Je to skoro rok, kdy se multidisciplinární umělec, producent a choreograf Yemi A.D. dozvěděl, že se velmi pravděpodobně podívá do vesmíru, kde na palubě lodi Starship obkrouží Měsíc. Na konferenci magazínu Forbes Lepší Česko popisoval, co mu pomohlo uspět proti milionu dalších zájemců.

Výběrové řízení trvalo dva roky a mělo několik kol. Na jeho konci se jednačtyřicetiletý Čech dozvěděl, že je mezi osmi těmi, kdo by se v následujících letech měli stát součástí jedinečného projektu dearMoon, za kterým stojí japonský miliardář Júsaku Maezawa.

Právě on bude financovat let osmi šťastlivců kosmickou lodí SpaceX Elona Muska, kterým na záda dýchají dva náhradníci.

Raketa, která je má vynést do vesmíru, v dubnu absolvovala první test. Ten ale skončil explozí celé soustavy už po čtyřech minutách od startu. Jak tohle Yemi A.D. vnímal?

“Je to jedna z nejčastějších otázek, které od té doby dostávám. Mně to nevyděsilo, ale určitě bych byl radši, kdyby se povedl celý let na orbit včetně obkroužení Země. To už by se při druhém testu mohlo podařit,” řekl umělec na podiu Císařských lázní v Karlových Varech.

Zároveň zdůraznil, že je potřeba si uvědomit, že testování rakety je na samém začátku. “Jde to loď, která má přes sto deset metrů na výšku a trup o šířce devět metrů. Má třicet tři motorů a každý motor je velký jako auto. Nikdy nic takového nebylo vyzkoušené. Poprvé takto byla zatěžkaná i startovací rampa,” vysvětloval Yemi.

Samotný fakt, že odpal proběhl v pořádku a že se raketu s lodí podařilo dostat přes třiatřicet kilometrů vysoko, považuje v případě vůbec jejího prvního testu za úspěch. “Exploze nebyla náhodná. Když se objevily komplikace, v kontrolním středisku se rozhodli pro explozi, aby se zabránilo tomu, že se raketa dostane nad civilní zónu,” dodal.

Než se raketa vydá do vesmíru na svoji hlavní misi, bude tomu předcházet minimálně další čtyři až pět testů. Odhad, kdy by mohlo dojít na start s posádkou, se proto pohybuje kolem tří let. Yemi se ale připravuje už teď. Do doby, než bude jasné datum odletu, pouze individuálně.

“Jednak se setkávám s dalšími astronauty, protože kdo jiný by vám měl říct o vesmíru víc, než lidé, kteří tam byli. Potom jsem uzavřel spolupráci s longevity klinikou v Česku, kde jsem se začal dívat do své DNA, což mi může pomoci s dopadem radiace, protože jak každý máme jiné DNA, radiace na nás působí trošku jinak,” popisoval Yemi A.D..

A zmínil i spolupráci s vědkyní Barbarou Paldus, s níž konzultuje různé formy doplňků stravy s cílem zpomalit stárnutí.

Zásadní je totiž zůstat zdravý. Ve chvíli, kdy by pravidelné testy před odletem odhalily nestandardní údaje, na řadu nemilosrdně přichází jeden ze dvou čekajících náhradníků. A přijít o tak zásadní životní zážitek by byla obrovská škoda. Obzvlášť poté, co Yemi A.D. prošel dlouhým a komplikovaným výběrovým řízením, kdy vedle sebe reprezentoval národ s pouhými deseti miliony obyvatel.

Velká jména

Před konferencí se bavíme s největšími mozky Česka, politickou elitou i nejúspěšnějšími byznysmeny v zemi. Sami sepsali inspirativní texty s konkrétními radami, jak nakopnout Česko.

Najdete mezi nimi třeba texty šéfredaktora Forbesu Petra Šimůnka, investora a filantropa Martin Romana, ekonomického poradce prezidenta Davida Marka, developera Dušana Kunovského, majitelky firmy Petrof Zuzany Ceralové Petrofové, ministra dopravy Martina Kupky, miliardáře Zbyňka Frolíka, mecenáše Nadace Neuron Jaroslava Řasy, miliardáře Michala Strnada, bývalého ředitele České pojišťovny Pavla Řeháka nebo třeba místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.

“Často chodím v Americe na konkurzy a přijímací řízení, kde jsou lidé z celého světa. To, že jste v takové situaci z Česka vám většinou nepomůže, protože česká značka v zahraničí není dobrá. Je nás tady málo a není tu žádný obchodní zájem,” přiznal Yemi A.D.

„Většinou, když se bavíte s nějakou velkou televizí, tak i když sečtete celý náš region a ještě do toho přihodíte Bulharsko, stejně je to pod jejich rozlišovací schopnost v tom, co se tady dokáže prodat. Když pak jde na řadu Brazilec nebo Ind a má za sebou kupní sílu stovek milionů lidí, je to něco, co mu pomáhá,” doplňuje.

Proto doporučuje být v podobných situacích, jako bylo výběrové řízení do projektu dearMoon, maximálně kreativní. “Musíte se dobře připravit, musíte chápat kulturní dimenzi toho, s kým mluvíte. Tady byl přijímací rozhovor s japonskou stranou. Bylo by proto naivní si myslet, že to bude fungovat stejně, jako by pohovor probíhal v Americe. A důležité je nebát se toho, i když to vypadá dechberoucí,” radí.

Za další důležitou věc považuje to, být obklopený lidmi, kteří ve vás věří. Yemi v Karlových Varech připustil, že by se do vesmírného projektu nejspíš nikdy nepřihlásil, kdybych nebyl součástí třídy v americké škole. “Měl jsem tam spolužáky, kteří když se o té možnosti dozvěděli, tak říkali: Jasně, do toho jdi. Ty na to máš,” vzpomíná.

“Díky tomu, že ve mě viděli, že to můžu zvládnout, jsem se odvážil to udělat. Myslím, že tohle si dopřáváme málokdy. Vůči našim dětem, vůči naši mladým lidem. V Česku spíš převažuje přístup, třeba i z dobrého srdce, kdy radši řekneme – běž dělat něco jednoduššího. Jsou mezi námi skvělí lidé, ale ambici jim často naplnilo mezinárodní prostředí a ne to české. A to je škoda,” upozornil Yemi A.D.