Před více než sto lety nechal rakouskouherský gróf zbudovat tento komplex vil jako své letní útočiště. Teď si šlechtickou zahálku můžete užít taky, vypravíte-li se do Trenčianských Teplic.

Pokud se někde nechat zastihnout koronavirovým či jiným lockdownem, tak tady. Dobře to zjistili manželé Juraj Podmanický a Zuzana Prohácková, kteří první tři měsíce pandemie strávili v penzionu Baske patřícímu jejich rodině, který se nachází v lázeňském městečku Trenčianske Teplice na severozápadě Slovenska.

Místo nechal v roce 1910 zbudovat gróf Oliver Seldern právě jako útočiště pro rodinu a blízké přátele. Mělo to být hlavně letní sídlo na únik z města, postupem času se z něj stal penzion. A během covidu se ukázalo jako perfektní azyl. „Rychle jsme pochopili, jaké je to úžasné místo a že s tím musíme něco udělat,“ líčí manželé.

Penzion roky provozovala jejich rodina, ale nemohl se vyhrabat z červených čísel. Před covidem dokonce uvažovali, že ho prodají. Podmanický s Proháckovou se však rozhodli jednu z vil přebudovat, zapojit umělce a designéry a vrátit tradiční penzion znovu blíže někdejší aristokratické podobě. 

Dát mu moderní punc, ale zachovat jeho genius loci. „Chtěli jsme propojit starý a nový svět a nepřijít tak o klientelu,“ popisuje Podmanický, jinak známý slovenský hudebník. „Rádi se Zuzkou cestujeme a věděli jsme, že koncept útočiště pro lidi z města tu chybí.“

Vila stále dýchá svou více než stoletou historií, ale interiér rozsvítila práce architektů z Ahrend, slovenských designérů Crafting Plastics a Jakuba Pollága, jehož svítidla vyrobená v českých sklárnách dodala budově novou identitu.

Baske Villa

Prostor zaplnily malby či instalace od slovenských umělců Viktora Freša, Tero Abaffy nebo Juraje Holmana. Frešova známá čtyřmetrová socha Pičus několik měsíců stála na zahradě před vilou, kde doplňovala poklidné posezení pod velkými slunečníky, fungující i jako restaurační zahrádka.

Tu si však v Baske Ville neužijete, vydáte-li se tam letos. Další dvě budovy z komplexu totiž mají odlišného majitele, který se rozhodl pro rekonstrukci, a tak místo úhledné zahrádky čeká staveniště. Dojmu to pochopitelně nepřidá, ale nemusíte se bát, že byste o zeleň byli ochuzeni úplně, krásný park je od vily vzdálený jen kousek.

„Tuhle sezonu proto jedeme v dietním režimu, aby neutrpěla ekonomika vily, ale abychom dále fungovali, i když za zavřenými dveřmi,“ vysvětluje Prohácková. A tak i vyhlášenou restauraci nahradilo bistro, které nabízí snídaně a celodenní brunche. Vyrazit můžete na střešní terasu, nebo na zahrádku s grilem na druhé straně vily.

„Rekonstrukce zahrady a obou vil by měla trvat do jara příštího roku, takže věříme, že se pak vrátíme do starých kolejí, ale už s krásně rekonstruovanými budovami a novými vychytávkami v zahradě,“ líčí manželé.

I v „dietním“ režimu funguje ve vile sauna a vířivka, kterou si můžete pronajmout a mít celý wellness prostor jen pro sebe. Nebo si půjčit z knihovny jednu z mnoha designových knih od knihkupectví Brot a jen tak se oddávat sladkému odpočinku.

Svoje hosty si vila v nové podobě brzy našla. „Za dva roky fungování se nám podařilo vybudovat komunitu lidí, kteří přesně toto hledali a rádi se k nám vracejí,“ říkají majitelé, jimž s provozem nadále pomáhá celá rodina.

Když fungovala zahrádka, žilo místo i bohatým společenským životem, konalo se letní kino, koncerty, divadlo či grilování. Hotelový concept store vám navíc nabízí možnost koupit si některý z designových kousků domů.

A vyřádí se tady kdekdo: k dispozici je stůl na ping-pong, basketbalové hřiště, půjčovna kol i dětský koutek. Podmanický s Proháckovou sami vychovávají malého syna, a tak se místo snažili udělat co nejvíce baby friendly.

Baske Villa nabízí šestnáct pokojů, do kterých se vejde kolem čtyřicítky hostů. Až budete hledat únik z města, nabízí vila v lázeňském městě dokonalou příležitost.