Martin Brna jezdil v mládí na skejtu a právě tehdy si zamiloval tenisky. Ačkoli ho design a funkčnost bot zajímat nepřestaly, šel studovat stavařinu, které se taky 11 let věnoval. Dělal rozpočty staveb a u toho si kreslil svoje návrhy tenisek, které by chtěl nosit.

Před dvěma lety dostal od své přítelkyně dárek ve formě čtyřdenního workshopu výroby tenisek a – změnil se mu život. Najednou znal teorii i základy výroby a vrhl se do vlastní tvorby a značky.

„Na základce mě pohltil svět skateboardingu. Tam boty hrají zásadní roli. Bavily mě jejich super vychytávky, jako je gumová špička, schované tkaničky proti odření, bubliny v patě nebo gely pohlcující nárazy,“ vzpomíná Brna.

„V té době jsem začal i s prvními skicami tenisek. Mám je doteď u sebe. Je legrační, co jsem v té době vymýšlel za šílené designy. Přesto by mě nikdy nenapadlo, že budu někdy navrhovat nebo vyrábět boty. Já o tom jen snil.“

Fázi snění ale ukončil přelomový workshop, na kterém si Brna ujasnil všechny základy výroby a zjistil, že tohle celý život hledal. „Ještě před workshopem jsem se díval na YouTube, jak taková teniska vzniká, a zkoušel si to na koupených botách, které jsem rozřezával a sešíval.“

Obstaral si šicí stroj, podrážky, různě barevné kůže, lepidla, nitě a potřebné nářadí. Půl roku denně zkoušel vyrobit dokonalou tenisku. Vznikly asi dvanáctery, než byly jedny konečně nositelné.

Své úplně první tenisky věnoval bratrovi, ty druhé si u něj objednal Přemek Forejt, kterému se ozval na Instagramu s nabídkou, že mu pomůže odvézt pár ingrediencí autem z Olomouce do Prahy, kde Forejt točil první díl MasterChefa.

Po půl roce ho za to šéfkuchař pozval na pivo, a když Forejt zjistil, co Brna dělá, pro vlastní sofistikované tenisky se nadchl a hned si u něj jeden pár objednal. Když je pak na svém Instagramu sdílel, Brnově značce Unbroken Addiction obratem naskočil počet sledujících o dva tisíce a začaly se hrnout objednávky.

„Někdo známý vás označí na fotce a pak se to šíří opravdu rychle. Je to super pro prezentování a budování značek. Po Přemkovi se přidali DJ Roxtara a jeho Adolfeen, pak jsem oslovil Yemiho a už to jelo,“ popisuje designér svůj rychlý nástup na scénu.

Studio a dílnu má ve svém olomouckém bytě a za rok existence své značky v něm vyrobil 11 zakázkových párů. Výroba jedinečných tenisek, které nemá nikdo jiný, zabere kolem 50 hodin ruční práce, ze které pak člověka hrozně bolí za krkem.

„K výrobě je potřeba velká fyzická síla, kdy se kůže tahá ručně a napíná na kopyto,“ vysvětluje Brna. „Taky je pořádně těžké vymyslet postup krok za krokem, jak botu vyrobit, kdy přijde první část prošívání, jaké jsou vrstvy, pak lepení a zase prošívání… Člověk u toho sedí pořád v předklonu. Každá bota je výzva a výsledek, kdy dostanete z placaté kůže trojrozměrný objekt, mi udělá vždycky obrovskou radost.“

Návrhy kreslí na tabletu, materiál kupuje v otrokovické firmě, tkaničky v obuvnictví. Podešve je v Česku těžké sehnat, tak si je nechává posílat z Portugalska. Právě špatná dostupnost kvalitních materiálů Brnu dovedla ke spojení s Václavem Staňkem z Vasek.

Nakonec si tihle dva mladíci sedli natolik, že Martin odešel ze stavařiny a stal se hlavním designérem Vasek. K tomu šije své tenisky. „Ruční výroba, kterou dělám celou sám, je časově tak náročná, že bych se jen s ní neuživil. A ve více lidech tenhle prémiový brand dělat nechci,“ konstatuje Brna.

„Od každé zakázky existuje jen jediný pár, a proto to chci mít pouze ve svých rukách. Kdo o ně bude stát, měsíc určitě vydrží. Navíc sedět ve Zlíně, kde to všechno historicky začalo, je prostě sen.“

Kromě rozšiřování dalších typů a modelů tenisek u své značky má Brna právě velké plány i se zlínským brandem. Chce navázat spolupráce s firmami a umělci, dělat minimalistické boty s odvážným designem ve střihu i barvách a zkoušet nové eko a veganské materiály.

„Je fajn vidět, že lidem už není jedno, kde boty vznikají, a kupují lokální produkty. Vašek Staněk mi dává volnou ruku, je super, plný elánu a nemá rád slovo nejde. Těším se, co všechno nám budoucnost přinese,“ hledí dopředu designér, kterému život proměnil dárek od přítelkyně.