skip to main content

Nevíte, kdo jste? Odjeďte do zahraničí

Hledáte se? Nejlepší lék je pobyt v zahraničí. 

I tak by mohla znít rada Hajo Adama z Riceovy univerzity. V jedné ze svých posledních studií zjistil, že lidé, kteří strávili nějaký čas v zahraničí, mají daleko jasněji v tom, kdo vlastně jsou. Respektive netráví tolik času „hledáním sebe sama“ jako ti, kteří jsou věrni svému domovu.

Reklama

Důvod? Jiná kultura, jiné podmínky a celkově jiné nastavení vám umožní pochopit, co chcete a co od ostatních (a od sebe) očekáváte. Někdy to totiž chce potkat lidi z úplně jiného prostředí, aby vám došlo, jaké jsou vaše priority, míní Adam.

Ve Francii vám třeba dojde, jak moc nesnášíte uspěchaný život doma, ve Španělsku můžete podlehnout kouzlu principu „mañana“, tedy „Bude to, ale až zítra“, sever vám zase může připomenout důležitost soužití s přírodou. Anebo to bude přesně naopak.

Reklama

Každopádně se ukazuje, že když máte o sobě jasno, jste sebevědomější, děláte lepší rozhodnutí, máte stabilnější vztahy, komunikujete jasněji, méně lžete a podvádíte, a jste dokonce lepšími pracovníkylídry.

Mimochodem, Adam také zjistil, že pobyt v zahraničí může nastartovat vaše kreativní myšlení. Jakmile totiž vypadnete z každodenního stereotypu, jste nuceni mít oči otevřené a všímáte si věcí, které byste normálně v rámci osobní psychohygieny vypouštěli.

I když dnešní radu není jednoduché aplikovat, je dobré vědět, že výjezd do zahraničí – ať už pracovní, studijní, nebo jen poznávací –, vám může v dlouhodobém horizontu zlepšit život. A to i když si z cest odvezete negativní zážitky. Tak na to myslete, až budete mít problém posoudit, kdo vlastně jste. 

Pracovali jste nebo pracujete v zahraničí? Podělte se o své zážitky na jakbytlepsi@forbes.cz nebo v naší facebookové skupině.

Reklama
Reklama