Milovníci turistiky, zpozorněte. Přinášíme vám seznam těch vůbec nejlepších evropských turistických tras podle portálu European Best Destinations.

Vybere si z nich navíc každý, jelikož jsou mezi nimi okruhy různých náročností, od jednoho z nejtěžších v Evropě až po ty vhodné pro rodiny s dětmi.

1. Sedm visutých údolí
Algarve, Portugalsko

Pláž „Praia da Marinha“ v Algarve. | Foto: Tim ten Cate/Unsplash.com

Tato trasa vede z východní pláže Praia da Marinha směrem k západu na pláž Praia de Vale Centeanes. Je nenáročná, vhodná i pro nezkušené turisty a rodiny s dětmi. Přejít ji vám zabere tři až pět hodin.

Pokud se sem rozhodnete jít v létě, doporučuje se vyrazit brzy ráno, abyste se vyhnuli přímému slunci během poledních hodin.

Cestou uvidíte krásné pláže Cova Redonda a Carvoeiro, útesy, jeskyni Benagil, kapli Senhora da Rocha a můžete se zastavit také v rybářském městečku Ferragudo. Na těchto místech si můžete vychutnat oběd nebo si jen na chvíli odpočinout.

2. Plitvická jezera
Chorvatsko

Vodopády v Plitvických jezerech. Foto: Mike Swigunski/Unsplash.com

Národní park Plitvická jezera je jeden z nejkrásnějších parků v Evropě. Můžete si vybrat až z osmi tras, které mají různé délky a náročnost. Nejkratší okruh vám bude trvat zhruba tři hodiny, střední čtyři hodiny a ten nejnáročnější šest až osm.

Můžete sem přijít i s dětmi a prohlédnout si jen spodní část parku, kde je trasa vyloženě pohodová. Pokud si potřebujete odpočinout, můžete si posedět na lavičkách a obdivovat přírodu nebo se projet vláčkem či loďkou.

3. El Caminito del Rey
Španělsko

Trasa Caminito del Rey. Foto: Makalu/Pixabay.com

Tato trasa se nachází zhruba šedesát kilometrů od Malagy. Je dlouhá sedm kilometrů a ujdete ji za tři až čtyři hodiny. Během cesty se můžete kochat působivými roklemi, útesy a kaňony.

Caminito del Rey byla kdysi považována za jednu z nejnebezpečnějších tras na světě. Dnes je však zrekonstruovaná a podstatně bezpečnější.

4. Túra na Kjeragbolten
Norsko

Balvan Kjeragbolten. Foto: Jonathan Reichel/pixabay.com

Hora Kjerag se nachází na jihu Norska. Nejznámější součástí zdejší turistické trasy je balvan s názvem Kjeragbolten, který je zaklíněný mezi dvěma skalami.

Cesta po vyznačené stezce vám potrvá zhruba čtyři hodiny, ale je třeba zmínit, že nepatří zrovna mezi ty nejsnazší.

Můžete se sem dostat trajektem, který vás přiveze do blízkého přístavu a následně autem, které můžete nechat na parkovišti u restaurace Øygardstølen, a tam odstartovat túru na vrchol.

5. Pico do Arieiro
Madeira – Portugalsko

Pico do Arieiro v mlze. Foto: Danielle Veelbehr/pixabay.com

Madeira je sopečný portugalský ostrov v atlantickém oceánu západně od Maroka. Trasa ze třetího nejvyššího vrchu tohoto ostrova (Pico do Arieiro) k nejvyššímu vrchu ostrova (Pico Ruivo) je vhodná pro všechny turisty.

Kratší cesta mezi vrcholy je dlouhá 5,6 kilometru a měla by vám zabrat přibližně tři až čtyři hodiny. Ta delší, sedmikilometrová, by měla trvat kolem pěti hodin.

Nezapomeňte se však dobře obléct, jelikož na vrcholu může být méně než deset stupňů. Dopoledne zde bývá mlha, která se časem rozplyne.

6. Hřebenová túra Besseggen
Norsko

Jezera Gjende a Bessvatnet. Foto: Sebastien Goldberg/Unsplash.com

Tato trasa vás zavede ke krásným azurovým jezerům Gjende a Bessvatnet, jejichž fotky léta zaplavují internet.

Túra se nachází v jihovýchodní části národního parku Jotunheimen. Je dlouhá až patnáct kilometrů a s občasnými krátkými přestávkami trvá přibližně osm hodin. Se svým 1200metrovým převýšením je vhodná pouze pro pokročilé turisty.

7. Adršpašsko-teplické skály
Česko

Teplické skalní útvary. | Foto: Vladimír Ješko/pixabay.com

Adršpašské a Teplické skály se nacházejí, jak by jeden čekal, nedaleko obce Adršpach ve východním Česku. Čeká zde na vás nádherný turistický okruh, ideální i pro rodiny s dětmi.

Je totiž nenáročný a zabere vám přibližně tři hodiny. Jsou zde krásné unikátní výhledy, jeskyně a kamenné útvary, na které se nejvíce vyplatí zajet v létě nebo na podzim.

8. Ostrov Skye
Skotsko

Skalní útvary Quiraing. | Foto: Kyle Pasalsky/Unsplash.com

Tento skotský ostrov nabízí turistům mnoho možností. Trasa Isle of Skye je dlouhá 128 kilometrů a provede vás velkou částí ostrova. Je vhodná i ke kempování. Nejde ale o oficiálně vyznačenou trasu. Také můžete jít na túru přes skalní útvary Quiraing nebo se projít k vodopádu Mealt Falls.

9. Bled
Slovinsko

Pohled na jezero Bled z kopce. | Foto Arnaud Steckle/Unsplash.com

O jezeře Bled se říká, že je tím nejkrásnějším místem ve Slovinsku. Za čtrnáct eur se můžete převézt loďkou na ostrov ve středu jezera a podívat se do kaple, která se tam nachází.

Kromě toho je možné jezero objet kolem dokola nebo vystoupat na blízký kopec a podívat se na něj z výšky.

10. GR20
Korsika

Trasa GR20. | Foto: Jerome Bertaux/Unsplash.com

Tato trasa, vytvořená v roce 1952, je jedna z nejtěžších a zároveň nejkrásnějších v Evropě. Je dlouhá 180 kilometrů a její zdolání vám může trvat i více než šestnáct dní. Nebezpečná je hlavně kvůli častým dešťům a množství strmých úseků.

Cesta se táhne úhlopříčně skoro přes celou Korsiku a v jejím středu, ve městě Vizzavona, se nachází vlakové nádraží, které vám umožní si trasu zkrátit.

11. Mullerthal
Lucembursko

V této nádherné lucemburské oblasti si můžete vybrat jednu ze tří oblíbených cest nebo se projít všemi. Ta první vás provede přes lesy a louky, druhá vedle krásných skalních útvarů a třetí podél potůčků, dolin a nádherných hradů. Trasy jsou středně náročné až náročné a jsou dlouhé 36 až 38 kilometrů.

12. Tre Cime di Lavaredo
Itálie

Tři vrchy, Dolomity. Foto: Alessio Furlan/Unsplash.com

Tre Cime di Lavaredo, tedy Tři vrchy, se nacházejí v italských Dolomitech. Tenhle turistický okruh je známý svými sceneriemi, ale také přístupností pro začátečníky.

Je přibližně deset kilometrů dlouhý se 400metrovým převýšením. V létě zde ale může být plno, kvůli nenáročnosti trasy a krásným výhledům sem chodí mnoho lidí.

13. Ostrog
Černá hora

Klášter Ostrog, Černá Hora. Foto: Artūras Kokorevas/Pexels.com

Na hoře Ostrog se nachází pravoslavný klášter, který je jedním z nejposvátnějších míst v Černé Hoře. Jsou v něm uloženy pozůstatky světce ze 17. století.

Spousta návštěvníků sem chodí stejnou cestou jako středověcí poutníci, která je nenáročná a projdete ji přibližně za dvě hodiny.

14. Trolltunga
Norsko

Útes Trolltunga, Norsko. Foto: Darya Tryfanava/Unsplash.com

Trolltunga je jedním z nejznámějších norských útesů. Nachází se ve výšce 1100 metrů nad mořem a je z něj nádherný výhled na jezero Ringedalsvatent. Doporučujeme se sem vydat v letních měsících nebo na začátku podzimu, kdy je tamní počasí příznivější.

Osmadvacetikilometrový okruh střední náročnosti začíná na parkovišti Skjeggedal a ujdete ho za deset až dvanáct hodin. Pokud nejste zkušený turista, doporučujeme pořídit si turistického průvodce.

15. Ledovec Svartisen
Norsko

Ledovec Svartisen, druhý největší v Norsku. Foto: Mattias Lundbäck/Pixabay.com

Tento ledovec na severu země je druhým největším v Norsku. S průvodcem, lanem, cepíny, kočkami a čelistmi můžete okusit i turistiku po ledě.

Můžete se však vydat i trasou podél jezera a obdivovat ledovec zdálky. Tato trasa je středně náročná a je dlouhá přibližně osm kilometrů.

16. Cesta Dubrovnik-Medžugorje
Chorvatsko a Bosna a Hercegovina

Dubrovník, Chorvatsko. Foto: Geio Tischler/Unsplash.com

Tato trasa dlouhá 147 kilometrů byla otevřena teprve nedávno. Spojuje Benediktinský klášter v Dubrovníku s kostelem svatého Jakuba v Medžugorje. A kopíruje chodníky, které v minulosti využívali místní k pohybu mezi dvěma výše zmíněnými kostely.

Procestování celé trasy vám zabere přibližně šest dní a vznikla i za účelem podpory turismu v Bosně a Hercegovině.