skip to main content
Jak být lepší

Nikoho nesuďte a stále se učte. Těchto pět věcí potřebujete, abyste se v kariéře posunuli

Během současných slunečných dnů je podzim to poslední, na co chceme myslet. Ale jeho příchod je neodvratný, stejně jako obavy, že bude ekonomicky složitý. Letošní rok je plný zvratů a málokdo si mohl užít svou komfortní zónu.

Přestože zažíváte situace, které byste si ještě během ledna nedokázali ani s nejbujnější fantazií představit, se potřebujete zas a znovu inovovat. Jenom tak můžete překonat těžkosti, které na každého z nás číhají.

Možná jste si díky nečekaným zkušenostem uvědomili, že ve své profesi stagnujete. Na první pohled se to jeví jako paradox – strašák krize by nás spíš měl nutit držet se zavedených pořádků a příliš neriskovat. Karanténa ale leckomu dala možnost zastavit se a vnímat své potřeby a přání.

Co tedy s tím, když jste zjistili, že jste ve své pracovní pozici ustrnuli na mrtvém bodě? Zde je pět způsobů, jak z toho ven.

Nikoho nesuďte, sebe především

Úspěch milují všichni, je to totiž jednoduché. Když se nám daří, získáváme nejen zdroje, ale i pozornost a přijetí. Nejzajímavější životní lekce však ukrývá prohra, která nemilosrdně odhaluje, na čem ještě potřebujeme zapracovat, a zároveň nás učí pokoře. Proto nikdy nesuďte ty, kteří vám připadají méně prosperující.

Pokud jste se sami ocitli na obrazně řečeno méně slunečné straně ulice, přijměte situaci takovou, jaká je. Píše se to snáz, než provádí, obzvlášť pokud jste byli navyklí na určité postavení a platové ohodnocení. Nemá smysl se ale na sebe zlobit, že vás současná pozice přestala těšit a slouží vám jen k vydělávání peněz, nikoliv k seberealizaci.

Buďte věčným studentem

Reklama

Jednou z odpovědí na otázku, jak být lepší, je stále se učit novému. Což neznamená, že se považujete na nejchytřejšího a nejzkušenějšího člověka v místnosti. Učit se neznamená jen osvojit si nový jazyk nebo se stát mistrem v programování. Tento proces zahrnuje neustálou zvědavost a chuť konfrontovat se i s názory, které vám nejsou blízké.

Jak podle vás vypadá úspěch?

Je možné, že když jste na své pozici začínali pracovat, představovali jste si dosažení svých cílů způsobem, který se nyní proměnil. Jak zrajeme, naše hodnoty se přirozeně mění a přetváří. Dřív jste třeba bažili po funkci, nyní však prahnete po času s rodinou. Je důležité tento svůj vývoj vnímat a reflektovat.

Pevný deadline

Rozdíl mezi sny a jejich realizací leží v časovém závazku. V případě, že si řeknete „do konce roku chci najít více smysluplnosti v tom, co dělám“, máte před sebou jasný horizont. Bez něj budete jako všichni ti, kteří rádi hovoří o tom, co by se a jak mělo udělat, ale nikdy to nezrealizují.

Řekněte si o zpětnou vazbu

Na to, co děláte, potřebujete názor někoho dalšího. Pomůže vám, abyste se podívali na svou práci cizíma očima, což může být zpočátku nepříjemné, ale je to nezbytné. O feedback požádejte kolegu či kolegyni, o kterých víte, že jsou upřímní, ale zároveň konstruktivní.