Serena Williams v úterý oznámila, že končí s tenisem. Ve svém eseji pro časopis Vogue uvedla, že učinila těžké rozhodnutí, aby se mohla věnovat své rodině. „Věřte mi, nikdy jsem nechtěla muset volit mezi tenisem a rodinou. Nemyslím si, že je to fér,“ uvedla Williams, která neupřesnila, kdy přesně pověsí raketu na hřebík.

Je však přihlášená na blížící se US Open, které začíná 29. srpna. „Kdybych byla chlap, nic takového bych nepsala, protože bych hrála a vyhrávala, zatímco moje žena by odváděla práci doma při rozšiřování naší rodiny.“

Třiadvacetinásobná vítězka grandslamu vyjádřila určitou frustraci nad tím, že zatím nedokázala dotáhnout svůj útok na pomyslný titul nejlepšího tenisty všech dob překonáním rekordu Margaret Court, která v kariéře dokázala vyhrát 24 grandslamových trofejí.

Pokud by Williams, která má za pasem třiadvacet grandslamových vítězství, nadcházející US Open vyhrála a další grandslamy už nehrála, rekord by se jí podařilo jen dorovnat, nikoli překonat. Dalším adeptem v pořadí, který by mohl historické tabulky přepsat, je pak Španěl Rafael Nadal, který zatím vyhrál 22 trofejí.

Útěchou Williams může být alespoň fakt, že překonala hned několik milníků, co se týče finanční stránky věci, a napomohla zrovnoprávnění peněžitých odměn nejen pro tenistky, ale pro sportovkyně vůbec.

Williams, které bude příští měsíc jednačtyřicet let, si za svou kariéru vydělala 94,6 milionu na odměnách z turnajů na WTA Tour. To je více než dvojnásobek oproti její sestře Venus, která se s 42,3 milionu dolarů řadí v historických tabulkách na druhé místo.

Ještě úspěšnější byla mimo kurty, kdy si podle odhadů Forbesu z reklamních smluv, různých vystoupení a obchodních příležitostí vydělala více než 340 milionů dolarů (před zdaněním a poplatky agentům).

V květnu se s výdělkem 45,3 milionu dolarů za rok umístila na 31. místě žebříčku nejlépe vydělávajících sportovců světa, přičemž deset měsíců z roku kvůli zranění nehrála a téměř celá částka tak pochází ze sponzorských smluv. 

Williams má uzavřenou více než desítku partnerských smluv, a ačkoli od roku 2015 neodehrála v jedné sezoně víc než osm turnajů, její komerční hodnota je stále velmi vysoko. Svědčí o tom například skutečnost, že se objevila hned ve dvou reklamách vysílaných v jednom z vůbec nejdražších reklamních časů světa, během amerického Super Bowl.

I to jí napomohlo k umístění ve Forbes žebříčku nejbohatších self-made žen Ameriky, kde obsadila 90. místo díky odhadovanému jmění 260 milionů dolarů. Jedinou další sportovkyní na žebříčku je Maria Sharapova (97. místo, 220 milionů dolarů).

Pozice nejlépe vydělávající tenistky nicméně Williams dlouho unikala. Právě Maria Sharapova jí ve výdělcích mimo kurt předčila hned jedenáct let v řadě, i v době, kdy Williams sbírala jeden Grand Slam za druhým. K ukončení nadvlády blonďaté Rusky v roce 2016 jí pomohla zejména vytrvalost, s jakou sbírala tituly i v pozdějších letech své kariéry.

Když Sharapova ukončila v roce 2020 ve dvaatřiceti letech kariéru, měla na kontě přibližně 290 milionů dolarů z aktivit mimo tenisový kurt, což je asi o padesát milionů méně, než zvládla vydělat Williams.

Serenin marketingový úspěch vydláždil cestu nové generaci žen-sportovkyň, včetně další tenisové šampionky Naomi Ósaka, která se v letošním žebříčku nejlépe placených sportovců světa umístila na devatenáctém místě s ročním výdělkem 59,2 milionu dolarů, z toho 58 milionů mimo tenisový kurt. Stanovila tak nový rekord mezi ženskými sportovkyněmi.

Velká část smluv, které má Williams uzavřené, bude navíc s největší pravděpodobností pokračovat i po jejím odchodu do tenisového důchodu. Podobně, jako to má Sharapova, která i po skončení kariéry zůstává tváří značek Nike, Evian nebo Porsche. Hlavní pozornost Sereny se však v posledních letech stáčí směrem k investování, zejména skrze její kapitálový fond Serena Ventures.

Společnost, jejíž založení tenistka oficiálně oznámila v roce 2019 a která se soustředí na investice do nově založených firem, vlastní podíly ve více než šedesáti startupech a v březnu oznámila navýšení disponibilních financí o dalších 111 milionů dolarů.

Ve své eseji pro Vogue Williams uvedla, že její fond už investoval do šestnácti „jednorožců“, tedy společností, které dosáhnou hodnoty jedné miliardy bez vstupu na burzu, a poznamenala, že 78 procent společností v jejím portfoliu bylo založeno ženami či lidmi jiné než bílé barvy pleti.

Po skončení kariéry se tak nejspíš nudit nebude. Kromě svého fondu je navíc ještě členkou správní rady společnosti Momentive, poradkyní NFT společnosti Sorare a příští měsíc má vyjít její první kniha pro děti.

Ve svých obchodních aktivitách se ale nevyhýbá ani sportovnímu odvětví. Již od roku 2009 vlastní malý podíl v klubu amerického fotbalu Miami Dolphins a v roce 2020 investovala do rozšíření klubu americké ženské fotbalové ligy Angel City FC.

Tenisová ikona, která vyhrála svůj poslední grandslamový turnaj Australian Open v roce 2017, když už byla těhotná se svou dcerou Olympií, dala ve své eseji jasně najevo, že její hlavní pozornost bude mít její rodina.

Uvedla, že se se svým manželem, zakladatelem Redditu Alexisem Ohanianem, snaží o druhé dítě. „Rozhodně nechci být znovu těhotná jako sportovkyně,“ napsala. „Musím být buď oběma nohama na kurtu, nebo oběma nohama mimo.“

Tenisový svět bude její odchod oplakávat, zanechala v něm však nesmazatelnou stopu.