skip to main content
Koronavirus

Nový ministr zdravotnictví: Stanovisko EMA je ve věci Sputniku V rozhodující

1 minuta čtení

Nově jmenovaný ministr zdravotnictví a dosavadní ředitel Vinohradské nemocnice Petr Arenberger se na dnešní tiskové konferenci pokusil vyvrátit spekulace o možném smířlivějším přístupu k ruské vakcíně Sputnik V. Na prvním místě je podle něj především ochrana zdraví pacientů.

Reklama

„Je potřeba sem dostat především vakcíny, které jsou registrované. Je to samozřejmě komfortní pro stát, protože jsou to vakcíny garantované Evropskou unií,“ reagoval na dotaz novinářů a odkázal na svou patnáctiletou praxi v klinickém zkoušení léků.

„Máme spousty informací z dřívějška, kdy se na to nehledělo, jaké byly s novými léky a léčebnými prostředky problémy. Na druhou stranu, když bude jakákoli příležitost například v rámci klinického zkoušení léků, což je standardní postup, který je respektován evropskými úřady, tak se o to určitě budeme zajímat,“ dodal.

Reklama

Jeho stanovisko potvrdil také premiér Andrej Babiš. Stát podle něj ze zákona nemůže nakupovat jiné vakcíny než ty, které nakupoval dosud. Odmítl také, že by s ruskou vakcínou souviselo odvolání dosavadního ministra Jana Blatného.

„Chci zdůraznit, že to není o Sputniku. Mluvil o tom pan prezident, jsou o tom různé teorie. Sputnik je předmětem rozhodování EMA a budeme čekat na rozhodnutí EMA,“ řekl premiér Andrej Babiš.

Reklama
Reklama