Po odchodu čínského Huawei zbyly v nejvyšší kategorii smartphonů už v podstatě jen dvě značky, Apple a Samsung. Korejská firma představila svou letošní vlajkovou loď právě dnes a je to událost první třídy. Tolik novinek se v jednom přístroji jen tak nevidí – aby ne, když se v ní spojilo to nejlepší ze dvou oblíbených špičkových modelových řad…

Až donedávna nebylo úplně jasné, jaký Samsung je vlastně nejlepší – o nejvyšší příčku v nabídce se poněkud bratrovražedně přetahovaly modely Galaxy S a Note. První řada – říkejme jí stylová – nabízela skvělé fotoaparáty a sexy design, druhá, spíše manažerská, zase bezkonkurenční výkon a funkce, které z telefonu dělaly špičkový pracovní nástroj.

Loni ovšem Samsung celou sérii Note „zařízl“ a výsledkem je kombinace obou řad – nová Galaxy S22 Ultra, která se představuje právě dnes. Je telefon, za jehož základní verzi zaplatíme vcelku astronomickou částku 32 tisíc korun, opravdu tím nejlepším z mobilního světa?

Design: seriózní retro

Už na první pohled je jasné, že se nová Ultra chce lišit od ostatních Samsungů ale i iPhonů a dalších konkurentů nejvyšší kategorie. V době, kdy se smartphony čím dál víc zakulacují, vsadili designéři na odvážný design s výraznými hranami a úplně plochou horní i dolní stranou – tohle pojetí navazuje mnohem více na starší Note než na řadu S.

Je to trochu retro, ale zároveň to v dnešní uniformované nabídce působí příjemně svěže a originálně. A pokud by někomu ty hranaté tvary připadaly zbytečně přísné, lze onen „seriózní“ dojem trochu odlehčit jinou než černou variantou – zejména vínová vypadá tak dobře, že se ji člověku skoro nechce balit do nějakého obalu.

To ale stejně většina majitelů pravděpodobně udělá – riziko, že si takhle drahý přístroj poškrábete, nebo dokonce rozbijete, je hodně nepříjemné. A navíc k pořízení obalu vybízejí i vystouplé objektivy fotoaparátu na zadní straně, jako by výrobci od začátku s nějakým pouzdrem počítali.

Už starší modely s označením Ultra měly výborné displeje, ale novinka se po téhle stránce opravdu překonává. Panel s úhlopříčkou 6,8 palce (17,2 cm) zabírá prakticky celou přední stranu, na bocích je protažený do okrajů a rámeček kolem něj je prakticky neviditelný. Ačkoli je prakticky stejně velký jako u předchozí generace, hranaté provedení bez zaoblených rohů obraz opticky až překvapivě zvětšuje.

Oproti předchůdcům se zrychlila obnovovací frekvence displeje na 120 Hz a je to znát, především u rychlých scén ve filmech nebo při hraní.

Fotoaparát aneb to tu ještě nebylo

Kvalita fotoaparátu je dnes jedním z hlavních kritérií, podle kterých si člověk telefon vybírá – a klidně napíšu hned zkraje, že S22 Ultra v tomhle ohledu vytře zrak i cynickému recenzentovi, který už viděl leccos a na fotografické schopnosti telefonů se pořád dívá trochu skrz prsty. Protože něco podobného se opravdu jen tak nevidí – a týká se to zejména optiky.

Nejnovější Samsung určitě není první fotoaparát s desetinásobným optickým zoomem, jenže dosavadní pokusy o ultrazoom v telefonech nebyly zrovna přesvědčivé – rozostřené a zašuměné snímky vedle fotografií ze skutečných teleobjektivů neobstály. Ovšem tady vypadají jako z regulérního fotoaparátu, což je při ohniskové vzdálenosti odpovídající 230 mm vskutku úctyhodné.

Ostatně podívejte se sami, věžáky na Pankráci jsou od místa, kde jsem následující snímky pořídl, vzdušnou čarou asi tři kilometry.

A pokud teleobjektiv nepotřebujete, vypadají velmi dobře i běžné snímky, včetně záběrů z ultraširokého modulu s ohniskem pouhých 13 mm. Základní rozlišení fotografií dosahuje cca 8 megapixelů, což samozřejmě žádné rekordy nepřekoná, ale na běžné použití to bohatě stačí – a kdo by chtěl tisknout na velký formát, může zapnout režim s dechberoucí hodnotou 108 MPix, byť tady musíme počítat s jistým kouzlením umělé inteligence.

Samozřejmostí je bohatá nabídka pokročilých funkcí včetně RAW režimu nebo manuálního ostření, při kterém se zaostřená oblast obarví do zelena. Při nočním fotografování nebo natáčení (při kterém si Ultra vede rovněž výtečně) je to občas k nezaplacení.

Ke skvělému obrazu patří i dobrý zvuk – a Ultra překvapí i v téhle oblasti. Jde možná o vůbec první telefon, k němuž člověk v nouzi nepotřebuje žádný reproduktor – pokoj střední velikosti dokáže Samsung nazvučit zcela bez problémů. Samozřejmě to není úplné hi-fi, ale u běžných nahrávek ze Spotify nebo YouTube jsou bez problémů slyšet i basy a zvuk ani není nutné vytahovat na plnou hlasitost, což je dobře, protože při ní nevyhnutelně dochází ke zkreslení.

Dotykové pero S Pen, výkon, baterie

Nejvýraznějším dědictvím řady Note je S Pen neboli ovládací dotykové pero, mezi smartphony velká rarita. Lze ho používat k ovládání místo prstu, ale také jako skutečné pero k psaní poznámek, zpráv a vůbec textů všeho druhu, případně ke kreslení. Kreslicí program je vcelku šikovný a občas může zahnat nudu třeba na nezáživném jednání, někdy se může hodit i ruční psaní poznámek.

Ovšem softwarovou klávesnici S Pen rozhodně nenahradí – telefon je sice vybaven jednoduchým programem pro rozpoznávání rukopisu a jeho převádění na text, ale moc přesné to není a většina lidí toho asi po kratším čase nechá.

Co se hardwarového výkonu týče, patří telefon jednoznačně do nejužší světové špičky – procesor, operační paměť, úložný prostor, to všechno je impozantní. V praxi se to projeví hlavně při (bleskurychlém) otevírání aplikací včetně těch náročnějších (třeba kancelářských), při přepínání mezi nimi nebo při hraní her. Je pravda, že si nové telefony v téhle oblasti vedou dobře obecně a případné problémy se poznají až za čas, když se operační systém trochu zanese, ale parametry S22 Ultra napovídají, že to nebude její případ.

Důležitá otázka ovšem je, jaký vliv bude mít vysoký výkon na spotřebu baterie. Samsung inzeruje výdrž přesahující celý den na jedno nabití, což je krásné, ovšem v praxi to po téhle rychlorecenzi nelze potvrdit – během tří hodin testování kapacita klesla o třicet procent, což není úplně málo a uvedené výdrži to neodpovídá. Počkejte si ale raději na nějaké pořádné zátěžové testy.

Chcete-li spotřebu snížit, doporučujeme primárně přepnout displej na nižší rozlišení Full-HD, v praxi se to skoro nepozná a vliv na baterii to má slušný. Navíc dobíjení pomocí originálního kabelu ze základního balení je velmi rychlé – za deset minut získáte zpět více než dvacet procent kapacity. V balení ovšem najdeme jen kabel s konektory USB-C na obou stranách, nikoli síťovou nabíječku – za tu je nutno připlatit. Podle výrobců jde o ekologický krok, což ponechme bez komentáře.

Stojí to za ty peníze?

Za základní verzi S22 Ultra s 8 GB RAM a 128 GB úložného prostoru dáme zmíněných 32 tisíc korun, nejvyšší varianta (12 GB RAM a 512 GB pro data) stojí 37 tisíc. To je opravdu hodně a je otázka, jestli se to přes všechny zmíněné výhody vyplatí.

Na druhou stranu je těch předností opravdu hodně – dost možná nejlepší fotoaparát v telefonním světě, skvělý displej, bezkonkurenční výkon a v neposlední řadě už i dobře vyladěný ekosystém Samsung, který se začíná přibližovat tolik vychvalovanému prostředí Applu. Pokud člověk nemusí šetřit a chce si udělat radost, dopřeje mu ji nová Ultra plnými doušky.