu, aby se osobně vypořádal s historickou rolí Británie v obchodu s otroky. Ten v pátečním projevu na státním banketu, pořádaném v rámci oslav platinového jubilea Jejího Veličenstva královny Alžběty II., popsal jako „ohavný“ a coby „skvrnu na naší historii“.

Jamajská veřejnost vítala vévodu a vévodkyni doslova jako rockové hvězdy, zároveň místní politici, včetně premiéra Andrewa Holnesse, využili oficiání setkání se zástupci britské královské rodiny k vyjádření svého přání, aby se ostrov stal po letošním všelidovém referendu republikou.

V přelomovém projevu princ William odkazoval i na předchozí slova odsuzující otroctví, která loni pronesl jeho otec, princ Charles. Ten se účastnil slavnostního aktu, při němž byl republikou loni v listopadu prohlášen Barbados.

„Pevně ​​souhlasím se svým otcem, který loni na Barbadosu řekl, že děsivé otroctví navždy poskvrnilo naši historii. Chci vyjádřit svůj hluboký zármutek. Otroctví bylo odporné. A nikdy se to nemělo stát. Zatímco bolest je hluboká, Jamajka pokračuje v budování své budoucnosti s odhodláním, odvahou a statečností,“ prohlásil princ William.

Během emotivního projevu také uvedl, že on a jeho manželka byli velmi potěšeni první oficiální návštěvou Jamajky a že cítí ducha „jedné lásky“, jak ho popisoval hudebník Bob Marley. Zároveň ostrovanům vyřídil pozdravy od své babičky, královny Jamajky, u příležitosti jejího platinového jubilea.

„Není žádným tajemstvím, že královna chová k Jamajce hlubokou náklonnost, kterou si vytvořila už při své úplně první návštěvě v roce 1953. A stejně tak mě dojalo, když jsem dnes slyšel od Jamajčanů, mladých i starých, o jejich náklonnosti ke královně,“ dodal princ William a připomněl, jak zásadní součást představuje pro Alžbětu II. právě služba společenství Commonwealth.

„Její oddanost, oddanost a smysl pro povinnost vůči celé rodině Commonwealthu jsou hluboce obdivovány. Pro mě je královna má skutečná babička, ale zdá se mi, že tady ji za svou babičku považuje úplně každý. A já jsem s tím v pohodě!“ zažertoval čtyřicetiletý princ v závěru svého projevu, za který sklidil ovace.

Podobný tón volil vévoda z Cambridge na Bahamách. I zde naznačil, se si uvědomuje, že vztah bývalých kolonií s britskou monarchií prochází „zlomovým momentem“, ale vyjádřil zároveň přesvědčení, že přátelství Spojeného království s karibskými národy přetrvá.

Princ William také ujistil, že jakékoli budoucí rozhodnutí Jamajky, Belize a Baham, včetně případného odtržení od britské monarchie, bude ze strany Koruny podpořeno „s úctou a respektem“.

„Vím, že příští rok se všichni těšíte na oslavu padesáti let nezávislosti – vašeho zlatého výročí. A vzhledem k tomu, že Jamajka letos slaví šedesát let nezávislosti a Belize loni oslavilo čtyřicet let nezávislosti, chci říci toto: S hrdostí podporujeme a respektujeme každé vaše rozhodnutí o vaší budoucnosti,“ prohlásil na slavnostní recepci pořádané v Nassau generálním guvernérem Baham sirem Corneliem Alvinem Smithem.

„Momentálně neřeším, koho si společenství Commonwealth v budoucnu vybere, aby vedl jeho rodinu,“ řekl princ William. „Především nám záleží na potenciálu, který má rodina Commonwealthu pro vytvoření lepší budoucnosti pro všechny její lidi a národy,“ nechal se slyšet princ William.

Právě tato slova mohou být naznačením cesty, určující budoucnost Commonwealthu. A princův projev možná ukázal, kudy se bude William ubírat jako příští král. Více než na minulost je podle něj potřeba orientovat se na budoucnost, podporu a pomoc – například i v tom, jak dosáhnout samostatnosti a skutečné nezávislosti.

Tak totiž přemýšlí moderní lídr. V moderním uvažování a aktivní roli ve skutečné pomoci někdejším koloniálním državám a dominiím může být síla příštího prince a princezny z Walesu. Ano, vztahy se vyvíjejí. Ale přátelství trvá.