Nejvyšší čas vyrazit v posledních slunečných dnech babího léta na procházku, třeba podzimním městem, a při té příležitosti si opatřit dostatek knížek, které vám budou dělat společnost, až slunce vystřídá mlha, déšť, sychravo, zkrátka nefalšované podzimní počasí.

Přinášíme vám několik novinek i osvědčenou klasiku, která bude vaší knihovně slušet. 

Michael Třeštík: Hodně jsem nikde

Albatrosmedia, 269 Kč

Architekt, malíř, sběratel, pábitel a taky manžel režisérky Heleny Třeštíkové se dělí se čtenáři o spoustu svůj malých životních proher i vítězství. Vypráví o dobách dávných i těch docela nedávných, a když popisuje své životní eskapády, nechybí mu pověstný nadhled, se kterým glosuje veselé i složité události. Protože, jak podotýká, život není jen o lukrativních nabídkách a pozvánkách na rauty. Život je také o odmítnutích.

Miroslav Topinka: Vedle mne jste všichni jenom básníci: Zlomky a skici k Jeanu Arthurovi Rimbaudovi

Revolver Revue, 249 Kč

Životopis francouzského prokletého básníka v druhém rozšířeném vydání získal titul Nejkrásnější česká kniha roku 2020 v kategorii krásná literatura. Nejen, že se velmi dobře čte a překvapí nepříliš známými skutečnostmi z umělcova života, ale knihovnu zároveň ozdobí. Co víc si přát. 

Jaroslav Rudiš: Winterbergova poslední cesta

Labyrint, 356 Kč

Kdo propadl kouzlu Rudišovy poetiky, má se na co těšit. Temné téma, tajemný příběh. Jan Kraus, Čech původem z Vimperku, se v Berlíně stará o umírající. Jedním z nich je i rodák z Liberce Wenzel Winterberg, stejně starý jako Československá republika.

Nikdy nestudoval, pracoval jako tramvaják, ale o historii ví hodně. Jednoho dne Krause požádá, aby s ním vyrazil na poslední cestu střední Evropou. Společně se vydají vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého bedekru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913.

Putují po stopách Winterbergovy dávné lásky Lenky, která se ztratila na začátku poslední války. Čas jako dělaný pro to, aby ožily dávno zapomenuté příběhy.

Julian Fellowes: Belgravia

Jota, 358 Kč

Máte rádi Panství Downton? Začtěte se do knižní předlohy dalšího seriálu od stejného tvůrce. Archetypální zápletka původu, který rozděluje, a lásky, co spojuje, zasazená do světa britské aristokracie 19. století, se pořád dobře čte.

I díky tomu, že autor přepych panského života vykreslil do posledního detailu vévodkyniných šatů a účesu stejně jako neurvalost hráčských doupat a přístavních krčem. A dostanete tři v jednom – historický román, vztahové drama a detektivní thriller.

Ottessa Moshfegh: Můj odpočinkový rok

Mladá fronta, 269 Kč

Novinka, který vychází 25. října, se vrací do New Yorku roku 2000. Šestadvacetiletá vypravěčka černočerného románu je krásná, pracuje v galerii, má tučné dědictví a byt na Manhattanu. V jejím zdánlivě bezchybném životě je ale nedávná smrt rodičů, sadomasochistické přátelství s Revou a destruktivní vztah s přítelem.

Nechává si předepisovat léky od nejhorší psychiatričky všech dob a usilovně pracuje na své roční „hibernaci“. Jenže čas nezadržitelně spěje k událostem 11. září.

Arthur Conan Doyle: Dobrodružství Sherlocka Holmese

Edice knihy Omega, 279 Kč

Jestli se ztrácíte v nabídce detektivek, dejte si klasiku a nešlápnete vedle. Vydejte se v čase do viktoriánského Londýna v díle, které poprvé vyšlo roku 1892 a stalo se první a nejlepší sbírkou povídek o legendárním detektivovi.

Obsahuje i některé z autorových nejoblíbenějších příběhů – Strakatý pás, Liga zrzavých, Pět pomerančových jadérek nebo Skandál v Čechách, v němž génia vydírá jeho někdejší milenka a Holmes změří své síly s jedinou ženou, která se kdy těšila jeho nepokrytému obdivu.

Britt Bennett: Polovina tebe

Ikar, 303 Kč

Jsou dvojčata podobná jako vejce vejci. Poté, co vyrostou v malé černošské komunitě a v šestnácti letech se rozhodnou pro útěk, se začnou jejich životy lišit – rodina, společnost, v níž se pohybují, a dokonce i jejich rasová identita jsou jiné.

O mnoho let později jedna ze sester žije se svou dcerou ve stejném městečku, ze kterého se před lety pokusila uniknout. Ta druhá se usadí ve světě bílých a její manžel o její minulosti neví zhola nic. Přestože sestry dělí mnoho kilometrů a lží, jejich osudy zůstávají propletené. Dobrý základ pro příběh, který se skvěle čte.