Další kostka do pandemické mozaiky ve smyslu „co je státní, to funguje špatně“. Premiér Babiš sliboval, že 11. dubna začne fungovat velkokapacitní očkovací centrum v pražském O2 universu, které tu chystá Ústřední vojenská nemocnice, a denně by mělo naočkovat až deset tisíc lidí. Jenže jeho otevření se teď odkládá.
Ač se spekuluje o novém termínu na začátku května, mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek konstatoval, že to dnes nikdo nedokáže potvrdit, protože to prostě neví.
Budova jako taková podle generální ředitele společnosti Bestsport a šéfa O2 universa Roberta Schaffera připravená je. A i když Ústřední vojenská nemocnice na projektu usilovně pracuje, dnes personál plánovaného centra dostal následující zprávu: „S lítostí vám oznamuji, že vzhledem k nedostatečnému množství vakcinační látky nedojde k otevření vakcinačního centra O2 universum veřejnosti 11. dubna.“
Očkovací zařízení se tak podle všeho otevře až ve chvíli, kdy pro něj stát zajistí dostatečný počet vakcín.
Pražský magistrát se mezitím rozhodl nečekat, zda se naplní státní sliby, a zřídil vlastní velkokapacitní očkovací místo v Kongresovém centru. Nyní se testuje a v úterý po Velikonocích by mělo být spuštěné naostro.
Zdejší pracovníci jsou připraveni očkovat až pět set lidí denně. Ani zde ale není jasné, jestli budou mít čím očkovat. „Primátor Hřib dlouhodobě upozorňuje, že ve skladech leží několik desítek tisíc vakcín, které stát nerozdělil. Chceme být připraveni, abychom mohli, jakmile to bude možné, očkovat co nejvíc lidí,“ uvádí Vít Hofman, mluvčí pražského magistrátu.
Vládní politici původně o dubnu mluvili jako o přelomovém měsíci, kdy se v Česku začne konečně naplno očkovat a kdy se země vydá na cestu ven z krize. Jenže slibované tempo zřejmě stát dodržet nedokáže.
Podle ministerstva zdravotnictví by se mělo v dubnu dostat do České republiky 1,7 milionu dávek vakcín. „V případě některých očkovacích látek se jedná o předběžné přísliby, a tedy nelze hovořit o stoprocentní jistotě, že opravdu přesně toto množství bude dodáno. Objemy dodávek se můžou drobně lišit,“ doplňuje mluvčí ministerstva Barbora Peterová.
Kraje už ale hovoří o tom, že v dubnu dorazí méně vakcín, než se původně plánovalo. „Předpokládali jsme, že dostaneme sto čtyřicet až sto padesát tisíc dávek, ale bude to asi o padesát tisíc dávek míň,“ říká například Dan Lechmann, mluvčí Královéhradeckého kraje, kde jsou schopni naočkovat za měsíc 162 tisíc lidí.
Podle jeho slov zatím přicházejí vakcíny plynule a do konce března měl kraj k dispozici 100 885 dávek. I přes dubnový výpadek kraj počítá s tím, že by měl do léta naočkovat 350 tisíc z 550 tisíc zdejších obyvatel, tedy více než polovinu. V kraji funguje jedenáct očkovacích míst včetně jednoho velkého očkovacího centra v Rychnově nad Kněžnou s kapacitou dvanáct tisíc očkovaných měsíčně. Očkovat navíc přislíbily podle Lechmanna i více než dvě stovky praktických lékařů.
„Vzhledem k tomu, že stát nebyl schopen zajistit distribuci vakcín praktickým lékařům, nechceme si jenom stěžovat a čekat, a proto jsme zajistili rozvoz prostřednictvím společnosti zdravotnického holdingu. V tomto týdnu jsme mezi praktické lékaře rozvezli tři tisíce vakcín Moderna a AstraZeneca,“ říká hejtman Martin Červíček.
Od tohoto týdne podle něj v regionu očkuje kolem 130 praktických lékařů, ovšem kvůli nedostatku vakcín jen malým objemem dávek. „Pro všechny zájemce, kteří mohou být registrováni, bychom potřebovali minimálně dvojnásobek,“ vysvětluje hejtman.
Ani v Moravskoslezském kraji nejsou očkovací místa využitá naplno, i když počet podaných vakcín pozvolna narůstá. Tento týden dostal kraj o tři tisíce dávek víc než ten předešlý a o osm tisíc víc než týden předtím. V týdnu po Velikonocích by měl dostat celkově 30 400 dávek. Kromě vakcíny Pfizer BioNTech má přijít ještě osm tisíc dávek Moderny a k dispozici je i deset a půl tisíce dávek AstraZeneca pro ordinace praktických lékařů.
„Co dostaneme, to naočkujeme, na začátku týdne jsme naočkovali 93 procent dodaných dávek,“ říká Nikola Birklenová z úřadu hejtmana Moravskoslezského kraje. Počet oočkovaných kolísá podle dnů. O víkendu se zvládne vydat asi tisíc vakcín, ve všední dny obvykle mezi 3,5 až 5,5 tisíce.
Na půl plynu jede vůli nedostatku vakcín i velkokapacitní centrum v Ostravě. Přestože premiér Babiš avizoval, že bude stát navyšovat kapacity centra, už dnes je tu k dispozici méně vakcín, než kolik by jich zdejší prostor a personál umožnil podávat.
Aspoň jednu dávku očkování proti covidu-19 dostalo dodnes zhruba 40 procent lidí nad 70 let a 65 procent lidí nad 80 let. Z celkové populace je to zhruba 11 procent lidí s jednou dávkou vakcíny a asi 4,5 procenta se dvěma dávkami.