Americký miliardář Mark Cuban se pokouší o něco, co se zejména politikům z řad tamních demokratů v zemi nedaří už několik dekád – srazit astronomické náklady zdravotní péče. Cuban v lednu rozjel e-shop s léky, které nabízí za zlomek cen účtovaných klasickými lékárnami.

V nabídce už jich má stovky a na sociálních sítích denně sbírá nadšené ohlasy od zákazníků. Na enormní úspory při nákupech na e-shopu s názvem Cost Plus Drugs poukázala tento týden i studie publikovaná v Annals of Internal Medicine.

Výzkumníci v ní spočítali, že pokud by americký vládní program Medicare nakupoval léky na Cubanově e-shopu, ročně by uspořil téměř čtyři miliardy dolarů.

Miliardáři, proslavenému v Americe především skrze své dlouholeté účinkování v byznysové reality show Shark Tank, se povedlo srazit náklady eliminováním prostředníků mezi výrobci léků a pacienty. Díky svému jmění v hodnotě téměř pět miliard dolarů může nakupovat léčiva s množstevní slevou a deklaruje, že na platformě Cost Plus Drugs nehodlá vydělávat. 

Jejím sloganem je jednoduché heslo „žádní prostředníci, žádné hrátky s cenami, obrovské úspory“. A místo utrácení za marketing spoléhá na doporučení od zákazníků.

„Jakožto veřejně prospěšná společnost je naším posláním zlepšovat zdraví lidí. Vybudovali jsme vertikálně integrovaný dodavatelský řetězec, abychom transparentně účtovali standardní přirážku na každý lék, který prodáváme,“ stojí na stránkách e-shopu. Přirážka činí patnáct procent a veškeré příjmy z ní slouží podle Cubana k provozu firmy.

U některých položek se účtuje i servisní poplatek tři dolary, plus náklady na dopravu. Přesto jsou produkty v nabídce v průměru přibližně desetkrát levnější než v klasické lékárně. Jednu z nejvýraznějších „slev“ nabízí platforma u perorální chemoterapie Imatinib – jedna léčební kúra je k dispozici za necelých patnáct dolarů, zatímco jinde se podle stránek e-shopu prodává za zhruba 2,5 tisíce.

V tom byznysu je tolik peněz, že je těžké nebýt chamtivý.

Jak je možné, že jsou cenové rozdíly tak vysoké? Podle Cubana je za tím prostá chamtivost společností, které se v americkém prostředí označují zkratkou PBM (Pharmacy Benefit Managers). Takové firmy fungují jako prostředníci mezi zdravotními pojišťovnami, výrobci léků a lékárnami, za což inkasují vysoké provize.

Mohou si to dovolit i proto, že trojice největších – CVS Caremark, Express Scripts, a Optum Rx – ovládá přes osmdesát procent celého trhu. Cuban si kvůli e-shopu zřídil vlastní PBM, kterou chce mezi ně prorazit.

„Lidé se vždy ptají, proč to někdo neudělal už dřív? Realita je taková, že je tam tolik peněz, že je těžké nebýt chamtivý,“ prohlásil Cuban v podcastu veřejnoprávní stanice NPR. Američané totiž za léky na předpis platí mnohem více než obyvatelé jiných zemí.

Mnoho lidí utrácí každý měsíc šílené částky, jenom aby zůstali zdraví.

Tamní vláda totiž na rozdíl od zřejmě jakékoli jiné rozvinuté země nereguluje cenovou politiku farmaceutických firem. Výsledkem je, že se americký trh pro výše uvedené firmy stává dojnou krávou.

„Společnost jsme založili ve snaze rozvrátit farmaceutický průmysl a udělat maximum pro konec nenormálních cen léků. Mnoho lidí utrácí každý měsíc šílené částky, jenom aby zůstali zdraví,“ píše Cuban v dopise na svém e-shopu. A sklízí nadšené ohlasy.

Zejména na sociálních sítích Twitter a Reddit denně přibývají desítky vzkazů od vděčných pacientů, kterým platforma zjednodušila léčbu nebo jim pomohla z existenční krize, která se kvůli přemrštěným cenám léků a zdravotní péče neomezuje jen na nejchudší vrstvy americké společnosti.

K dnešnímu dni je na Cubanově e-shopu k dispozici přes tři sta různých léků na řadu běžných onemocnění, jako jsou například infekce, demence či cukrovka. Pokud si je chce zákazník objednat, lékař mu musí vypsat recept a zaslat ho společnosti Cost Plus Drugs elektronicky.

Do konce roku chce Cuban takto prodávat na tisíc různých léků. A chce je i sám vyrábět – společnost hodlá do konce tohoto roku dokončit stavbu vlastní továrny v Dallasu za jedenáct milionů dolarů.

Samotný e-shop však musí ještě překonat řadu překážek. Jeho největším problémem je momentálně nepříjímání žádné formy zdravotního pojištění. Pro mnoho pojištěných Američanů je tak stále výhodnější nakupovat v klasických lékárnách, kde je navíc nabídka léků mnohonásobně širší. Cost Plus Drugs například nenabízí inzulin, který v posledních dvou dekádách dramaticky podražil.

Ceny léčiv jsou v USA dlouhodobým problémem. Loňský průzkum Gallupova institutu ukázal, že v uplynulých třech měsících si osmnáct milionů Američanů nemohlo dovolit minimálně jeden z léků, který jim předepsal doktor. Také prezident Joe Biden v prosincovém projevu uvedl, že země musí s „nehorázně drahými“ léky na předpis něco udělat.