Rodinný byznys Jiřiny Nepalové a jejích synů Jiřího a Pavla má za sebou skvělý rok. Radost mají nejen z čísel, která produkuje jejich společnost Renomia, ale i z toho, že do podnikání dorůstá už i nejmladší generace Nepalových.

S obratem 3,2 miliardy korun celá skupina Renomia vyrostla o pětinu. Nepalovi tím potvrdili jednoznačnou pozici největšího českého a středoevropského pojišťovacího makléře i zájem dál růst na trzích střední a východní Evropy. To umožní i aktuální EBITDA, která dosáhne na šest set milionů korun. 

„V Česku je spousta příležitostí, skvělých firem a šikovných podnikatelů, mám radost, když vidím, jak se jim v podnikání daří,“ říká Jiří Nepala, jeden ze tří hlavních tvůrců úspěchu celé skupiny Renomia.

Potkáváte se s mnoha českými podnikateli. Jak jsou dnes podle vás na tom? 

Máme v portfoliu tisíce klientů a vidíme, že se jim daří. Byť samozřejmě vnímám aktuální těžkosti například podnikatelů v zemědělství a firem s energeticky náročným provozem a věřím, že se pro ně situace zase zlepší. 

V Česku je současně ohromné množství nových příležitostí a je tu spousta skvělých firem a šikovných podnikatelů, o kterých se třeba ani veřejně neví. Jsou na trhu řadu let nebo jde o nové firmy, které mají obrovský drive a daří se jim. Mám z toho vážně radost.

Když porovnáme dobu před deseti patnácti lety, vidím tu tolik vlastníků nebo manažerů, kteří chtějí, aby jejich firmy byly dlouhodobě úspěšné, aby byly kvalitní, aby se dobře staraly o lidi. 

A další věc, která se příliš neví, stále více českých firem úspěšně podniká na zahraničních trzích. 

Z čeho tedy pak pramení ta česká všeobecná naštvanost? 

Vždycky je to o tom, jak se díváte na svět. Víte, jak to je s tou sklenicí, buď ji vidíte jako poloprázdnou, nebo poloplnou.

Vidím svět pozitivně a možná to souvisí i s tím, že více cestujeme, že podnikáme i v jiných zemích než v Česku, a myslím si, že mnoha lidem to porovnání chybí. Pak nevidí, že se tady máme velmi dobře. Jen namátkou můžu zmínit bezpečnost, veřejnou dopravu, ale i zdravotnictví nebo školství. 

Vážně vás vůbec nic neštve?

Pořád je potřeba věci zlepšovat, to je ale jiná věc. A to jak v podnikání, tak všeobecně. Ale jsem přesvědčen, že bychom se měli dívat na svět pozitivně, a když se něco nedaří, snažit se to zlepšit nebo změnit. A na tom jako podnikatelé systematicky pracujeme. 

Působíte už ve třinácti zemích střední a východní Evropy s celkovým obratem téměř 3,2 miliardy. Chystáte další akvizice? 

Podnikání není nikdy ukončený proces a zrovna tak se díváme i na akvizice. Od počátku jsme rostli organicky z maličké firmičky do dnešní velikosti a je to sedmnáct let, co se objevila první příležitost vstoupit na zahraniční trh. 

Bylo pro nás efektivnější vstupovat do již etablovaných společností než zakládat v zahraničí nové firmy na zelené louce. Protože v našem oboru jsou zkušenosti a znalost místního prostředí nesmírně důležité. 

Takže vždy hledáte nějakou firmu, která vás zaujme?

Spíše je to hledání správných partnerů než firem. Ve většině zemí jsme jako spoluakcionáři. Preferujeme, aby dosavadní vlastníci s námi i dál podnikali, věnovali se rozvoji a poskytování nejlepších služeb. Samozřejmě analyzujeme podmínky na nových trzích a je pro nás důležité, zda se rozšíří naše portfolio služeb a klientů. A máme rádi rodinné firmy, jako jsme my. 

Do jakých nových oborů se pouštíte?

Nově máme například specializovaného makléře pro obnovitelné zdroje energie, rizika spojená s kybernetickou bezpečností, rozvojem umělé inteligence nebo risk managementem. A co se týče lokalit, chceme růst ve všech třinácti zemích, ve kterých působíme, například v Polsku, kde jsou stále zajímavé příležitosti.

A kromě střední a východní Evropy? Kam byste se rádi rozrostli? 

Nezmínil jsem, že od roku 2019 máme významného partnera, firmu Gallagher se sídlem v Chicagu, což je dneska v oboru třetí největší firma na světě. Mají v naší společnosti minoritní podíl (29 procent, pozn. redakce) a naše dohoda zní tak, že my nadále pokračujeme jako rodinná firma a rozvíjíme náš region, tedy střední a východní Evropu, a Gallagher jako globální firma je na dalších trzích. 

Jaké byly vaše poslední investice?

Na konci minulého roku jsme vstoupili do společnosti Steinmayr v Rakousku. Jde o rodinnou firmu, která se pojišťovnictvím zabývá padesát let. Pro nás se jedná o nesmírně důležitý krok. Tímhle partnerstvím vstoupila Renomia na rakouský trh, který je důležitý z pohledu středoevropského pojišťovacího trhu.

Skupinu Renomia stále řídí tři mozky – vaše matka Jiřina Nepalová a vy spolu s bratrem Pavlem. Bude to tak i dál?

Ono to tak vypadá, že jsme jen tři, ale těch mozků tam samozřejmě máme mnohem víc, máme skvělý tým.

Fungujete spolu více než třicet let, pořád vás to baví? 

Rozhodně. Baví nás to jako rodinu a baví nás spolu pracovat. Máme společné dlouhodobé plány, firma má ale samozřejmě standardní manažerskou strukturu. Co mě moc těší, je fakt, že se nedávno začal do dění ve firmě více zapojovat můj synovec Tomáš. 

Takže další generace? 

Přesně tak. Budeme moc rádi, když ho to bude bavit a když se k nám jednou přidá. Teď studuje v Americe a od loňského roku je členem dozorčí rady. 

Jak velké portfolio pojistného nyní máte? 

Jsme na čísle 22 miliard korun spravovaného pojistného za celou skupinu. Největší část tvoří pojištění firem, tedy majetku, přerušení provozu, odpovědnosti, technologií, vozidel a podobně.

To je výrazně víc, než jste měli, že?

Ano, jako skupina jsme v loňském roce vyrostli o dvacet procent. Aktuální tržby dosáhly 3,2 miliardy, EBITDA odhadem šesti set milionů korun. 

Co s nimi uděláte? 

Stejně jako doposud investujeme zisk do dalšího rozvoje, tedy rozšiřování týmu a zázemí, nových služeb pro naše klienty, digitalizace, AI a dalších akvizic. Ale také do rozvoje retailových služeb včetně e-commerce.