V létě se v Česku točil The Gray Man, největší a nejdražší snímek v historii Netflixu, v němž si zahráli Ryan Gosling nebo Ana de Armas. Ze špionážního velkofilmu jsme ale zatím mohli vidět jen amatérské záběry velkolepých akčních scén točených v centru Prahy, které unikly na sociální sítě. Na Netflixu i Amazonu ale už teď můžete zhlédnout nejnovější tituly, které loni v Česku vznikaly. Poznáte svoji ulici?

Armáda lupičů (na Netflixu)
Kasař Sebastian v podání Matthiase Schweighöfera utíká z pražského Rudolfina, které představuje obří banku. Právě se mu podařilo otevřít zdánlivě nedobytný sejf a v patách mu je police.

Díky kouzlu filmového střihu se z ulice 17. listopadu dostává na náplavku na Rašínově nábřeží, odkud odjíždí na kole Divadelní ulicí pod Národní třídou, až se dostane na Hradčany. Nakonec prchne na vagonu, který přejíždí vyšehradský železniční most.

Tahle akční sekvence je vrcholem nové akční komedie Armáda lupičů, která na Netflixu slouží jako prequel hororu Armáda mrtvých. Ve snímku, který komediální talent Schweighöfer pod dozorem Zacka Snydera i režíroval, se zombies objevují jen ve snových scénách.

Zato ale na obrazovce v menších rolích bezpečně poznáte třeba zpěvačku Tonyu Graves, stand-up komika Tigrana Hovakimyana nebo herce Lukáše Trana a Miroslava Pecháčka, jenž jako jeden z policistů přijde na to, že se v Rudolfinu kdosi „s*re do systémů“.

Praha ve filmu ale obstarala více lokací. Kongresové centrum v něm představuje sídlo Interpolu v Lyonu, noční holešovické ulice Berlín, náměstí Franze Kafky Paříž a Goethovo náměstí v Mariánských Lázních si dokonce zahrálo švýcarský Svatý Mořic.

Netflix skrze firmu Film United snímek v Česku točil loni na podzim a v zimě podle extrémně přísných proticovidových protokolů – ostatně například Disney ve stejnou dobu poslal domů štáb seriálu The Falcon and the Winter Soldier, který u nás také vznikal.

Když se tak podíváte na závěrečné titulky Armády lupičů, jde díky desítkám a desítkám jmen prakticky o český film. A to i proto, že jeho triky částečně vznikaly ve firmě UPP v pražských Vršovicích.

Česká stopa je také na snímku zdaleka to nejzajímavější, protože jde o poněkud rozvleklý a rozpadlý produkt, který si nikdy neobhájí svoji existenci, a tak se nepříliš pronikavým komentováním žánru akčních loupežných týmovek snaží zakrýt, že není moc rafinovaně napsaný.

Praha však díky němu dostala naprosto obří a bezprecedentní reklamu, protože film je momentálně nejsledovanějším titulem v devadesáti zemích, což by mohlo znamenat desítky milionů zhlédnutí. V Česku filmaři navíc utratili úctyhodných 370 milionů korun.

Krvavě rudé nebe (na Netflixu)
Skutečné napětí naopak ve svých nejsilnějších pasážích dokáže vyvolat jiný thriller Netflixu, jenž se u nás také loni točil, ale ve kterém tuzemské lokace pravděpodobně nepoznáte.

Akční horor Krvavě rudé nebe režiséra Petera Thorwartha se odehrává kilometry nad Atlantikem, přes nějž letí letadlo s několika nechtěnými pasažéry. Ti o sobě ale nevědí.

Let unese partička ekonomických teroristů, která zabije část posádky, netuší však, že na palubě je i upírka, jež se potřebuje dostat do New Yorku dříve, než vysvitne slunce, tudíž se jí odklánění letu nelíbí ještě víc než ostatním cestujícím.

Jasně, takhle to zní jako nechtěně humorné béčko, Krvavě rudé nebe si však nepotřebuje nic zvláštního dokazovat, když rozehraje extrémně brutální boj o to, kdo letadlo ovládne. Vězte, že taková jatka tady nebyla od letadlové scény v Bridesmaids.

Česká produkce Sirena Film pro snímek postavila velkou dekoraci letounu na pražském Zličíně, kde se točilo takřka šedesát dnů. Další lokace ve Smilkově, Koutech, Heřmaničkách, Arnoštovicích, Brně, Praze a na letišti Tuřany představují frankfurtské letiště a islandskou vojenskou leteckou základnu. Na snímku se podíleli i art director Jan Kalous nebo kostýmní návrhářka Terezie Dvořáková.

Kolo času (na Amazon Prime Video od 19. listopadu)
V osmidílném fantasy seriálu podle stejnojmenné knižní série Roberta Jordana hraje Rosamund Pike mocnou čarodějnici, která vede skupinu pěti mladých lidí, z nichž jeden možná – světe, div se – zachrání lidstvo od temnoty. Kolo času se v Česku začalo točit už v roce 2019, pak se ale kamery kvůli koronaviru zastavily. 

Letos je ale v Česku v plném proudu natáčení druhé řady, které potrvá až do března 2022. Pike tak v Praze už několik let žije, jak ostatně vtipně popisovala v show Jimmyho Kimmela. Z metropole dokonce přebírala Zlatý glóbus za roli ve filmu Jako v bavlnce.

Velkolepý fantasy seriál, který vzniká po celém Česku, je jedním z vůbec nejdražších projektů, které se u nás kdy točily. Za první sérii tu producenti utratili dvě miliardy korun, český štáb potom čítá přes pět set lidí, mezi nimiž je třeba i hlavní architekt Ondřej Nekvasil, který zajišťoval scénografii na filmech Snowpiercer nebo Underworld: Krvavé války. Češi u Kola času však vedou i kaskadéry nebo vytvářejí speciální efekty. Zahraničních členů štábu je pouze osmdesát.

Chlapec, kterému říkají Vánoce (na Netflixu od 24. listopadu)
Trikovou vánoční podívanou pro nejmenší slibuje pohádka Chlapec, kterému říkají Vánoce, v níž se malý kluk vydává na severní pól, aby našel ztraceného otce. A objevil kouzla. Podle ukázek u toho bude hodně elfů, digitálního sněhu a mluvících zvířat, filmaři ovšem využili i velmi reálné lokace po celém Česku.

Na jaře 2019 se točilo na Křivoklátě, v Dobříši, u Čertových hlav, skanzenu Řepora, Jevan, Lipníku, Zvánovického potoka, Želíz a na Barrandově. Hvězdné obsazení čítá hereckou legendu Maggie Smith, komičku Kristen Wiig, nebo oscarového Jima Broadbenta. Na Netflixu pohádku čekejte samozřejmě s dabingem.