V noci ze soboty na neděli našeho času Netflix odvysílal svůj první živý přenos v historii. Komik Chris Rock ve více než hodinovém stand-upu vysílaném z amerického Baltimoru naservíroval nálož vtipů, které „nesmíte říkat v práci“.

Festival politické nekorektnosti doplnil Rockův komentář k loňské facce od Willa Smithe, kterou dostal během uvádění Oscarů.

Vyjádření k incidentu, kvůli kterému má Smith desetiletý zákaz účasti na udělování cen americké filmové akademie, bylo jedním z nejočekávanějších momentů vystoupení s názvem Selective Outrage čili selektivní pobouření. „Zkusím udělat show, aniž bych někoho urazil, protože nikdy nevíte, kdo se může rozčílit,“ naznačil Rock hned v úvodu.

Před rokem komik ve své úvodní řeči v roli moderátora Oscarů vtipkoval o možném pokračování akčního filmu G.I. Jane, čímž odkazoval na vyholenou hlavu Smithovy manželky. Herec posléze nakráčel na pódium a udeřil Rocka do tváře za zmatených pohledů z publika, které přemýšlelo, zda šlo o součást scénáře večera. Smith se později za své chování omluvil.

Chris Rock se nyní ve svém komediálním speciálu svěřil, že facka stále bolí. „Každý, kdo říká, že slova bolí, nikdy nedostal ránu do obličeje,“ řekl. Vytáhl také veřejně propírané manželské problémy, se kterými se Smithovi v posledních letech potýkají. Jada Smith totiž přiznala svůj poměr, který pak rozebírala i ve svém diskusním pořadu Red Table Talk.

„Každého z nás někdo někdy podvedl, ale nikdo z nás nebyl v televizi zpovídán osobou, co nás podvedla. Ona mu ublížila víc než on mně,“ pronesl Rock. Dodal, že celý svůj život Willa Smithe obdivoval, ale teď kouká na film Osvobození jen proto, aby viděl jak „dostává nakládačku“. V drsném snímku z loňského roku, který se odehrává ve druhé polovině 19. století v americké Louisianě, Smith hraje otroka na útěku.

Toto prohlášení vyvolalo po skončení přenosu na sociálních sítích menší bouři. Na hranici únosnosti však Chris Rock se svým politicky nekorektním humorem balancoval po celou dobu vystoupení. Stěžoval si například na „woke“ kulturu, která neměří všem stejně, což ilustroval příkladem, že se stále poslouchají písně Michaela Jacksona, zatímco ty od R. Kellyho ne. „Stejný zločin, ale jeden z nich má lepší písně,“ míní Rock.

Pokryl i celou řadu dalších kontroverzních témat, která hýbou současnou americkou společností. Vtipkoval o rasismu, potratech, opioidové krizi, ale i o tom, jak jsou hlavně mladí Američané závislí na sociálních sítích a pozornosti okolí. A došlo i na válku na Ukrajině.

„Spojené státy jsou na tom hůř než Ukrajina. Ano, řekl jsem to… Protože Ukrajina je jednotná a Státy jsou rozdělené. Kdyby Rusové naběhli sem, tak si polovina země řekne ,pojďme si vyslechnout, co mají na srdci‘,“ řekl komik.

Své vystoupení pak doplnil klasickými stand-upovými vtipy o vztazích, své rodině a populárních celebritách. Zmínil i to, proč se během oscarové facky od Willa Smithe nebránil. „Protože jsem vychován! Víte co mě rodiče naučili? Neper se před bílými lidmi.“